YILLARIN ZARİFLİĞİNDE ARP

Mart 2015 | Seyda Kartal, Mimar
Arp, çoğunlukla Klasik Batı Müziğinde kullanılan en eski telli bir müzik aleti ince tınısıyla yüreğinden gelen en derinini hissettiren bir ensturüman, zarifliğiyle seni etkileyebileyecek keşfettikçe zorluğuna rağmen seni çekebilecek bir sanat...

1126

Arp bir yayla ok atılırken gerilip bırakılan yay kirişi bir tınlama sesinin çıkmasıyla doğdu.
Sonraları yaya değişik uzunluklarda teller ekleyip onların gerginlikleriyle oynayarak değişik sesler çıkartılmaya başlandı.

1126

1126

1126
1126
Arpın ilk ismi "lir" oldu. Yunanlar ve Romalılar çok yaygın olarak kullandıkları liri Tanrı Apollon'un boş bir kaplumbağa kabuğuna teller takarak yaptığına inanıyorlardı.

1126

1126


Arpın 47 teli ve yedi pedalı vardır arp sol omzunun üzerine yatırılarak çalınır. Pedalların yardımıyla tellerin sesi değiştirilebilir. Bu pedallar üç ayrı konuma getirilebilir. Böylece bir nota diyez ve bemol olabilir. Pianodaki gibi sol el bas (kalın), sağ el tiz (ince) telleri çalar.

1126

(Türkiye'nin ilk erkek arp sanatçısı Çağatay Akyol)


Notaları birbirinden ayırabilmek için notalara çeşitli renkler verilir;do telleri kırmızı,fa telleri ise siyah mavi veya koyu mavidir. Asya kökenli arplara çeng denir.

1126

(17. Yüzyıldan itibaren kaybolmaya yüz tutan; Osmanlı saray müziğinin, fikir ortamlarının, felsefi sohbetlerin, şiir meclislerinin, entelektüel buluşmaların çalgısı 24 teli olan Osmanlı-Türk arpı Çeng Şirin Pancaroğlu tarafından yeniden gündeme getirilmiştir.)

1126

1126

1126

Daha bunun gibi, çok az kişinin halen çaldığı çok çeşit arplar var, tırnakla çalınan metal telli arplardan tutun incecik, kibar mı kibar gotik arplara...

1126

1126

Arp sanatını birazda proje konum olan özellikli villa tasarımı için araştırdım bu villada arp sanatçısına ait bir stüdyo ve buna bağlı bölümler mevcut, vücut kordinasyonu için dans ve spor odaklı hobi mekanları geliştirdim umarım bu dönemde hoş bir projem olur. Bu sanat yıllardır zarifliğiyle beni çeken bir sanattı,okuduğum bölüm sayesinde daha yakından tanıma fırsatı buldum. Kültür miraslarımızı tanıyalım ve unutulmasına izin vermeyelim sanat dolu yıllar geçirmeniz dileğimle...