Android Uygulaması ile Uçak Kaçırabilir Misiniz?

Nisan 2013 | Caner Acu, İnşaat Mühendisi
Android uygulaması ile uçak kaçırabileceğiniz hiç aklınıza gelmiş miydi? Bu düşüncenin sadece Hollywood filminde ya da bilim kurgu makalelerinde geçtiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Bir Alman IT firmasında çalışan ve daha önceden uçuş eğitimi almış Hugo Teso böyle bir uygulamanın varlığından bahsedip ve bunu yapabileceğini kanıtlayınca insanları büyük bir hayrete düşürmüştü. Hugo, PlaneSploit adını verdiği mobil uygulama ile uçağın kontrol sistemlerine sinyaller göndererek bir şekilde kontrollere hakim olabileceğini ispatlamıştı.

Hugo Teso'nun bu uygulamayı yapmasındaki en büyük neden uçaklar ile kule arasındaki iletişimin herhangi bir saldırıya karşı korunaksız olduğunu keşfetmesidir. ACARS(Aircraft Communications Addressing and Reporting System) Türkçe karşılığı ile Uçak İletişim Adresleme ve Raporlama Sistemi herhangi bir şifreleme ya da koruma sistemine sahip değil. Eğer gerekli donanıma ve bilgiye sahip bir kişi uçağı kontrol eden sinyallere dışarıdan bir saldırıda bulunabilir.
Android Uygulamaları


FAA( Federal Aviation Administration) yani Amerikan Federal Havacılık Dairesi Hugo Teso'nun iddaların tam olarak gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Hugo' nun yaptığı sunumda kullandığı uçak simülasyonun da yetersiz olduğunu ve uygulamanın uçağı kaçırabilmek için yeterli olmadığını da belirttiler. Ancak buna rağmen gene de konuyu araştıracaklarını ve gerekirse önlem alacaklarını belirttiler.

Hugo Teso'nun uygulaması için tamamen çalışıyor veya yüzde yüz garantisi var denemez. Zaten uygulamanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve geliştirilmeye açık olduğunu kendisi Amsterdam'da yaptığı ''Hack in Box'' adlı sunumunda belirtmiş.

Böyle bir durumun varlığının bile söz konusu olması tüyler ürpertici. Hele ki yeni nesil terörist eylemlerinin uçak kaçırma eğilimi göz önüne alındığı zaman. Daha tüm dünya 11 Eylül saldırılarını unutamamışken yeni bir uçak kaçırılma ile yapılan terörist saldırı daha yıkıcı olabilir. Belki de bu olayın en sevindirici yanı var ise böyle bir zaafın teröristlerden önce Hugo Teso tarafından fark edilmesidir.

Android Uygulamaları

PlaneSploit adlı uygulamanın yapılabilirliği kanıtlandı ancak geliştirilmeyecek. Google'ın mobil uygulama merkezi olan Google Play'de PlaneSploit olmayacaktır.