Anne Yaşı ve Down Sendromu İlişkisi

Ocak 2015 | Gonca Köse, Öğrenci
Down sendromu ( trizomi 21 ) 21. Kromozomda meydana gelen mutasyon sonucu oluşan genetik hastalıktır. 800 doğumda bir down sendromu ile karşılaşılmaktadır.

Mayoz bölünme esnasında annenin ya da babanın homolog kromozomlarında ayrılma olmaması durumu 47, +21 karyotipli bireylerin oluşmasına neden olmaktadır.

6185

Fiziksel özellikleriyle ilgili daha önce yanıtladığım soruyu inceleyebilirsiniz.Down sendromu nedir?
Ayrıca ilgili yazıları da inceleyebilirsiniz.

Annenin yaşı arttıkça Down sendromu riski artmaktadır. Şöyle ki anne yaşı 30 iken 1000'de bir olan risk 40 yaş için 100'de 1'e çıkmaktadır.

NEDENLERİ: Bir kız bebek dünyaya geldiğinde ilk oositleri ( olgunlaşmamış gamet) oluşmaya başlar. 30-40 yaşına gelindiğinde kadınlar 10 ya da 20 yıl öncesindekinden daha yaşlı ve mayoz bölünmeye daha fazla maruz kalmış yumurta üretirler. Bu da mayoz bölünme mutasyonu olan down sendromuna zemin hazırlamaktadır.
6185

Ayrıca erkeklerin yaşı ile ilgili bir bağ da olabilir. Onun hakkında tam olarak somut bilgim yok. Onu da araştırmakta fayda var. Yaş ilerledikçe, beslenme, alkol ve sigara kullanımı, mevcut hastalıklar gibi faktörlerin mayoz bölünmeye ola etkilerini de değerlendirmek gerekli.