Battlefield Tarihi #1

Haziran 2012 | Ahmet Elitaş, Satış Temsilcisi

2002 yılına uzanan bir zaman yolculuğuna ne dersiniz? Ünlü oyun serisi Battlefield’ı baştan sona geniş bir şekilde inceliyoruz…

Bu yazımızda her yeni çıkan oyunuyla olay yaratmış ünlü oyun serisi Battlefield’ı ele alıyoruz. Serinin bugüne kadar çıkan tüm oyunları hakkında kısa kısa bilgilendirmeleri bulabileceğiniz yazımızda serinin en son oyunu Battlefield 3hakkında detaylı bir incelemeye de yer verdik. İlk – son sıralamasıyla hazırladığımız yazımıza lafı daha fazla uzatmadan başlayalım ve 10 senelik tarih gezintisine hep birlikte çıkalım.

Battlefield

+ Codename Eagle ( 1999 )
Codename Eagle piyasaya sürüldüğünde DICE daha emekleme aşamalarındaydı. Oyunun temel oynayış tarzı Battlefield serisi ile aynı. Oyunu çalıştırabileceğiniz platform Windows 95/98. Oyun motoru ise Refractor Engine 1. 0 olarak göze çarpıyor. Codename Eagle sayesinde şuan Battlefield serisini oynuyoruz diyebiliriz. Şimdiki serinin fikir babası oymuş aslında.

Battlefield

+ Battlefield 1942 ( 2002 )
İlk hatırlayacağımız oyun Battlefield 1942. Yıl 2002′yi gösterdiğinde Battlefield 1942 gündeme bomba gibi düşecekti. Zira o güne kadar II. Dünya Savaşı temasını en detaylı şekilde oyunculara aktaran ilk video oyunu olarak karşımıza çıkıyordu. Oyundaki temel amaç savaş alanındaki kontrol noktalarını ele geçirerek stratejik üstünlük sağlamaktı. O tarihte çıkan çoklu oyunculu oyunlar içinde takım halinde mücadele edildiği sürece düşman askerlerini zor durumda bırakabildiğimiz tek oyun olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca takım oyunu kavramı online oyunlarda ilk kez karşımıza çıkıyordu. Axis (Mihverler) ülkeleri Almanya, Japonya ve İtalya’dan oluşmaktaydı. Buna karşılık olarak Allied (Müttefikler) ülkeleri ise İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, Özgür Fransa ve Kanada’ydı.

Conquest, Team Deathmatch, Capture The Flag ve Co-op gibi detaylı oyun modlarını o dönemde bizlere sunan Battlefield 1942 kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesine ulaştı. Aradan çok zaman geçmeden Battlefield 1942: The Road to Romeve Battlefield 1942: Secret Weapons of WWIIadı altında çıkan 2 tane ek paketi ile savaş alanı çok daha çetin mücadelelere sahne oldu.

Oyunda 5 çeşit asker sınıfı vardı ve bu yenilik çoklu oyunculu savaş oyunlarının tek düze yapısını saf dışı bırakıyordu. Her sınıfın farklı teçhizatı bulunuyor, savaş alanında daha etkin rol oynuyorduk. Her şeyden önce Battlefield, ilk oyundan itibaren uçak, tank, zırhlı personel araçları ve deniz araçlarını kullanabildiğimiz bir simülasyon paketiydi. Aslında seriyi ileride büyük bir kitleye sevdirecek asıl özellik buydu.

Ek Paketler: The Road to Rome, Secret Weapons of WWII
Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield Vietnam ( 2004 )
Serinin ikinci oyunu Battlefield Vietnamismiyle 2004 yılında karşımıza çıktı. Ho Chi Minh patikası, Hue Muharebesi, la Drang Vadisi, Flaming Dart Operasyonu, Khe Sahn Muharebesi ve Saygon Muharebesi gibi gerçek tarihe dayanan geniş haritaları içermektedir. Bu oyunda N. V. A olarak adlandırılan Kuzey Vietnam ve Vietkong ile kısaca U. S olarak adlandırılan ABD ve Güney Vietnam arasında gerçekleşen savaşlarda yer alıyoruz.

