Avokado Sosu

Kasım 2011 | Ahmet Faik, Yazılım Geliştirme Uzmanı
Merhaba, size avokado ile yaptığım bir denemeyi anlatmak istiyorum.Öncelikle avokado meyvesi ile biraz bilgi vermek istiyorum ;

Avokado meyveleri, küre biçiminde, oval, elips ya da artmut gibi eriksi tipli yeşil, kırmızı ya da erguvani renktedir. Eti krem sarı ya da beyazımsıdır. Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Çok besleyicidir. Bütün sıcak iklimlerde kültüre alınan bitkisi Türkiye'de Akdeniz bölgesinde Antalyadan İskenderuna kadar olan kuşakta yetiştirilir.

Not: Katkısız yemeye çalışmayın derim :)))


Yemek TarifleriŞimdi gelelim sosumuzun tarifine;
Malzemeler;
1 Adet Avokado
2 Diş Sarımsak
1 Adet Limon
2 Yemek Kaşığı Mayonez
1 Yemek Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Tuz

Avokado meyvesinin kabuklarını soyup, çekirdeğini çıkartıyoruz. Daha sonra püre haline gelecek şekilde eziyoruz. Sarımsaklarıda aynı şekilde görünmeyecek şekilde eziyoruz ki sarımsağın ağzımıza gelmesini istemeyiz cünkü avokado tadını bastırıyor. Diğer malzemeleri katıp karıştırıyoruz ve sosumuz hazır.

Yemek Tarifleri


Dilediğiniz gibi sosunuzu süsleyebilirsiniz. Yemeğin yanında sos olarak ikram edebilir. Makarnaya katabilir, keyifli bir sinema seyrinde ciplerinizin yanına güzel bir sos olarak damağınızı okşayabilir. Afiyet Olsun :)