Bağışıklığı artıran yiyecekler

Aralık 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
  1. Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Sarımsağın içindeki alisin antimikrobiyal etki gösterir. Sarımsak tüketiminin kanser riskini azalttığı, kalp damar hastalıklarında, mide rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Günde 2-3 diş sarımsağın tüketilmesi önerilmektedir.
  2. Soğan: Soğanda antioksidan özelliği bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle salatalarda ve yemeklerde bolca kullanabilirsiniz. Ancak pişirilmiş soğan normal etkisinden daha az etki gösterir. Gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
  3. Turunçgiller: C vitamini açısından zengindir. Bu nedenle mutlaka günde 1 portakal, 2 mandalina tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korur.
  4. Böğürtlen: Böğürtlen, yabanmersini ve ahududunun içeriğinde bol miktarda bulunan antioksidanlar, kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
  5. Brokoli: Brokoli ve lahana, Brüksel lahanası, karnıbahar gibi diğer turpgiller, kanser ve kalp hastalıklarını önleyicidir.
Genel olarak tüm meyve ve sebzeler antioksidan özellikler taşır. Bu nedenle her gün mutlaka 5 - 6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Önemli olan taze olarak tüketmek, pişirme ısını iyi ayarlamak, az suyla pişirip vitaminin kaybetmesini engellemek, meyve sularını sıktıktan sonra hemen içmek gereklidir.