Banyo Fayansı

Kasım 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Dikkatli bir planlama ve fayans seçimi yapılmadığında banyonuz ancak mükemmele yakın olabilir. Mükemmel bir banyo için size bir kaç önerim olacak.
1. Önce tüm duvarı planlayın.
Banyonuzda dekoratif öğeler, şampuan veya sabunlar için niş istiyor olabilirsiniz ya da özel bir fayans dizilimi kullanacak olabilirsiniz. Ne istediğinizi belirledikten sonra fayansları almadan önce sprey boya, çivi veya boya yardımıyla nişlerin ve fayansın gerekeceği tüm yerlerin ana hatlarını belirleyin. Bu planda elektrik ve sıhhi tesisatta yer almalıdır. Ayrıca gömme dolaplar, su hatları, ısıtma ve soğutma hatları, havalandırma kanalları gibi öğeleri de göz önüne almalısınız.
Banyo

2. Çini boyutlarını kontrol edin.
Aslında yapılan büyük hatalardan biri de karo düzenini ve karoların boyutlarını dikkate almadan planlamada bulunmaktır. Benim önerim, banyo planlaması yapmadan önce düşündüğünüz fayansın tam boyuttaki bir örneği ile kontroller yapmanızdır.

Banyo

3. Kesme fayanslar.
Birçok banyo nişi fayansların bölünmesi ve kesilmesiyle oluşur. Ancak bu her zaman böyle olmak zorunda değildir. Örneğin, tac biçiminde şekillendireceğiniz fayanslar da çok şık olacaktır. Bunun yanında tüm duvarınızı fayanslarla kaplamadan önce arkada kalacak ve yapılması gereken tesisat bölmesi gibi alanları işaretlemeyi unutmamanızı tekrar hatırlatıyorum.
Banyo

4. Kapı ve pencere kenarları.
Kapı ve pencere kenarlarında çini düzeni önemlidir. Çiniler yalıtım ve montaj aşamalarından sonra yerleştirilmelidir. Yıllar içinde oluşabilecek genişlemelere karşı gereken payı bırakmayı da unutmamalısınız.
Banyo

5. Tahliye.
Zemin fayanslarının yerleşiminde dikkate almanız bir diğer konuda tahliye deliğidir. Kanalizasyon, pis ve temiz su boruları ve tahliye deliği arasında ince bir plan yapılması gerekir. Bu nedenle biz uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.
Banyo

6. Sızıntılara karşı koruma.
Duş kabini, küvet veya jakuzi, ya da bir eşik... Bunları yaptırmamızın sebebi suyun dışarıya sızmasınız önlemektir. Bu nedenle duşunuzun etrafında ekstra bir çini dizerek bu tip sızıntıları önleyebilirsiniz. Banyo

7. Çakıllı zemin.
Bu tarzda bir dizayn yaparken suyun gidere daha yavaş ulaşacağını ve zeminin daha yavaş kuruyabileceğini unutmamanız gerekir.
Banyo

8. Parçaların arasına yönelik.
Zemin ve duvarlardaki fayansların yerleştirilmesi son derece dikkat isteyen bir iştir. Sızdırmazlık ve sağlamlık göz önünde bulundurulduğunda, fayanslar yerleştirilirken betonun ve derzlerin doldurulmasında kullanılan harcın iyice kurumasına izin vermelisiniz.
Banyo
9. Fark yaratan detaylar.
Köşelerdeki ayrıntılara dikkat edin! Detayların mükemmel oluşu iyi tasarımlara özgüdür. Köşelerde ve devamında gelen duvarlarda kullanacağınız seramikler birbiriyle aynı olmalıdır. Şayet farklı bir karo kullandıysanız köşeyi ve duvardaki bir kısmı da bu şekilde devam ettirebilirsiniz.
Banyo

10. Daha büyük nişler. Küçük nişler göze hoş gözükse de büyük nişler her zaman daha kullanışlı olacaktır.
Banyo