Conquest, Evolution, Custom Combat ve Co-op modlarını gene en güzel şekilde oyunculara sunan oyun o dönemde pek tutulmasa da Battlefield 3′te yenilikler listemizde olacak M224 MORTAR vb. gibi silahları daha o dönemde ilk kez karşımıza çıkarmıştı bile. Gerçek savaş silahlarını kullanma fırsatını gene bu oyunda kazanmış olduk. Bu silahlar genel olarak AK-47, M16 gibi piyade tüfekleri, zırhlı personel taşıyıcıları ve tanklara karşı etkili yer mayınları, RPG-7, C4 ve saatli bomba gibi silahlardır. Sadece Amerikan jet uçaklarına özel bir ayrıcalık ise napalm bombası atma özelliğidir. Son olarak çeşitli hava araçları ve yer zırhlılarını kullanırken radyo konuşmaları ve 1960′ların gerçek müzikleri dinlediğimizi belirtmekte fayda var.

Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield: Modern Combat ( 2004 )
Serinin konsollara özel çıkmış ilk oyunu Battlefield: Modern Combatismiyle piyasaya sürüldü. Oyun, Kazakistan’da yer alan NATO ve Çin birlikleri arasında yaşanan kurgusal savaşları konu almaktadır. 24 kişilik multiplayer haritalarında Conquest ve Capture The Flag oyun modlarında oynanabilen oyunda taraflar NATO’ya (Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği) karşı Çin ve Orta Doğu Koalisyonundan oluşuyordu. Oyunun senaryo kısmını ise serinin önceki oyunlarına göre daha gelişmiş grafikler ve gerçekçi sesler ile hiç sıkılmadan saatlerce oynayabilirsiniz.

Oyunun kalbi olan oyun türü Conquest olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda haritalar sektörlere bölünmüş durumda ve her takımın oynanan haritalara göre başlangıç ticketları vardır. Diğer Battlefield oyunlarında olduğu gibi haritadaki sektörlerin yarısından fazlasına sahip olduğunuzda karşı takımın ticketları düşmeye başlıyor. Ticketları biten takım ise oyunu kaybediyor. Kayıpların telafisi olmadığı için taktiklerin oyun öncesi en güzel şekilde yapılması gerekiyor.

Bir diğer oyun modu ise Capture The Flag olarak karşımıza çıkmakta. Bu modda 2 takım, 2 base ve 2 bayrak bulunuyor. Karşı takımın bayrağını kaçırarak kendi noktanıza taşımanız gerekiyor. Tabi bunun yanında rakiplerinizden gelebilecek tehlikelere karşı kendinizi korumanız veya savaşmanız gerek.

Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield 2 ( 2005 )
Ve Battlefield 2karşımızda. 2005 yılında oyun dünyasına bomba gibi düşen video oyunu oldu hiç kuşkusuz. Modern savaşlar kategorisi denince Battlefield 2′nin oyuncular üzerinde farklı bir yeri vardır. Orta Doğu’daki şehir, kasaba ve kumsallardan Çin’in yüksek ovaları ve köylerine kadar geniş ve gerçekçi kurgusal operasyon ve muharebe alanlarında savaş bir başka oluyordu bu oyunda.

Oyunda Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık gibi büyük güçlere karşı Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Orta Doğu Koalisyonu ile oynuyoruz. Ayrıca askeri sınıflar serinin diğer oyunlarına göre daha detaylı hazırlanmış durumda. Refractor Engine grafik motorunun gelişmiş versiyonu olan Refractor 2 bu oyunda kullanılmıştır. Ayrıca ESL Avrupa’da ligleri açılmış ilk Battlefield oyunudur. Son olarak Battlefield 2: Special Forces,  Battlefield 2: Euro Forceve Battlefield 2: Armored Furyadı altında 3 ek paketi ile oyuncuların gönlünde taht kurmuştur.

Ek Paketler: Special Forces, Modern Combat, Euro Force, Armored Fury
Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield 2142 ( 2006 )
Geleceği ve kurgusal olayları bilim kurgu tarzında konu alan Battlefield 2142, 2006 yılında karşımıza çıktı. Uzay aracı, ışın tüfekleri, yürüyen dev robotlar ve bunun gibi ileri düzey savaş araçlarını içeren oyun seriye farklı bir renk katmıştı.

Oyunun konusunu incelediğimizde dünyada başlayan yeni buzul çağı tüm dünyayı kuşatmaya başlamakta, dünyadaki kaynaklar çok hızlı bir şekilde azalmaktadır. Birleşmiş milletler dağılmış ve yeni siyasi kutuplaşmalar başlamıştır. Savaş bu sefer Pan Asya Koalisyonu (PAC) ile Avrupa Birliği (EU) orduları arasında geçiyor. Oynayışın önceki oyunlardan bir farkı olmadığını söylemek istiyorum.

