Atatürk ve Suriye

Nisan 2012 | Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı
1937 yılında Atatürk’ün Suriye ile ilgili söylediği sözler dikkat çekicidir:

            “Türkiye Cumhuriyeti’nin arzu ettiği şey Suriye’nin bağımsız bir devlet olmasıdır” Atatürk bu sözü söylediğinde Suriye Fransız işgali altında ve Fransızlar ülkeden çıkmak istememekteydiler. Bugün bakıyoruz ki ittifakta gene Fransa başrolde.


            Atatürk’ün Fransa’ya söylediği sözler ise tokat gibi: “Kuvvet, ille de gerekiyorsa, emperyalizme karşı kullanılacaktır: “ben ve hükümetim sizin tam bağımsızlığınızı istiyoruz. Eğer Fransızlar mani olursa Fransızlara da söyleyecek sözümüz vardır. Ona da kefilim. Suriyelilerin ordusu yoktur. Fakat bizim ordumuz kafi. Söz veriyorum: İcap ederse girerim ve sonra yine çıkarım. Temenni ederim ki buna mecbur olmayalım.” Atatürk’ün bu sözlerinden anlaşılacağı üzere Türkiye dışişleri politikası komşularımızın içişlerine karışma şeklinde değil, daima onları korumak yönünde olmuştur ve bu böyle devam etmelidir. Oysa bakın Atatürk’ün tüm mirasını reddeden bu anlayış, bugün Suriye için “Orası bizim içişlerimizdir” deme cüretini gösteriyor. 


            Suriye’de olan biteni farklı lanse edip, halkının desteklediği bir lider olan Esad’ı linç etmeye çalışan Amerika, Fransa gibi ezelden beri Ortadoğu’da ve Anadolu’da gözü olmuş ülkelerin oyunlarına koskoca bir coğrafya kurban edilemez. — Murathan Eroğlu ve 2 diğer kişi ile birlikte.