Amerikan Kahve Kültürü Aşırı Çalışan Bir Toplumu Yansıtıyor

Temmuz 2022 | Doris Roberson, Student
Source:yummyadvisor.com
En kolay yapısında espresso, köpüren doğal ürün tohumlarından elde edilen sudur. Her halükarda, her düşündüğümde, bu içeceğin nasıl ilerici, genel bir sosyal özelliğe dönüştüğü konusunda büyülendim. Meet lab coffee gibi kafeleri kolayca bulabilirsiniz. On yedinci 100 yılda Avrupa'da kafeler göze çarpıyordu. Bistroların açıklığı ve espresso yapma rahatlığı, çeşitli finansal sınıflardaki bireyler için coşkulu bir sosyal çevreyi teşvik etti. Bu noktadan sonra, espresso'nun şöhreti patladı ve gezegenin her yerindeki bireyler onun tarafından büyülendi.
634
ABD espresso kültürü, gevşeme ve memnuniyetin aksine hız ve miktarla ilgilidir. Espresso kültürünün bir tartışma tetikleyicisi olarak başlangıç noktalarının aksine, espresso 5 oz yerine insan gazına dönüşmüştür. Çoğu Avrupa bistrosunda, Amerikalılar normal üç 9 ons içiyorlar. Her gün bir fincan espresso. Espresso sevgilileri 16 oz'larını dolduruyor. Bardakları kenara koyun ya da espressolarını titrek, korunmayan bir kağıt bardağa dökün ve sonraki iş aşamalarına gitmek için acele edin. "En unutulmaz espressomu içene kadar benimle konuşmamaya çalış" diyoruz. Espressoyu "tatmak" yerine "indiririz". Değişen sözcük kararı göze çarpmıyor gibi görünse de, daha belirgin bir kültürel meselenin işaretinin kanıtıdır: geri çevirme çabası görmeyen ciddi ve eğlenceli aktiviteler arasındaki talihsiz bir dengeyle yoğunlaşan pozitif ivme için ölümsüz dürtümüzün yankıları bizi kurumsal piyonlara dönüştürüyor.

Aslında, iş ve yeterlilik konusundaki spot ışığı gibi Amerikan şaşkınlığı, kahve dükkanlarının ve bistroların yaşam tarzının ABD'den kaybolduğu anlamına gelmez. Her şey eşit olmakla birlikte, inovasyonun yükselişi, ücretsiz Wi-Fi ve uzaktan çalışma ile espresso kültürü, hızlı web derneğini ve bir noktayı sergileyen birine dönüştü. İş yapmak için. Otonom bistroların daha iyi bilinmesine rağmen, müşteri aslında espresso'nun etkinliği, konaklama ve içmeye hazır özelliklerine odaklanıyor. Geçişli, ucuz yiyecekler ve son derece iyi bilinen Starbucks tarzı, espressoyu hazırlamanın Amerika'daki genel standart olduğu anlamına geliyor. Gerçekten de, Keurig espresso üreticilerinden ofis mola odalarındaki espresso bira üreticilerine kadar olan makinelerimiz bile, tamamen yakın bir espresso kupasıyla çalışmaya geri dönmek için tasarlandı.
634
Amerika'da, bireyler için çok sayıda kafe, tek başına çalışırken saat ile işi bitirecek. Avrupa'da karşılaştığım müşterilerin gürültüsünden ziyade, eski mahallemdeki işgal altındaki bistrolara girdiğim noktada, sadece sessizliğin delici sesi var. Bazen köşede birkaç mırıldanan tartışma vardı, ancak her halükarda, ana yaygaralar isteğinizi alan barista, müşterilerin konsollarına dokunmaları ve destekçilerinin bir fincan daha espresso almak için koltuklarından yeniden düzenlenmesiydi.