Serinin önceki oyunlarından ayrı olarak rütbenizin yükselmesinin ardından karakterinizi geliştirecek yeni özellikler ve silahlar kazanabiliyorsunuz. Yeteneklerinize göre farklı sınıflardan çeşitli özellikleri birleştirerek kendi oyun stilinizi yaratabiliyorsunuz. Elektromanyetik bombalar, uçak ve tank savarlar, akıllı mayınlar, gizleyici araçlar ve daha bir çok silah savaş alanını sonsuza dek değiştiriyor.

Battlefield 2142: Northern Strikeisimli ek paketi ise 2007 yılında piyasaya sürüldü. Northern Strike’ın konusu 2145 yılında Rusya’nın Kuzey ve Orta Avrupa’yı tekrar işgal etmesi ve Avrupa’nın topraklarını geri almak için Rusya’ya karşı saldırıya geçmesidir. Eğer modern savaş araçlarından sıkıldıysanız ve ileri düzey savaş araçlarını kontrol etmek istiyorsanız Battlefield 2142 tam size göre bir oyun.

Ek Paketler: Northern Strike
Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield: Bad Company ( 2008 )
Yıl 2008′i gösterdiğinde serinin konsollara özel ikinci oyunu Battlefield: Bad Companyismiyle karşımıza çıktı. Bu oyun DICE’ta hareketlenmelerin başladığının göstergesiydi aslında. Yepyeni bir grafik motoru, mükemmel düzeyde tasarlanmış savaş alanı ve eşsiz yıkımlı çoklu oyuncu deneyimi yaşıyorduk. Ayrıca seriye Bad Company adı altında birde alt seri kazandırılmış oldu.

Tekli oyuncu kısmıyla da serinin ilk detaylı oyunu olduğunu söylemek mümkün. Battlefield: Bad Company, kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden ve para uğruna hayatlarını riske atan bir grup askerin macerasını anlatmaktadır. Gene oyunda bulunan binalarının %90′ına hasar verebiliyor veya yıkabiliyoruz.

Çoklu oyuncu kısmında ise bir dizi yenilikle karşımıza çıkan oyunda, küçük gruplar (squad) yerine daha büyük gruplar vardır. Bu büyük gruplar takımlar içindeki mini takımlar gibidir.

Web: battlefield.com

Battlefield

+ Battlefield Heroes ( 2009 )
Serinin en eğlenceli oyununa hazır mısınız?  Battlefield Heroes, 2009 yılında karşımıza çıktığında bir çok oyuncu kitlesi tarafından eleştiriliyor, serinin orjinal havasının bozulduğu düşünüyordu. Fakat oyun piyasaya sürüldükten hemen sonra tüm Battlefield oyunlarından daha çok oynayıcı kitlesine ulaştı. 2012 itibariyle oyunu aktif olarak oynayan 10 milyon’a yakın oyuncu olduğunu belirtelim.

Oyun bedava sloganı ile çıkan ilk Battlefield oyunu oldu. Teması ise çizgi film tadında II. Dünya Savaşıydı. Commando, Gunner ve Soldier askeri sınıflarından oluşan oyun National Army ve Royal Army olmak üzere iki hayali askeri güç arasında geçiyor. Dilerseniz oyuncu mağazasından karakterinizin üzerine kıyafetler, zırhlar veya silahlar satın alabiliyorsunuz. Ayrıca komik duygu ifadeleri ile oyunu dahada eğlenceli kılabilirsiniz. Son olarak oyunun ilk Türkçe Battlefield oyunu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Eğer Battlefield Heroes dünyasına katılmak isterseniz buradanEA & Origin hesabınızı kullanarak oturum açabilir, oyunun eğlenceli dünyasına katılabilirsiniz.

Web: battlefieldheroes.com

Battlefield

+ Battlefield 1943 ( 2009 )
Serinin konsollara özel çıkmış üçüncü oyunu Battlefield 1943ismiyle karşımıza çıktı. II. Dünya Savaşını konu edinen oyunda Pasifik Cephesi’nde Amerikan Deniz Piyadeleri ve Japon İmparatorluğu Deniz Kuvvetleri arasında yaşanan kara ve deniz muharebelerini konu almakta.

Frostbite oyun motoru ile yaratılan Iwo Jima, Guadalcanal, Coral Sea ve Wake Island harilarında kıyasıya süren savaşta taraflar Rifleman, Infantry ve Scout askeri sınıflarını seçebiliyorlar. Oyun PC versiyonu Battlefield: Bad Company 2′nin duyurulmasının ardından kısmen iptal edildiğini hatırlatalım.

