Barışcan'dan Başbakan Yardımcısı Sn.Bülent Arınç'a Mektup

Aralık 2013 | Barişcan Sapanci, Sunucu
Diyarbakır'da bir yerel kanalda 1997 yılından beridir her hafta canlı olarak yayınlanan BİZİM ÇOCUKLAR programının yapımcı ve sunucusu Barışcan
"Bütün kanallar çocuk eğitim programı yapmalı" diyen Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'a bir mektup yazdı.
İŞTE O RESİMLİ MEKTUP

Bülent Arınç

PROGRAM HAKKINDA TIKLAYINIZ
PROGRAM PROJESİ İÇİN TIKLAYINIZ
PROGRAM VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sayın Başbakan Yardımcım ,

Bizim Çocuklar ve Barışcan programını yıllardır Diyarbakır'da bir yerel kanalda yapıyor fakat sadece Diyarbakır ili sınırları içinde yaşayan çocukları bu programa çağırma imkanı bulabiliyorum.

Bu programın bir benzerinin hiçbir kanalda yapılmadığını farketmiş ve uzun yıllardır bende sizin gibi bir çocuk programının mutlaka kanallarda olması gerektiğine inanıyorum.

Tv Yöneticlerinin Sırf reyting kaygıları ve reklam alamayacak korkuları yüzünden , bir çocuk programı yapamayacaklarını bildiren cevapları, bu programı uzun yıllardır sadece yerel bir kanalda yapmama neden oldu.

Çocukların katılacağı ve eğlenirken eğitilecekleri bir program yerine, vurdulu kırdılı çizgi filmleri izlerken hala büyük üzüntü içindeyim...

1997 yılından beri BİZİM ÇOCUKLAR VE BARIŞCAN programını her hafta çok zor şartlarda bir yerel kanalda yapmaya çalıştım. Çocukları eğlendirirken eğitmekti görevim. Şarkılarla, şiirlerle, oyunlarla öğrettim hep konuları.

"1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi"nin tanıtım toplantısı öncesinde ajans, televizyon ve gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile kahvaltıda bir araya gelmeniz ve Bütün Tv’lerde çocuk programlarının olması gerektiği konusunda söyledikleriniz bana ümit verdi ve çok heyecanlandırdı...

Eğer imkan verilirse 17 yıldır bıkmadan usanmadan yaptığım bu programı bir ulusal kanalda yaparak sizin hayalinizdekileri gerçekleştire bilirim. Bu şekilde daha geniş kitlelere ve daha çok çocuğa seslenebilirim .

Türkiye de hiç bir kanalda bir programın bu kadar uzun soluklu (şu an itibariyle 17 yıl ) olmadığını biliyorum.

Ulusal kanalların yöneticilerine ulaşmakta çok zorlanıyorum. Ulaşabildiğim bir kaç yöneticiden ise ''Çocuk programıdır, Çok fazla reklam almaz, Çocukları servis yapamayız'' diye olumsuz cevaplar aldım.

Programımı inceledikten sonra bir Tv kanalı yöneticisine beni önermenizi ümit ediyorum...

Sevgilerim ve saygılarımla
BARIŞCAN
BİZİM ÇOCUKLAR PROGRAMI
YAPIMCI VE SUNUCUSU


Bülent Arınç


SADECE DİYARBAKIR DEĞİL TÜM TÜRKİYE'YE İZLETMEK İSTİYORUM

Barışcan bu programı yıllardır Diyarbakır'da bir yerel kanalda yaptığını fakat sadece Diyarbakır ili sınırları içinde yaşayan çocukları bu programa çağırma imkanı bulduğunu söylüyor. Bu programı bir ulusal kanalda yaparak daha geniş kitlelere ve daha çok çocuğa seslenmek istiyor. Türkiye de hiç bir kanalda bir programın bu kadar uzun soluklu olmadığını belirten Barışcan ulusal kanalların yöneticilerine ulaşamamaktan yana bir hayli dertli...
Ulaşabildiği bir kaç yöneticiden ise
''Çocuk programıdır, Çok fazla reklam almaz', diye olumsuz cevap almış.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ''TV kanallarında mutlaka çocuk eğitim programları olmalıdır'', haberini okuyan Barışcan , çocuk programlarının da önemseneceği konusunda bir hayli ümitli...
Programının içinde çocukları eğlendirirken eğitecek birçok bölümün olduğunu vurgulayan Barışcan , ulusal bir kanalın yöneticisine önermesi için de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a kendi web sitesinden bir resimli haber göndermiş.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ'IN İLGİLİ HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Bülent Arınç

Sosyal Platformlarda Bu haber Sanattan politikaya, STK'lardan Magazin Sitelerine kadar bir çok medya çalışanına ve kurumuna gönderilmesine rağmen malesef bir kaç kişi ve kurum bu haberi paylaşmış ve ilgilenmemiştir.
Basın ve medya dünyasının çocuklar için özel eğitici programlar yapmaması ve bunun yerine vurdulu kırdılı çizgi filmler oynatmayı neden tercih ettiği hala açıklanamamıştır.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bile Televizyon müdür ve yöneticilerini HER KANALDA ÇOCUK PROGRAMI YAPILMALIDIR diye uyarması , görülüyorki onlar için yeterli olmamıştır.