Bununla birlikte, Avrupa'nın birçok ülkesinde, espresso alıcıları bir bistroda espresso, çeşitlendirilmiş zincirler ve Wi-Fi kullanma olasılığından çekiniyorlar. Örneğin, İtalya'da, bistro kültürünün temellerine sadık kalıyorlar, kaynaşmak, arkadaş bulmak, rahatlamak ve espressonun tadını çıkarmak için ekransız bir zaman olarak değerlendiriyorlar. Kafeler "her zamanki bir buluşma noktası" dır ve bunu ABD'ye taşımanın zamanı geldi. Espressoyu takdir etmek, "ilerleme" için kaybettiğimiz bir işçiliktir. "Ama ne gelişme var mı? Uykusuz, birden fazla görevi yerine getiren, aşırı planlanmış ve iki kez ayrılmış kurumsal piyon mu? Dengesiz tükenme durumumuzu meşrulaştırmak ve kusursuzluk taleplerini sakatlamak ve ilerlemek için çaba göstermeye devam etmemiz aşağılayıcıdır.

Böylece espressoyu sevdiğini bana bildireceksin. Her durumda, kısaca düşünün: kafein içeriği ve tadı oldukça yüksek mi, yoksa herhangi bir noktada espresso kültürünü de sevdiğinizi söyleyebilir misiniz? Ne yazık ki, çoğu Amerikalı son seçeneği söyleyemiyor. Onlar kurum kültürünün hüzünlü, habersiz kurtulanları, mükemmel düzenlenmiş bir senfoninin sonuçları. Öyle ya da böyle, bu bir hisse senedi fotoğrafının bir örneğiyiz: kravatını esintiyle çırpınan ve elinden espresso dökülen bir adamın taslağı.
634
Çalışma mantralarımızı yeniden değerlendirmek yerine, yeterince uzun süre sonra fiziksel, derin ve duygusal sağlık sorunlarının altında yatan sürücüye dönüşen aşırı uyarılmaya teslim oluyoruz. Bu sonuçları desteklemek ve refah sınıflarının geliştirmemize yardımcı olması için ilaç talep ediyoruz. Yine de, insan varlığının düzene sokmaktan daha fazla anlamı olmalı. Yapacak daha fazla iş kalmadığında boş hissetmek ya da hiçbir yerde, programlarımızda iki saat serbest bırakılırsa bir hayal kırıklığı gibi hissetmek için korkunç derecede temel dışı bir şey var.

Basılı bir kopya olarak kaydedildiğinde, Yayın Kurulu parçası Demetrios Mammas'ın (23C) soruşturmaya verdiği cevabı hatırlamama sevgiyle yardımcı oldum, "Nerelisin? " başvurusunda. Farklı kelimeler arasında, kalbinin yurtdışında olduğunu, "Paris'in bistrolarında Panjurun dışında olduğunu belirtti. " İttiği manzara bana sürekli oyulmuş bir rüya: Kendimi ve ailemi, üç 5 ozlu bir cam ayak taburesinde küçük ahşap koltuklarda otururken görüyorum. Yakınımdaki toprak porselen bardaklar, geçen günkü sağanaktan sonra hafif bahar esintisini ve sahnelerin arkasındaki Eyfel Kulesi'ni hissediyorum, ancak özellikle Parislilerin sohbetini, flamenko tarzı gitar müziğinin havada durmadan dolaştığını ve espresso'nun kokulu, dumanlı kokusunu duyuyorum. Yeni pişmiş ürünler hazırlandı. Bu yüceltilmiş, garip ve belki de imkansız, ancak filmlerde yaşıyorsanız - ancak devam eden gerçekliğimizde espressoyu takdir etmek düşünülebilir.

Belki de ABD'deki Avrupa tarzı bistro kültürünü taklit edemeyiz, ancak bir bilgisayar ekranının önünde oturmak yerine, neden bir bütün olarak iki ya da üç saat boyunca biraz espresso ile ekransız kalmıyoruz? Belki de yalnız zaman geçirmekten zevk alır ve insanların yolculuklarını izleriz ya da bir rekreasyon alanında ya da dış güvertede arkadaşlarımız bize katılır. Eminim herkes en sevdiği içkiye katılmak için kendi en uygun iklimini ister, aşırı sıkıcı ve aşırı meşgul olduğunuz gerçeğinin ışığında geçmesine izin verdiğimiz geniş bir rüya. Yine de, bunlar zayıf nedenler.

Bu nedenle, üçüncü venti Starbucks espresso'nuzu yudumlayarak ve son derece doğal olmayan, sahte Tek Boynuzlu At Frappuccino içerek ve yüksek kalite olarak adlandırarak bir pc'ye vurmayı bırakın. Espressoyu bir kez daha sevdiğini bana bildir, ancak bu sefer göster.