Avrupa Gıda Güvenliği, kabuklu su ürünlerindeki virüsleri uzaklaştırmak için yeni bir yöntem hakkında bilgi verdi.

Aralık 2015 | Denizden Babam Çıksa, Su Ürünleri Mühendisi
7740


Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA'dan uzmanlar, Avrupa Birliği mevzulatları gereği kabuklu su ürünlerine uygulanması gereken ısıl işlemlere dair olası alternatifleri değerlendirdi. Kabuklu su ürünleri içinde olması muhtemel olan ve yok edilmesi gereken virüsler ve diğer organizmaların elimine edilmesi için gerekli olan bu işlem, su ürününün son tüketiciye ulaşırken sahip olması gereken kalitenin sağlanmasını olumlu yönde etkiliyor.

Kabuklu su ürünü olarak kabul edilebilen ve dünyada hatırısayılır büyüklükte bir pazara sahip olan midyeler, istiridyeler deniz tarakları, içinde yaşadıkları suyu süzerek beslenen canlılardır. Eğer yaşadıkları alanlarda bir kirlenme olduysa, kirli suyu süzmek zorunda kalacaklarından bünyelerinde insanlar için tehlikeli sayılan Hepatit A virüsünü ve nörovirüsleri de tutabilirler.

Biyolojik Tehlikeler Panelinden uzmanlar, bu tür virüslerin tüketimlik su ürünlerinden uzaklaştırılması için, çift kabuklu su ürününün "90 saniye boyunca 90 derecelik ısı"ya maruz bırakmanın iyi bir çözüm olduğunu açıkladı. Uzmanlar, bu işlemin virüslerin azalmasında önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

EFSA uzmanlarının risk yöneticilerine, halk için uygun koruma tanımının bu yönde olduğunu belirten EFSA'nın Biyolojik Tehlikeler ve Atıklar Bölümü Başkanı Martha Hugas, uygulanan ısıl işlemle virüslerin azalmasında istenilen hedefe ulaşılabileceğine dikkat çekti. Hugas, "90 saniye 90 derece" işleminin, operatörlere mevzuatlara uyumlu bir süreç yönetimi imkanı sağlarken aynı zamanda istenilen kalitedeki su ürünlerinin eldesini de mümkün kılacağını sözlerine ekledi.

EFSA nedir?
Açılımı European Food Safety Authority olan EFSA'nın Türkçesi,Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesiolarak telaffuz edilebilir. Gıda zincirlerinde meydana gelebilecek riskleri bilimsel olarak araştırmak ve risk değerlendirmesi yapmak, risk iletişimini gerçekleştirmek ve Avrupa içindeki gıdaların güvenilirliğininin garantisinin sağlanmasına yardımcı olmak temel görev alanlarındandır. EFSA ile ilgili detaylı bilgiye efsa.europa.eu adresinden ulaşabilirsiniz.


Benzer yazıları takip etmek için denizdenbabamciksa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Bu yazıKaan Uğrasız (@travego) tarafından yazılmıştır.