Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yolları

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Stresi AzaltınBiraz stres vücudun kendini yeni bir meydan okumaya karşı hazırlaması açısından faydalı olabilir. Ama sürekli stres sağlık için çok zararlıdır. Araştırmalarda görüyoruz ki stres hastalıklara karşı savaşma gücümüz olan bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor. Biraz rahatlayın ve hoşlandığınız şeyleriyapın.

Bir Evcil Hayvan Edinin
Bir evcil hayvan hem bize arkadaş olur hem de egzersiz yapmamızı sağlar. Bu konuda yapılan araştırmalar evcil hayvan bakmanın kan basıncını dengelediğini, kolesterolü düşürdüğünü ve kalp sağlığını koruduğunu gösteriyor. Çocuklarda ise bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve alerji riskini azalttığı söyleniyor.

Güçlü Bir Sosyal Çevre Edinin
Arkadaşlığın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ama güçlü bağları olan bir sosyal çevre sağlık için çok faydalıdır. Bunu elde etmek için ortak ilgi alanlarınız olan insanlarla vakit geçirin ya da yeni sosyal aktivitelere katılın.

Pozitif Bakış Açınızı Koruyun
Pozitif düşünceler bağışıklık sisteminizi iyi yönde etkilerken negatif düşünceler zayıflatır. O yüzden en kötü durumlarda bile iyimserliğinizi korumaya çalışın.

Gülümseyin
Gülümsemeniz her zaman iyi ve sağlıklıdır. Bir grup araştırmacı, komik videolar izleyen ve kahkaha atan insanların bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

Antioksidan Tüketin
Antioksidan içeren meyve ve sebzeleri tüketin. Antioksidanlardan en iyi şekilde faydalanmak için değişik renklerdeki meyve ve sebzelerden tüketin. Portakal, biber, brokoli, kivi, çilek, havuç, karpuz gibi...

Vitamin Alın
Beslenmenizin vitamin almanız için yeterli olmadığı düşünüyorsanız vitamin hapları için. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için selenyum, A, C, D, E, vitaminlerine ve magnezyuma ihtiyacınız var.

Vücudunuzu Hareketli Tutun
Egzersiz, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en etkili yollarındandır. Düzenli bir egzersiz aynı zamanda stresinizi de azaltır, kalp rahatsızlıkları riskini düşürür ve bazı kanserleri önler. Her türlü egzersiz faydalıdır. Yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek, yoga, golf oynamak...

İyi Bir Gece Uykusu Uyuyun
Yeterli uyku olmadan bağışıklık sisteminiz hastalıklara karşı savaşma gücünü bulamaz. Yetişkinler 8 saat uyumalıdır. İyi bir uyku için egzersiz yapın, yatağınızı daha konforlu hale getirin, kafeinden ve alkolden kaçının.