Web: battlefield1943.com

Battlefield

+ Battlefield: Bad Company 2 ( 2010 )
Ve yıl 2010′u gösterdiğinde Battlefield: Bad Company 2karşımıza çıktı. Yepyeni ve geliştirilmiş bir oyun motoru ile Battlefield severlerin beğenisine sunuldu. Daha büyük haritalar, gerçekçi silahlar ve çoklu oyuncu modu çok beğenildi.

Battlefield: Bad Company 2′de Battlefield: Bad Company’de olduğu gibi senaryolar üzerine kuruluydu. Oyun ilk olarak II. Dünya Savaşı ile başlıyor. Pasifik Cephesi’nde Japonlara karşı çarpışıyoruz. Görevimiz çok önemli bir bilim adamını kaçırmak. Oyunda ilerledikçe modern zamana geliyoruz.

Çoklu oyuncu kısmı Rush, Conquest, Squad Rush ve Squad Team Deathmatch modlarından oluşan oyunda Amerika ve Rusya çetin bir savaş geçiriyor. Yıkım oranı konsollara özel çıkarılmış Battlefield: Bad Company’ye oranla büyük ölçüde artmıştır. 2010 sonunda iseBattlefield: Bad Company 2 – Vietnamsavaşını konu alan bir DLC paketi piyasaya sürülerek büyük beğeni toplamıştır.

Ek Paketler: Vietnam
Web: battlefieldbadcompany2.com

Battlefield

+ Battlefield Online ( 2010 )
Battlefield Online DICE tarafından yetkilendirilmiş bir Kore oyun stüdyosu tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir oyun. Oyunun açık beta testleri 30 Mart 2010′da başlamıştı. Şu sıralar kararlı sürümde yoluna devam ediyor. Oyunun grafik motoru ise Modified Refractor 2 Engine. Geliştirici firma listesinde Neowiz Games, EA Digital Illusions CE yer alıyor. Pek bilinen bir oyun olmasa da Battlefield oyunları listemizdeki yerini alıyor. Ayrıca bu oyunda Battlefiend 2′nin aksine 100 maksimum oyunculu savaşlar için destek verilmiştir.

Web: bfo.pmang.com/

Battlefield

+ Battlefield Play4Free ( 2011 )
Serinin ikinci ücretsiz oyunu Battlefield Play4Freeismiyle 2010 yılında karşımıza çıktı. Battlefield serisini henüz oynamamış oyuncular için geliştirilmiş oyunun Battlefield 2′nin bire bir kopyası olduğunu söylemek mümkün. Strike At Karkand, Gulf Of Oman ve Sharqi Peninsula gibi ünlü haritalar bu oyunla yeniden Battlefield severlerle buluştu.

Battlefield Play4Free’de Assault, Medic, Engineer ve Recon olmak üzere toplam 4 askeri sınıf yer alıyor. Bu sınıfların birbirinden farklı oyuna avantaj sağlayan özellikleri mevcut. Örneğin Recon sınıfında yere Motion sensor atıp düşmanların yerlerini kendi takımımıza bildirebilir veya kendi oyununuza katkı sağlayabilirsiniz.

Eğer Battlefield Play4Free’nin sürükleyici dünyasına katılmak isterseniz buradanEA & Origin hesabınızı kullanarak oturum açabilir, oyunun eğlenceli dünyasına katılabilirsiniz.

Web: battlefield. Play4free. Com

Battlefield

+ Battlefield Modifikasyonları
Modifikasyon paketlerinden bahsetmezsek olmazdı değil mi? Evet bir çok Battlefield oyunu için sayılamayacak kadar modifikasyon paketi duyuruldu. Battlefield: Bad Company’ye kadar DICE oyunların yanı sıra oyun geliştirme paketlerini sunuyordu kullanıcılara. Bireysel çalışan bir çok oyun geliştiri için bir fırsat niteliğindeydi bu paketler. Şimdi kısaca en çok ses getiren Battlefield modifikasyon paketlerini inceleyelim.

Project Reality
Battlefield 2 için geliştirilmiş Project Reality çok ses getirdi. Gerçekçi taktik ve takım savaşını bu modifikasyon paketi ile görmüş olduk. Tekli oyuncu senaryolarının yanı sıra çoklu oyuncu haritaları ile güzel vakit geçirebileceğiniz bir modifikasyon olarak göze çarpıyor. Ayrıca bu paketi arkadaşlarınızla TeamSpeak gibi programlar kullanarak oynarsanız aldığınız zevk tavan yapacaktır.

