Antibiyotikler hakkında önemli bilgiler

Nisan 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Antibiyotik

Antibiyotik, herhangi bir mikroorganizma tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen maddelere verilen addır. Antibiyotikler etkili oldukları mikropların metabolik işlemlerine müdahale ederek çalışırlar. Antibiyotik alımı, var olan enfeksiyonun türüne ve ne kadar sürede kullanılması gerektiğine karar verildikten sonra alınmaya başlanır. Önemli bir ilaç grubudur. Eğer antibiyotikleri çok sık ve gereksiz tüketirseniz, mikroorganizmalara karşı direnç gelişir ve gerekli olduğu durumlarda kullanıldığında etkisiz kalır.

Kullanacağınız antibiyotik çeşidine siz değil doktorunuzun karar vermesi gereklidir. Seçtiğiniz antibiyotik doğru olmayabilir ve yanlış yere kullanmanıza sebep olabilir. Kullandığınız antibiyotiklerin etki etmemesinin en büyük neden budur, çünkü yanlış kullanılan ilaçlar vücutta direnç oluşturur ve ilaçların etkisiz hale gelmesine neden olur.Diğer tüm ilaçlar gibi gereksiz yere kullanılan antibiyotikler, karaciğer ve böbreklere zarar verir.

Bazı antibiyotikler karaciğerdeki enzimleri etkileyebilir. Bu enzimler alkolü vücuttan uzaklaştıran enzim olursa alkol kullanan hasta, alkolün vücuttaki etkisinden kurtulamaz ve etkisini çok fazla hissedebilir. Karaciğer toksik maddeyi uzaklaştıramaz ve zehirlenmeye neden olabilir.

Gebe hastalar antibiyotik kullanma durumunda mutlaka doktora danışmalıdır. Aksi halde bebeğe ciddi zararlar veren ilaçlar kullanabilirler. İlaç seçimi çok önemlidir. Yine emziren annelerde yine doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır. İlaç etkisi süte geçtiği için bebekte yan etkiler meydana gelebilir. Nezle ve grip gibi hastalıklarda ise annenin ilaç kullanmaması gereklidir. Bebeğe zararlıdır.

Yan etkileri
  • Sindirim Sisteminde bozukluklar meydana gelir. Bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık vb. Antibiyotikler bağırsaklarda bulunan doğal florayı bozduğu için ishal ve kabızlıklara neden olur. Bu durumu aldığımız gıdalarla geçirmeye çalışmalıyız.
  • Dolaşım sisteminin aksaması; tansiyon düşüklüğü
  • Solunumun sıkıntılı olması
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği
  • Bazı antibiyotikler beyne geçebilir. Sinir sistemi bozuklukları meydana gelebilir.
Antibiyotikler neden etkisini göstermez?
  • Gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin oluşturduğu direnç nedeniyle
  • Tedavide verilen dozdan daha az kullanmak ya da dozu atlamak
  • Tedaviye uymamak ve bitirmek
  • Etki edeceği alan bakımından geniş alanı kapsayan antibiyotikleri kullanmak
  • Hastalığa uygun olmayan antibiyotiğin kullanılması ( en çok görülen neden )
Saat neden önemlidir?
Saatler önemlidir çünkü bazı ilaçlar altı, sekiz saat arayla alındığı gibi bazı ilaçlar da 12 ya da 24 saat arayla alınmalıdır. Bu ilaçların maksimum kanda kalma miktarları değişiklik gösterir. Saatlere uymazsanız ilaç etki etmez. Unuttuğunuz ya da geç aldığınız ilaç vücudun ilaçsız kalmasına neden olur ve vücutta direnç gelişir, antibiyotik etki etmez.