Alaçatı Ot Festivali Baş Oyuncusu Radika Oldu

Nisan 2016 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
Alaçatı Ot Festivali 2016 yılı teması için “Radika”yı seçti. Alaçatılıları Ot Festivaline sahip çıktıkları ve bu güzel etkinliği 7 yıldır sürdürdükleri için tebrik ediyorum. Bu Festivali Doğanın bize sunduğu otların kıymetini öğrenme ve doğaya teşekkürün bir organizasyonu olarak düşünüyorum.

Bugünkü yazımın baş oyuncusu “Radika”, Botanikçiler onu latince “Taraxacum officinale” olarak tanımlarlar. Giritliler onu her yerde “Radika” diye ararlar ve sofralarına davet ederler. Bunun dışında bu bitkiyi Karahindiba ve Aslandişi diye çağıranlar da olur. Bu ota en çok yakışan ismin “Radika” olduğunu düşünürüm hep.

Radika, Ege ve Akdeniz Bölgelerimizde çayır ve çimenlik alanlarda gövdesiz bitki olmaları nedeniyle çok kolay tanınırlar. Derin dişli yaprakları rozet şeklinde direkt kökten çıkarak çiçek sapının çevresine yayılırlar. Çiçek sapları yapraklardan daha uzuncadır. Bu sapların tepesinde yer alan sarı çiçekler ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açarlar.

Radikayı mutfak ve beslenmelerine en çok koyanların başında Giritliler gelmektedir. Bu otun tadını ve salatasını halamın bir Giritli ailesine (Alaşehir) gelin gitmesiyle öğrendim. Radikanın kimyasını ise; babamın ve eniştemin (2006) kanserle tanışmasından sonra öğrendim. Doğal radikaları baharda toplamak için hafta sonları kırlara çıkarım. Bir yerel pazarlarda bu ot ile karşılaşırsanız, salatanızı güçlendirmek için mutlaka almanızı özellikle isterim.

Radika çok sayıda bilimsel deneye (in viv/vitro) tabi tutulmuştur. Radikanın yapısında antitümör aktiviteye sahip on beşe yakın kimyasal, antioksidan olarak görev yapan otuza yalın kimyasalın olduğu bugün iyi bilinmektedir. Radikanın, Akdeniz ülkeleri doğal sağlık ve mutfak portallarında en çok söz edilen yeşillik olmasının gerekçesi budur.

Alaçatı Ot Festivali Baş Oyuncusu Radikayı lütfen kırlardan sofranıza daha çok çağırın derim. Radikanın kimyası iyi beslenmenin sigortasıdır.

Süleyman Gönülkırmaz
Ziraat Mühendisi
[email protected]gmail.com

besthaber.com.tr/…/alacati-ot-festivali-bas-oyuncus…/