Web: realitymod.com

Forgotten Hope 2
Battlefield 2 için geliştirilmiş bir başka ünlü modifikasyon paketi Forgotten Hope 2 ismiyle karşımıza çıkıyor. Battlefield 1942′den sonra yeniden o döneme dönmek isteyenler için güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Web: forgottenhope. Warumdarum. De

BattleGroup42
BattleGroup42, takım oyununu ve tarihi gerçekçilikten ziyade oynanabilirlik ön planda tutulmuş Battlefield 1942 modifikasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Araçların tarihi özelliklerine dikkat edilmiş. Yapımcılar Altın 1/3 kuralını burada ön planda tuttuklarını belirtmişler. Mermi hızı, yarattığı hasar ve cephane miktarı gerçekte olanın 1/3’ ü kadar hesaplanmış. Tek atışta yok edilme özelliği, jip ve top dışında burada kullanılmamış. Ayrıca oynanabilirliğin en üst düzeyde olduğu bir modifikasyon paketi.

Web: battlegroup42.de

Battlefield

+ Diğer Platformlarda Battlefield
Ana platform Windows’un yanı sıra bir çok işletim sisteminde yer alan Battlefield oyunlarının sayısı 10′u geçmektedir. Linux’ta Battlefield 1942 ve Battlefield Vietnam dahil tüm ek paketleri yer almaktadır. Macintosh’ta gene Battlefield 1942′yi görebiliyoruz. Mac OS X’e özel çıkan Battlefield 2142 ve ek paketi, iOS’da ise Battlefield: Bad Company 2 ve Battlefield 3: Aftershock piyasaya sürülmüştür.

Konsollarda Battlefield
Battlefield serisinin ana platformu PC olsa da günümüze kadar bir çok seri oyunu konsollara özel veya PC ile birlikte konsollar içinde piyasaya sürülmüştür. XBOX, XBOX 360, PlayStation 2 ve PlayStation 3 olmak üzere toplam 4 konsol gören serinin konsollara özel Battlefield 2: Modern Combat, Battlefield: Bad Company ve Battlefield 1943 olmak üzere 3 oyunu bulunuyor. Bunun yanında PC ile birlikte konsollara çıkmış Battlefield oyunu sayısı 7 olarak göze çarpıyor.

Battlefield

+ Detay: Battlefield Tema Müzikleri
Aslına bakarsanız açıklamazsak eksik kalırdı. Evet Battlefield tema müziklerinden bahsediyorum. 2002 yılından beri serinin her yeni çıkan oyununa farklı bir tarzla bestelendi. Savaş alanında askere hücum ettirecek kadar etkili ve bir o kadarda güzel bir müzikten bahsediyoruz.

Battlefield

Oyunu tasarlayanlar serinin son oyununu Battlefield 3′te artık bir ihtiyaç olduğunu düşünmüş olacaklar ki çoklu oyuncu modunda haritaların bitmesine yakın kısık bir sesle Battlefield tema müziği çalmaya başlıyor. Ayrıca Back to Karkand DLC paketinde bulunan Wake Island haritasında adanın başlangıç spawn bölümünde bulunan gözetleme bölgesi ve Strike at Karkand haritası pazar bölgesinde haritaların unutulmaz giriş müzikleri çalmaktadır. Sizler için en sevilen dört müziği bu vesileyle listelemiş olalım. Ayrıca dünyanın ünlü orkestraları tarafından yapılmış versiyonları Youtube’da tıklanma rekorları kırmaktadır.

+ İkinci Bölümde Neler Var?
Yazımızın ilk bölümü burada sona eriyor. Bu bölümde günümüze kadar piyasaya sürülmüş seri oyunlarını kısaca sizlerle buluşturduk. Yazımızın ikinci bölümünde ise Battlefield 3′ün çıkış hikayesinin yanı sıra oyunla ilgili detaylı bir inceleme karşınızda olacak. Battlefield serisi ile henüz tanışmamış oyuncular varsa şiddetle öneriyor, oynamanızı istiyoruz. Counter-Strike ve Call of Duty serileri gibi ünlü yapımların çoklu oyuncu modlarında kişisel yetenekle güzel işler yapabiliyoruz fakat Battlefield oyununda takım oyunu ve stratejileri karşımıza çıkıyor.