Alexa Nedir?

Kasım 2014 | Ali Galip Okur, Gazeteci
Alexa ABD merkezli, bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri "Alexa Toolbar" adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.


Alexa Toolbar'ı bilgisayarınıza yükleyerek;
Web sitenizin ziyaretçi performansını sürekli izleyebilir, ziyaret ettiğiniz sitenin de ziyaretçi performansını anında görebilirsiniz.
Bunların dışında Alexa Toolbar'ın size sağlayacağı yararlar temel olarak şunlardır:
  • Toolbar'daki arama kutusu ile Google'da her an arama yapabilirsiniz.
  • Sitelerin Google PageRank değerlerini ve Alexa sıralamasını takip edebilirsiniz.
  • Ziyaret ettiğiniz site ile ilgili; sahibi, e-posta adresi, telefonu, iletişim bilgileri vb. detayları görebilirsiniz.
  • Ziyaret ettiğiniz siteye gelenlerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini görebilir, özellikle arama yaparken ilgili siteyi bulma olanağınızı artırırsınız.
  • Sitelerde açılan pop-up sayfalarını yasaklayabilir ya da onaylayarak kontrollü açılmasını sağlarsınız.

Kaynakça
tr.wikipedia.org/wiki/alexatr.wikipedia.org/wiki/alexa

Alexa Nedir? Nasıl Kullanılır?
Uzun zamandır webmaster araçlarıyla ilgili konular yazmıyordum.. Şimdi biraz sıkı takipçimiz olan ve geleceğin Pagerank’ının yerini alacak uygulamaya göz atalım..
Alexa Amazon‘a ait bir site sayacıdır.. Bu sayaç hitleri farklı bir sıralama da gösteren ve bugün Google’ın kaideye aldığı sayılır sayaç sitelerinden biridir..
Alexa’nın mantığına kısaca gelirsek.. Tüm dünya üzerinde kurulu siteleri numerik olarak bir sıralamaya alır.. En çok girilenden en az giriline doğru bir aritmedik sıralamadır..
Bu sıralama sitenize giren kişilerin sayısına göre sıralanır ve bu sıralamaya herhangi bir müdahale söz konusu değildir..
Örnek olarak kendi kişisel sitemin alexa’larını inceleyelim..
internetBu bilgilere göre yukarı soldan aşağıya başlıyalım sıralamaya..
104.416- Bizim dünya genelindeki tüm siteler sıralamasındaki yerimiz.. Yani dünyadaki 2 milyar siteden 104 bin 416. Sıradayız..
1.705-Türkiye üzerinden girilen siteler sıralamasında 1705. Sıradayız.. Bunu sakın içerik sıralamasına göre değerlendirmeyin.. Örneğin facebook yabancı olmasına rağmen Türkiye’den en çok girilen site sıralamasında 2 nci.
19-Sitenize toplam verilen link sayısını gösterir.. Veya hangi siteden sitenize çok tıklanıp geldiyse onu daha yoğunlukta gösteriyor..(Ben çözemedim bunu ama bi boka yaramıyor sanırsam : D )
Geldik grafiklere;
Traffic Rank(Trafik Değeriniz)
Sitenizle ilgili sıralamaları ve sitenize ait grafikleri görmenizi sağlar.. Ve yukardaki resimdeki sayfadır..
Eğer sayfanız ilk 100 bine girerse Yesterday(Dün) ’e ait bilgileri de görebilirsiniz.. Eğer girmiyorsa 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 haftalık sıralamanızı görürsünüz..
Fakat bu dün dediği bizim tarihimize göre 3 gün öncenin bilgileridir..Zaten grafiğe bakarsanız tarihi 3 gün öncesinindir.. Güncellemesi oldukça geç sürüyor..
Contact İnfo (İletişim Bilgileri)
Site sahibiyle ilgili bilgiler, mail adresi, eğer büyük bir şirketseniz sitenizin satış-reklam vs gibi departmanlarının ulaşım linklerini koyabiliyorsunuz.. Bunu alexa.com/edit/index/konyahabersitesi.com gibi bir sayfaya girip oradan sitenizi doğrulayıp bilgileri düzeltebiliyorsunuz..
Reviews (Sitenizle ilgili ziyaretçilerin görüşleri)
Sitenizle ilgili isteyen kişi yorum yapabilir ve oy verebilir siteniz hakkında.
Related Links (İlgili Linkler)
Bunu da tam olarak bilmiyorum ama sanırsam dmoz’da siteniz hangi kategoride kayıtlıysa o siteleri gösteriyor..
Keywords (Anahtar Kelimeler)
Sitenize arama motorları üzerinden en çok hangi kelimede hit geldiyse o kelimeyi gösteriyor..
Clickstream (Gelen Hit Kaynakları)
Sitenize hangi site üzerinden daha çok hit geldiyse onu gösteriyor..
Demographic (Ziyaretçileriniz Hakkında)
Değerler biraz sallamasyon olsada sitenize giren kullanıcıların yaş, eğitim, cinsiyet, girdiği lokasyon gibi değerleri gösteriyor.. Tabi bunu anlamak için çok fazla hitli bir siteniz olması gerekli ve alexanın bu değerleri ölçmesi gerekir.. Bunlar normal sitelerde görünmez..
Gelelim alexayla ilgili diğer bilgilere:
  • Alexada sıralamanız 3 ayın ortalama değeri alınır.. Yani 90 gün boyunca hangi ortalama değeri aldıysanız o değeri alırsınız.. Birinci ay 30 bin ikinci ay 40 bin 3 ay da 50 bin aldıysanız 3 ayın sonunda sitenizin sıralaması 40 bin olacaktır.