Barışseverler ve gençlik temsilcileri Suriye'de 23 Nisan 2012

Nisan 2012 | Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı
            Dünya Barış Konseyi ve Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu heyetlerinin Suriye halkıyla dayanışma ziyareti başladı. Muhaliflerin saldırılarında yaralananları ziyaret eden heyet, medya yalanlarına karşı bütün dünyaya gerçekleri anlatacaklarını belirtti. Heyette Türkiye'den Barış Derneği temsilcileri de yer aldı.

            Dünya Barış Konseyi (WPC) ve Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) heyetlerinin Suriye ile dayanışma ziyareti başladı. Dünkü ziyaretleri kapsamında muhalifler tarafından yaralanan askerleri ziyaret eden heyet, Suriye ile dayanışma mesajı verirken, ülkenin iç işlerine dönük her türlü yabancı müdahaleye karşı olduklarını bildirdi.

            Silahlı muhalifler tarafından askerlerin nasıl saldırıya uğradığı konusunda bilgi alan heyette yer alan WPC başkanı Maria Socorro Gomes, emperyalist güçlerin Suriye halkına karşı başlattığı komplo ve medya savaşına karşı Dünya Barış Konseyi'nin dayanışmasını vurguladı. Gomes ayrıca, Suriye'de olup bitenler hakkındaki gerçeklerin WPC bileşenleri tarafından yaygın bir şekilde duyurulacağını da sözlerine ekledi.

            WPC Ortadoğu Bölge Koordinatörü ve Filistin Barış Komitesi Sekreteri Akel Taqz da ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını tekrarladı ve muhalefetin silahlandırılmasına dönük çağrıların Suriye'ye hiçbir faydası olmayacağını belirtii. Taqz, bütün çabanın Suriye'de ülke çapında olan ve halkın taleplerini karşılayan kapsamlı bir diyalog sürecinin başlatılması için harcanması gerektiğini ifade etti.

            Dünya Barış Konseyi (WPC) ve Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) heyetleri içerisinde Türkiye'den de Barış Derneği ve TKP'li Öğrenciler temsilcileri yer aldı. WPC ve WFDY temsilcilerinin Suriye ziyareti 26 Nisan'a kadar devam edecek.

            WFDY tarafından ziyaret öncesinde yapılan açıklamada heyetin amaçları şu şekilde sıralanmıştı:

            - Suriye'deki gençlik ve öğrenci örgütleri, işçi sendikaları, barış hareketi temsilcileri ile ülkedeki durum ile ilgili görüşmek ve onların pozisyonlarını ve isteklerini öğrenmek.

             -Emperyalist müdahale ve tehditleri, uluslararası medya kuruluşlarının manipülasyonlarını kınamak.

            - Emperyalist planlara karşı ülkelerini savunan, kendi geleceklerini tayin etme hakları için mücadele eden Suriye halkı ve gençliği ile dayanışma içinde olduğumuzu iletmek.Suriye