Alkol Hakkında Yanlış Bilinenler

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Yanlış: Sarhoş olmak o kadar önemli değil.
Gerçek: Sarhoş olmak merkezi sinir sistemine zarar verir ve baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olur. Çok fazla tuvalete götürdüğü için vücuttaki nemi azaltır bu yüzden ertesi sabah inanılmaz bir susuzlukla uyanırız. Ayrıca halsizlik, ağızda kuruluk ve bağışıklık sisteminde zayıflık yaratır.

Yanlış: Kadınlar ve erkekler aynı şekilde sarhoş olur.
Gerçek: Aynı miktarda alkol alan kadın, erkeğe göre daha çabuk sarhoş olur. Çünkü erkeklerin vücudundaki su miktarı daha fazladır. Bu da içtikleri alkolün etkisini azaltır. Kadınlar içtiğinde, kanlarında daha fazla alkol dolaşır.

Yanlış: Şarap en hafif seçenektir.
Gerçek:Kırmızı şarap tanen içerir. Tanen baş ağrısına neden olan bir maddedir. Eğer ertesi gün için endişeliyseniz, içebileceğiniz en hafif içecek bira, votka yada cindir.

Yanlış: Diyet kokteyller güvenlidir.
Gerçek: Kilo vermeye çalışıyorsanız diyet kokteyller doğru bir seçimdir. Ama sarhoş olmaktan kaçınıyorsanız meyve, meyve suyu yada diğer şeker içeren sıvılar daha az sarhoş eder.

Yanlış: Biradan önce likör içilir.
Gerçek: Önemli olan içkileri hangi sırada içtiğiniz değil, ne kadar içtiğinizdir. 340 gram bira, 140 gram şarap ve 42 gram rum birbirine eşit miktarda alkol içerir.

Yanlış: Yatmadan önce makarna yenmelidir.
Gerçek: Bunda iki yanlış var. Birincisi yatmadan önce yemek yemek sarhoşluğunuzu azaltmaz. Yemek, içmeden önce midenizde olmalıdır. İkincisi hiç bir yiyecek alkol emilim hızını azaltmaz ama pizza ve biftek gibi yağlı yiyecekler içmeden önce biraz faydalı olabilir. Yatmadan önce daha iyi hissetmek içinse yapılabilecek en iyi şey su içmektir.

Yanlış: Alkol iyi uyumaya yardımcı olur.
Gerçek: Aslında tam tersi. Alkol uyku kalitenizi düşürür. Sık sık uyanmanıza ve , REM evresinde daha az olmanıza neden olur.

Yanlış: Kahve iyi gelir.
Gerçek: Sarhoş olduktan sonra çok kahve içmek vücudunuzdaki nemsizliği arttırır ve daha sarhoş hissetmenizi sağlar. O yüzden en mantıklısı her zaman su içmektir. Bu vücuda kaybettiği nemi ve elektrolitleri geri kazandırır, özellikle kusmuşsanız.