AMERİKA, ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE SU ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNİ %50 ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR.

Temmuz 2016 | Denizden Babam Çıksa, Su Ürünleri Mühendisi
7740

Amerika Birleşik Devletleri, ülke içinde artan su ürünleri tüketim ihtiyacını karşılamak üzere 2016 ile 2020 yılları arasında, ülke genelindeki su ürünleri üretimini %50 oranında arttırmayı hedefliyor.
Ulusal Atmosfer ve Okyanus İdaresi (NOAA), Haziran ayında yayınladığı Denizde Su Ürünleri Yetiştiriciliği Stratejik Planı’nda 2016 – 2020 yılları arasında %8 olarak hedeflendiği belirtiliyor. NOAA ayrıca, Amerika’da ülke çapında tüketilen su ürünlerinin %90’ının ithal edildiğini de bu raporda belirtti. İthal edilen bu su ürünlerinin tamamı tüketilse bile Amerika içinde yaklaşık 1 milyon metrik tonluk bir talebe daha ihtiyaç kaldığını belirtiyor. Bu büyüme oranı, 2003 – 2008 yılları arasında %5 olarak belirlenmişti.
NOAA’da yönetici olan Dr. Kathryn Sullivan, su ürünleri yetiştiriciliğinin yalnızca su ürünleri için talebi karşılamaya destek olmadığını denizel kökenli besinler sektörü içindeki iş fırsatlarının da arttığını vurguladı. Amerika’nın federal sularında yapılan su ürünleri yetiştiriciliği, doğal ve vahşi avcılığı desteklerken aynı zamanda sürdürülebilir balıkçılığın desteklenmesi çabasını da destekliyor.
NOAA, su ürünleri sektöründe hedeflenen büyümeye ulaşmak için 4 farklı başlığı ortaya koydu. Bunlar; düzenleyici verimlilik, sürdürülebilirlik yönetimi için teknik araçlar, teknoloji geliştirilmesi ve transferi ile toplum bilgilendirmesi olarak belirlendi.
Düzenleyici verimliliği sağlamak için NOAA, Amerika kıyı suları içindeki su ürünleri yetiştiriciliğinin izin süreçlerini iyileştirmesi gerektiğini belirtiyor. Halihazırda var olan kapsamlı izin süreci, yatırımcıların su ürünleri yetiştirciliği yapmalarının önündeki önemli bir dar boğaz. Plana göre NOAA, balıkların yaşadıkları çevrelerin ve koruma altındaki türlerin yeterli koruma altında olduğundan emin olacak ve gerekli istişareleri yapacak.
Özellikle üzerinde fazlaca araştırma yapılan su ürünleri yetiştiriciliği konusunda Amerika’daki gelişmeler, daha çok teknoloji ve bilimsel yatırımlara da odaklanıyor. Fayda sağlayan sürdürülebilirlik çözümleri, çevresel etkisi günden güne artan ve yaygınlaşan multitrofik yetiştiricilik metodları ve teknoloji transferleri, Atlas Okyanusu’nun diğer kıyısındaki su ürünleri üretimini bir adım daha öteye taşıyor. Bu aşamada, NOAA’nın yayınladığı 4 maddenin içindeki önemli başlıklardan birisi olan toplum bilgilendirmesi aşamasında, özellikle faydalı, nitelikli ve doğru bilgiler sağlayan ağlar ile sosyal medya iletişimi son derece önemli bir rol oynayacak. Yetiştiriciliğin teknik kısmıyla ilgilenen su ürünleri mühendislerinin yanında bu sektörü doğru şekilde halka duyuran ve su ürünlerinin tüketimi ile ilgili doğru yönlendirmeleri yapan bir başka mühendislik kolu, geleceğin meslekleri arasındaki yerini almaya şimdiden başlıyor…

Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com'da yayınlanmıştır.