~Bachata~ Bir Latin Dansı

Şubat 2014 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
810

Kelime anlamı olarak 'acılı aşk şarkısı' olarak tanımlanır. Müzik, acı ve buna istinaden aşk, terk ediliş, kalp kırıklığı gibi temaları işler. Dominik Cumhuriyeti' nin resmi dansıdır.

4\4 ritimli, romantik bir müzik ve dans stili olan bachata da gitar ön planda olup vurmalı çalgılarla ( bango, maracas, guiro) birlikte ve bas gitar eşliğinde 3-4 gitar ile çalınır.

810

Aşıkların, aşkın tutkunun dansı olarak bilinen bachata en ateşli danslardan birisidir. Partnerinizle tek vücut olarak müziğe kendinizi bırakırsınız. Parmak uçlarınıza vurguları vererek kalça kıvrımlarıyla yapmanız gereken bir dans...

Dans son adımdaki dokunuşla birlikte 4 ana adımdan oluşuyor.

810

İlk bachata müzikleri 1961 de kaydedilir.
  • José Manuel Calderón : "Borracho de amor"
  • Que será de mi (Condena)
  • Leonardo Paniagua : Canción de guardia cobrao

810

Bu dans aslında genelevlerden, barlardan ve sosyal olarak yasaklanmış bazı mekanlardan ortaya çıktığı için pek kabul gören dans türü değildir. O zamanların diktatörüne göre bu dans ülkenin güçlü görümüne zarar veren çağ dışı bir dans türüydü.

810

1980 yıllarında ise bachata dansı ün kazandı ve olaylar dansın lehine işlemeye başlıyor. Birçok müzisyen ve dansı artık televizyonlarda da performanslarını sergileyebiliyorlardı.

Günümüzde bu dans tüm ülkelerce bilinmekte ve birçoğunda öğretilmektedir. Ancak eskiden asıl müzik ön planda olurken şimdikilerde daha çok dans ön plandadır.

Adımları hakkında fikir sahibi olmak isterseniz videoyu izleyebilirsiniz...