Bal ve Tarçının Mucizevi Birlikteliği

Mart 2013 | Osman Nuri Özboduc, Yaşam Koçu
Sağlıklı Yaşam

Bal ve Tarçın karışımının birçok hastalıklara iyi geldiği saptanmıştır. Bal, asırlarca hayati bir ilaç olarak kullanılmıştır. Hiçbir yan etkisine rastlanılmamıştır. Öyle ki, tatlı olmasına karşın doğru dozlarda alındığında şeker hastaları için bile, tehlikeli olmadığı kabul edilmiştir.
Bal ve Tarçın ile tedavi edilen rahatsızlıkların listesini şöyle sıralayabiliriz.
 • Artrit: Bir ölçü balı, 2 ölçü ılık su içerisine koyup, üzerine bir çay kaşığı toz tarçın ilave ederek bir krem elde edilir. Bununla vücudun ağrıyan yerlerine masaj yapılır. 1-2 dakika içerisinde ağrının azaldığını göreceksiniz.
Artritli hastalar, bir bardak sıcak su içerisinde 2 kaşık bal ve bir çay kaşığı toz tarçını eritip sabah, akşam alabilirler. Eğer düzenli olarak alırlarsa Kronik Artriti olan hastalar bile tedavi olabilirler.

Kopenhag Üniversitesinde yapılan bir araştırmada; kahvaltıdan önce 1 yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz tarçın karışımını içen 200 hastadan, 73 ü bir hafta içerisinde şifa bulmuşlar. Geri kalan yürüyemeyen ve hareket edemeyen hastalar da bir ay içerisinde şifa bulmuşlardır.
 • Bağışıklık Sistemi: Her gün kullanılan Bal ve Tarçın karışımı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudu bakteri ve virüs saldırılarına karşı korur.
 • Diş Ağrısı: 1 kaşık toz tarçın ve 5 tatlı kaşığı bal karışımı, ağrıyan dişe tatbik edilir. Ağrı kesilene kadar günde üç defa tatbik edilir.
 • Grip ve Hazımsızlık: Balın içerisindeki bir maddenin grip mikroplarını öldürdüğü ve hastaları gripten koruduğu saptanmıştır. Bal ve Tarçın karışımı hazımsızlığa da çok iyi gelmektedir.
Toz Tarçın, 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alındığında asit oluşumunu ve hazımsızlığı önler.
 • İdrar Kesesi Enfeksiyonları : 2 kaşık toz tarçın, 1 tatlı kaşığı bal, ılık su içerisinde eritilip içilir. İdrar kesesindeki mikroorganizmalar üzerinde etkilidir.
 • Kanser : Bal ve Tarçın karışımı mide ve kemik kanserine karşı çok faydalıdır. Günde 1 kaşık bal ve 1 kaşık tarçın 1 ay süreyle günde 3 defa almalıdırlar.
 • Kalp Hastalıkları : Bal ve Tarçın karışımı yapılıp, her sabah kahvaltıda reçel veya marmelat gibi ekmek üzerine sürüldüğünde, arterlerdeki kolesterolleri eritir ve hastaları kalp krizinden korur.
Bu uygulama ile, daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, ikinci krizden uzak kalacak, solunum güçlüğü ortadan kalkacak ve kalp atışları kuvvetlenecektir.
 • Kısırlık : Bal, erkek spermlerini kuvvetlendirir. Eğer kudretsiz bir erkek düzenli olarak uyumadan önce 2 kaşık bal yerse problemleri çözülecektir.
Gebe kalamayan kadınlarda uterusunu kuvvetlendirmek için toz tarçın çok faydalıdır. Gebe kalamayan kadınlar, bir tutam toz tarçın ve yarım tatlı kaşığı balı karıştırıp, bunu da sakız ile gün boyu çiğnediklerinde, tükürük ile karışacak, yavaş yavaş emilerek etkili olacaktır.
 • Kolesterol : 2i kaşık bal, 3 tatlı kaşığı toz tarçın, 450 gr. demlenmiş çay içerisinde eritilerek içildiğinde kolesterol seviyesi 2 saat içerisinde % 10 düşürür.
Artrit hastalarına tavsiye edilen bu kür, günde 3 defa kolesterol hastaları için uygulanabilir. Günlük gıda ile alınan bal bile, kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.
 • Mide Ağrıları : Bal ve tarçın kürleri mide ağrıları, mide ülserleri için çok faydalıdır.
 • Gaz : Bal ve tarçın mide gazlarına çok iyi gelir.
 • Saç Dökülmesi : Bal ve tarçın kürü, saç dökülmesini önleyip, üstelik saç getiren bir iksirdir.
Sıcak zeytinyağı içerisine 1 kaşık bal ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın ilave edilerek elde edilen krem banyodan önce saç diplerine sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekleterek yıkanır. 5 dakikalık bir uygulama dahi etkili olabilir.
 • Sivilceler ve Cilt : 3ölçü bal, 1 ölçü tarçın kullanılarak krem yapılır. Bu krem uykudan önce sivilceler üzerine sürülür. Sabahleyin ılık su ile yıkanır.
Eğer 2 hafta süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökündenyok eder.
Eşit ölçüde bal ve tarçın karıştırılarak elde edilen krem ise, egzama, mantar ve diğer deri enfeksiyonlarına karşı kullanıldığında ise olumlu sonuçlar alınır.
 • Soğuk Alğınlığı : 1 kaşık ılıtılmış bal, 1/4 tatlı kaşığı toz tarçın karıştırılır ve günde üç defa yenir. Bu kür, kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için çok etkilidir.
 • Yaşlılık : Bal ve tarçın ile hazırlanan çay, düzenli alandığınıda yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.
4 kaşık bal, 1 kaşık toz tarçın , 3 bardak su içerisinde kaynatılarak bir içecek hazırlanır. Günde 3-4 defa ¼ bardak miktarında içilir. Deriyi diri, taze ve yumuşak tutar, yıpranmasını durdurur.
 • Yorgunluk : 1 bardak su içerisinde yarım kaşık bal ve biraz toz tarçının her gün kuşluk vakti ve vücut direncinin düşmeye başladığı takriben saat 15.00 te alındığında bir hafta içerisinde canlılığın arttığını tespit etmiştir.
 • Zayıflama : 1 bardak su içerisine eşit miktarda Bal ve Tarçın konup kaynatılır. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir.
Düzenli uygulanırsa kilo verilir. Ayrıca bu karışım düzenli olarak içildiğinde, yüksek kalorili diyet alınsa bile, vücutta yağın birikmesine engel olur.
BY şifacı
herkesegerek.blogspot.com/2013/02/bal-ve-tarcin-sifa-kaynag....
dogaltedavi.wordpress.com/2013/02/25/bal-ve-tarcinin-mucizev...