Başarı İçin Kendini Tanıma

Ocak 2015 | Turgay Aksoy, Yönetici
Başarılı olmak kolay değil. Hedef belirlemek, bu hedef doğrultusunda çok çalışmak, disiplinli olmak, kararlı olmak, kendini geliştirmek gibi pek çok etmen gerekiyor. Ama bunların haricinde önemli bir konu daha var ki, o da '' Kendini tanıma ''.

3470

Her insanın güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bazı özellikler doğuştan gelirken, bazı özellikler de sonradan geliştirilebilir. Kendini tanıyan insan güçlü ve zayıf yönlerini bilir ve bunlara göre hareket eder. Eksik yönlerini güçlendirmeye çalışır. Ama kendini tanımayan insanlar, eksik yönlerini dikkate almadan, sadece hırsları doğrultusunda hedefler belirlerler ve genellikle başarısız olurlar. Kendini tanıma, aslında insanların zayıf yönlerini görmesi ve kabullenmesi de demektir ki burada da ego sorunu ortaya çıkar. Çünkü insanlarda, genellikle, kendilerini olduklarından fazla görme eğilimi vardır. İnsanın egosunu da yenerek eksik yönünü kabul edebilmesi, eksik yönünü giderebilmesinin ilk adımıdır. Basit bir örnek vermek gerekirse, bazı insanların hafızları çok güçlüdür, bazılarının ise daha zayıftır. Hafızası zayıf insan, bunun farkında olup kabullenirse çözüm aramaya başlar. Mesela, daha çok not tutarak ve notlarını düzenli olarak gözden geçirerek bu dezavantajın etkilerini ortadan kaldırır.

Milattan önce 8. Yüzyılda yapılan, Apollon Tapınağı'nın kapısında altın harflerle şu sözler yazıyordu: '' Kendini bil ''