Akıl Tutulması

Mart 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı

Anlayamıyorum, daha doğrusu anlamaya çalıştığım halde anlayamıyorum.

 

Tüm dünya da gün geçtikçe baskıcı ve antidemokratik hükumetler halkın çoğunluk oylarını almaya başladı.

 

Gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum: Özgürlük, demokrasi, barış gibi insani ve yaşama çok lazım olan değerler yerlerini yerini ırkçı, zenginden taraf, baskıcı anlayışlara terk ediyor ve işin kötü tarafı ise halkların büyük çoğunluğu buna taraf olarak seçimlerde oy kullanıyor.

 

Misal Türkiye: yüze yakın gazeteci hapiste, Bir cemaate muhalif olan ya da cemaat aleyhine faaliyet gösteren kimseler terörist muamelesi görüyor; insanlar dinleniyor; özel hayatlar internette ve medya da boy boy  sergileniyor; hükumet istediği adamı yasayla korumak için 4 saatte kanun çıkarıyor. Ama bugün seçim olsa % 60 oranında oy alacak.

 

Misal Rusya: Putin tam bir diktatör havasında. Medvedev ile al gülüm ver gülüm cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık paylaşımı yapıyor. Görevlerini değişip duruyorlar. Ama Rus halkı hapislerde, muhalifler öldürülüyor. Yine yüzlerce gazeteci hapiste. Özgürlük çukura hapsolmuş, ırkçılık almış başını gitmiş. Ama dün seçim oldu Putin %60 oy oranıyla yeniden seçildi devlet başkanlığına.

 

Misal İran: Cumhurbaşkanı Ahmedinejad"ın partisi bu haftaki parlemento seçimlerinde hezimete uğradı ki Ahmedinejad, mollara kıyasla daha özgürlükçü, yenilikçi, daha ılımlı bir çizgi de. Ama İran halkı gitti daha radikal molları seçimle parlamentoya soktu, çoğunluk olarak.

 

Örnekler o kadar çok ki, Arjantin aynı, İtalya aynı hatta Yunanistan bile aynı...

 

VE ŞİMDİ BÜYÜK HARFLE SORMAKTAN KENDİMİ ALAMIYORUM YAHU.

KÜRESEL BİR AKIL TUTULMASI MI YAŞANIYOR. BASKICI, ANTİ-DEMOKRATİK, IRKÇI, ADALETSİZ VE HIRSIZLARA TÜM DÜNYADA BU KADAR RAĞBET EDİLMESİNİN GEREKÇESİ SADECE BİRAZCIK EKONOMİK MENFAAT DEĞİLSE NEDİR.

 

A N L A M I Y O R U M.