Ayın Fotoğrafı Nasıl Çekilir

Temmuz 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Uygun lensi takın. Lens 200 mm ya da daha büyük olmalı. 50 mm lik normal lenslerle çekilirse, ay çok ince ve küçük görünür. Ayrıca ay, sizin bulunduğunuz yerden sadece küçük bir top gibi göründüğünden iyi bir lens seçmeniz bu çekim için çok önemlidir. Telefoto lensler ay çekimleri için en uygun lenslerdir.
Fotoğrafçılık

2. Ayı bu kadar parlak yapan şeyin ne olduğunun farkına varın. Tabii ki güneş ışığı! Güneş ışığı ayın yüzeyinde yansıma oluşturduğu için ayı görebiliyoruz. Bu yüzden gece pozlamaları ayı çekerken çok güzel bir görünüm yaratmayacaktır. Eğer gün ışığında kullandığınız ayarlarla çekerseniz daha parlak bir ay fotoğrafı çekebilirsiniz.
Fotoğrafçılık

3. Ay çekimi için fotoğraf makineniz sabit olmalıdır. Bu yüzden tripod kullanmalısınız. Eğer plansız bir şekilde dışarı çıktıysanız ve tripodunuz yoksa kaya ya da araba gibi sabit duran bir şeyin üzerinde fotoğrafınızı çekebilirsiniz.
Fotoğrafçılık

4. Özellikle dolunayı çekerken pozlama kısa olmalı. Auto-focus özelliği kapalı olmalı ve odaklama dikkatlice ayarlanmalıdır. Daha sonra zamanlayıcı aktif hale getirilerek fotoğraf çekilmelidir böylece çekerken titremeler olmaz.
Fotoğrafçılık

5. Ayarları değiştirerek daha fazla fotoğraf çekin. İçlerinden az bir tanesi mükemmel olacaktır. Her fotoğrafı çektikten sonra inceleyin ve beğendiğiniz fotoğrafın ayarlarını kullanın.
Fotoğrafçılık

6. En kısa zamanda fotoğrafları bilgisayarınıza atın ve inceleyin. Photoshop ya da başka bir düzenleme programıyla fotoğrafınızı istediğiniz şekilde düzenleyin. Siyah beyaz ya da sepya gibi renk tonlarını da deneyin ve fotoğrafınızın en iyi nasıl durduğunu seçin.
Fotoğrafçılık

7. Yaratıcı olun. Sadece gerekli ayarlar ve kurallarla güzel bir fotoğraf çekemezsiniz.
Fotoğrafçılık