Anlam

Haziran 2016 | Insan, Bilimadamı
"İnsan" kelimesinin yapılabilen bir sürü tanımı vardır. Yeni bir tanım katmak istiyorum. İnsan: anlam arayan, anlam çıkartan, anlamlı yapan, anlaşan varlıktır.

İnsan her şeyde anlam arar. "Benimle gelir misin" gibi basit bir istekte dahi "neden? " sorusuyla karşılaşırsınız, anlam arar çünkü insan. Çağırmanızdaki anlamı arar.

İnsan anlam çıkartır. Şu anda bu yazıya baktığınızda aslında gördükleriniz bir kaç çizgi, eğri, nokta vs. den başka bir şey değil aslında, ya da biraz ışık demeti sadece. Ya da birisiyle konuşurken aslında yaptığınız basit bir kaç ses çıkarmak. Ama bunlardan anlam çıkartır insan, bu yazı, konuşulanlar anlam ifade eder.
İnsan anlamlı yapandır, bu harfler insanlar tarafından anlamlı hale getirilmiştir. Ayrıca bunların birleşimi olarak anlaşır insan.

Aslına bakarsak her şeyin anlamı var hayatta. Hayatın da, varlığın da bir anlamı var; duyguların da, düşünebilmenin de bir anlamı var, başımıza gelenlerin de, gelmeyenlerin de bir anlamı var, her canlının da cansızın da bir anlamı var. Tabi bu anlam ancak anlamasını bilenlere görünür, nasıl Türkçe bilmeyenin konuşulanları, okumayı bilmeyenin bu yazıyı anlamayacağı gibi.

Anlamını ararsanız bütün varlıkların sizinle anlaştığını, muhabbet içinde olduğunu görebilirsiniz.