Barbekü ve deniz ürünleri: Türkiye'de mutlaka denenmesi gereken iki lezzet

Haziran 2022 | Doris Roberson, Student
Kimileri dünyada yemeğe en çok önem veren ilk yerin Çin, ikincisi Fransa, üçüncüsü Türkiye olduğunu söylüyor; kimileri ise Türk mutfağının doğu'nun Fransız mutfağı olduğunu söylüyor. Türk mutfağının cazibesini gerçekten hissetmek istiyorsanız, lütfen Türk barbeküsünü kendiniz tadın! Barbekü, Türkler için yemek yemenin ana yoludur. Onların gözünde hiçbir şey pişirilemez ve pişirmeden hiçbir şey yenemez. . .

Kimileri dünyada yemeğe en çok önem veren ilk yerin Çin, ikincisi Fransa, üçüncüsü Türkiye olduğunu söylüyor; kimileri ise Türk mutfağının doğu'nun Fransız mutfağı olduğunu söylüyor. Türk mutfağının cazibesini gerçekten hissetmek istiyorsanız, lütfen Türk barbeküsünü kendiniz tadın!

634

Barbekü, Türkler için yemek yemenin ana yoludur. Onların gözünde hiçbir şey pişirilemez ve pişirmeden hiçbir şey yenemez. Örneğin mangal kekleri ve Adana mangal uç halkaları, ızgara kuzu kaburga, tavuk pirzola, şiş ve ızgara domates, yeşil biber ve soğan sayısızdır.

Ünlü Türk kızartması, kuzu veya tavuk parçalarını demir şişlere koymak, sıkıştırmak ve sıkıştırmak, yavaşça çevirmek ve kızartmak ve pişmiş eti keskin uzun bir bıçakla parça parça kesmek, kızarmış pilav veya kek üzerine koymak ve ardından özel domates suyu ve zeytinyağı dökmektir. Bu ağız sulandıran İskendel barbeküsü.

Türkiye'de barbekü yapmak için Ankara kuzu pirzolasını kaçırmayın. Kuzu kemikleri yağlıdır ve altın kahverengi bir renge kavrulur. Bir ısırık yağlıdır ancak yağlı değildir ve dişler ve yanaklar kokuludur.

Türk mangalını yemek için otantik olmak için yoğurt eşlik etmelidir. Yoğurt sadece besleyici değil, aynı zamanda sindirime de yardımcı olur. Yoğurdun memleketinin aslen Türkiye olduğunu çok az insan biliyor. Yoğurt yemeklerde salata sosu olarak kullanılabilir veya barbeküye dökülebilir. En özel şey, eşsiz bir tada sahip ve her yaş için uygun olan tuzlu yoğurttur. Gerçekten kaçırılmaması gereken bir şey.

Türkiye'ye geldiğinizde mangalın yanı sıra mutlaka denenmesi gereken lezzetler, farklı lezzetlere sahip balık restoranları turistler tarafından kaçırılmayacak. Balık yemek için iyi bir yer Boğaz'ın iki yakasındaki balık lokantalarıdır. Sadece süslemeler zarif değil, çevredeki manzara daha da güzel.

634

İstanbul'daki balıkçı Restoranı ve Poseidon (antik Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) restoranı, Türk balık yemekleri sunan başlıca restoranlardır. Başkent Ankara, Boğaz manzarasına sahip değil, bu da oradaki şeflerin Terje, Yakamoz ve Darian gibi üst düzey balık restoranları yaratmasını engellemiyor.

Türk deniz ürünleri tazeliğe dikkat eder ve balıklar genellikle soğutulmuş olarak adlandırılan hızlı bir şekilde dondurulur. Genellikle bir balık restoranının kapısında, buz küpleriyle kaplı, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli balıkların bulunduğu bir masa vardır. Levrek, alabalık, sarı balık, shad, pisi balığı, kılıç balığı, Karadeniz'den gelen küçük balıklar ve eşsiz tencere kapağı balıklarının hepsi mevcuttur; tabii ki karides, kalamar vb. Var.
c
Balık restoranında akşam yemeği için tereyağında kızartılmış karides ve kızarmış kalamar halkaları vazgeçilmezdir ve lezzetli balık çorbası da övgüyle doludur. Tavada kızartılmış küçük sarı balık, tavada kızartılmış pisi balığı, taze ızgara levrek, kalın çorba, güveç vb. İnsanları gördüklerinde salyalarını akıtın. En çok tavsiye edilenler ızgara tencere kaplı balık ve tuz kaplı balıklardır. Balığın kapağı yuvarlak ve düzdür, cilt sakız bakımından zengindir ve tadı lezzetlidir.

Tuzla sarılmış balıklar genellikle levrek kullanır. Önce balıkları kalın bir tuz tabakasıyla sarın ve ateşte pişirin. Tüm işlem en az 1 saattir; kızartma bittikten sonra servis yapın, alkol dökün, çakmakla aydınlatın ve alevin yükselmesine izin verin. Tüm restoranın atmosferi titreşti. Bu, bu balığı yemenin en heyecan verici kısmı. Balığın kendisi ateşe yapışmadığından, balık son derece hassastır.

Kaynak:yummyadvisor.com , kullanıcıların gıda kararları almasına yardımcı olmak için tüm ağdaki en bol gıda kaynaklarını toplayan küresel bir gıda keşif platformudur.