Basit Elektrikli Motor Yapımı

Haziran 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Aslında bakarsanız basit elektrikli motor yapımı çok kolay, bir tane de biz yapalım.
Malzeme listemiz,
  • 0,50 – 0,75 mm çapında 1,5 metre bobin teli ( bobinaj veya motor sarımı yapan yerlerde bulabilirsiniz. )
  • 1,5 volt Pil
  • 2 Adet çengelli iğne
  • 1 Adet küçük bir mıknatıs
  • 2 Adet lastik bant
4714

Almış olduğumuz bobin telini pilimiz etrafında 10 – 15 tur dolayarak bir sarım elde edeceğiz.
4714

Sarımı pilin etrafından dikkatlice çıkaralım. Dağılmamasına özen gösterelim. Burada ki önemli husus telimizin iki ucu da zıt yönlere bakması gerekiyor.
4714

Sarım dağılmaması için güzelce bağlayalım.
4714

Kullandığımız kablo bobin teli olduğundan üzerinde yalıtkan bir boya vardır, vernik gibi çok ince ve şeffaftır. Sarımın uçlarında bulunan bu yalıtkan tabakayı kaldırmak için bir bıçak yada ince zımpara kullanabilirsiniz.
4714

Çengelli iğne ve mıknatısı lastik bantlarımızla sıkı bir şekilde pilin üzerine sabitleyelim. 4714

Uçlarını soyduğumuz sarımı çengelli iğneye şekildeki gibi geçirelim. Motorumuz artık hazır. İlk hamleyi sizin yapmanız gerekebilir.
4714

Not: Kablo olarak bobin telini kullanılmasının nedeni üzerinde bulunan yalıtkan kısım. Eğer normal bir bakır kablo kullanıp sarımı yapsaydık kısa devre olacak akım kendini tamamlamayacaktı ve bunun bize hiç bir faydası olmayacaktı. Ancak bobin teli üzerinde bulunan yalıtkan katman sayesinde bizi kısa devre oluşumundan koruyor ve sarım bize manyetik alan kazandırıyor. Motorun çalışmasını sağlayan manyetik alandır. İçerisinden akım geçen her malzeme manyetik alan oluşturur ilkesine dayanarak yapılmıştır.