Bak sen adil yargımızda olan şu tesadüfe: Aslan'ı tahliye eden hakim Say'a ceza vermiş... Zaten yasal olan rubaiyi twittlemek 10 ay, 4,5 mil. dolar nereden geldiği bilinmeyen ve banka müdürünün yatak odasında bulunan paraya tahliye!..

Şubat 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
1614

Fazıl Say Twitter'da Ömer Hayyam'ın dizelerini paylaşan bir kullanıcıyı RT etmesi nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Say'a hapis cezası veren Hakimlerden Hulusi Pur, Cuma günü kamuoyunda dikkat çeken bir başka karara daha imza attı: Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın tahliye edilmesi kararının altında da Hakim Pur'un imzası yer aldı.

Bilgi, Twitter'dan bizzat Fazıl Say tarafından paylaşıldı. Say, attığı Twitte "Hayyam retweet den bana 10 ay ceza kesen hakim (aynı hakim) Halk Bankası genel müdürüne tahliye kararı vermiş... My funny valentine" ifadesini kullandı.

Say, RT'lediği Ömer Hayyam dizeleri nedeniyle, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ''halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçundan 10 ay hapse mahkum edilmişti. Mahkeme Hakimi Pur, kararını "halkın bir kesiminin benimsediği ini değerleri alenen aşağılama" suçuna dayandırmıştı. Fazıl Say'ın sabıkasız olması nedeniyle verilen hapis cezasının ertelenmesine hükmeden mahkeme, sanık hakkında 2 yıllık denetim süresi belirlemişti.

Say'ın avukatları mahkeme sürecinde Hakim Pur için "reddi hakim" talebinde bulunmuşlar, ancak talep kabul edilmemişti.

SÜLEYMAN ASLAN'I AYNI MAHKEME TAHLİYE ETTİ

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sırasında evine yapılan polis baskınında 4.5 milyon dolar gele geçirilen, dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında da Cuma günü, tahliye kararı verildi. Karar, Fazıl Say'ı da yargılayan 19. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alındı.

Mahkeme sırasında Savcı'nın "deliller tam olarak toplanamadı" gerekçesiyle Aslan'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirmesine rağmen, Hakim Hulusi Pur, aralarında Süleyman Aslan'ın da bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar verdi. Mahkemenin Aslan hakkındaki tahliye kararının gerekçesi de şu ifadelerle açıklandı:

"Aslan'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu, üzerine atılı suçun vasıf değiştirme ihtimali, savunması, tutuklama sonrasında dinlenen tanık beyanları ve hakkındaki suçlarla ilgili olarak delillerin büyük oranda toplanması karşısında tahliyesine karar verildi. "
kaynak: hurriyet.com.tr/gundem/25820827.asp