Battlefield Tarihi #2 Ek

Haziran 2012 | Ahmet Elitaş, Satış Temsilcisi

+ Battlefield 3 Multiplayer Görevleri ( B2K Assignments )
Battlefield 3’e Back to Karkand (B2K) DLC paketi ile birlikte bir dizi görev sistemi gelmişti. Bu görevleri tamamlayarak toplamda 10 silahı aktif edebiliyorsunuz. Gelin hep beraber bu görevleri inceleyelim. Bu silahları kullanabilmeniz için başta da belirttiğimiz gibi Back to Karkand DLC paketine sahip olmanız gerekmektedir.

FAMAS
-Defibrillator ile 10 hayat kurtarın.
-Sağlık çantası ile 10 askere yardımcı olun.

L85A2
-Assault Rifles silah sınıfı ile 100 düşman öldürün.
-Grenade Launcher ile 20 düşman öldürün.
-Squad DM modunda 5 round kazanın.

G53
-Takımınızın elektronik malzeme ve araçlarına 10 tamir işlemi yapın.
-Tamir aracı ile 1 düşman öldürün.

QBZ-95B
-Taşınabilir roketlerle 50 düşman öldürün.
-Tamir aracı ile 1 düşman aracını etkisiz hale getirin.
-Conquest modunda 5 round kazanın.

QBB-95
-Light Machine Guns silah grubuyla 20 düşman öldürün.
-Mortar kullanarak 2 düşman öldürün.

MG36
-Light Machine Guns silah grubuyla 100 düşman öldürün.
-Takım arkadaşınızın 50 kez cephane ihtiyacını karşılayın.
-50 kez Suppression Assists alın.

QBU-88
-Sniper Rifles silah grubu ile 20 düşmanı öldürün.
-Düşman veya düşman araçlarını 5 kez SOFLAM veya Q aracılığı ile spotlayın.

L96
-50 düşmanı kafa hizasından ( Headshot ) avlayın.
-Düşman veya düşman araçlarını 50 kez SOFLAM veya Q aracılığı ile spotlayın.
-Bıçakla 5 düşman öldürün.

PP-19
-10 M-COM istasyonunu etkisiz hale getirin.
-Conquest modunda toplam 10 bayrak bölgesini ele geçirin.
-Strike at Karkand haritasında 2 saat oynayın.

MK3A1
-PP-19 ile 10 düşman öldürün.
-DPV Jeep ile 5 düşmanı ezerek öldürün.
-BTR-90 IFV ile 10 düşman öldürün.
-Sharqi Peninsula haritasında 2 saat oynayın.
-Gulf of Oman haritasında 2 saat oynayın.

Battlefield

+ Hudlar ve Bilgi Barları
Battlefield’ın bu oyununda bilgilendirme barları çok renkli, göze batan güzel bir tasarımla bizlere geliyor. Ekranın 3 köşesine yayılan bu barları gerek Battlefield: Bad Company 2 gerekse Medal of Honor oynayan arkadaşlar rahatça anlayacaktır. Oyun ekranınız genel olarak yukarıdaki şekilde olacak. Rush, Conquest oyun modları arasında dolaşırken 1 ile 4 arasında numaralanmış kısımda bulunan bazı işaretler yer değiştirebilir veya yok olabilir.

ATTACK– Takımınıza tanınan atak şansını bu bardan takip edebilirsiniz.
M-COM– Her sektörde 2 M-COM bulunur. Bunları takım halinde yok ettiğinizde veya korumayı başaramadığınızda kaybolduğunu göreceksiniz.
DIRECTIONS– Bakış yönünüze göre hangi yönde olduğunuzu gösteren bilgi barıdır.
SQUAD– Manganızdaki kişileri görebilir, iletişim kurabilir ve yönetebilirsiniz.
HEALT– Sağlık seviyenizi bu bardan takip edebilirsiniz. Sağlık seviyeniz azaldıktan bir müddet sonra hasar almadığınız taktirde arttığını göreceksiniz.
AMMO– Şarjör / Toplam Cephane sayısını gösterir.
INFORMATION– Bilgilendirme alanıdır. Öldüren / ölen bilgilerini bu kısımdan takip edebilirsiniz.
UNLOCK BAR– Sağda en alt kısımdadır. Kullandığınız silahın unlock seviyesini anımsatır.

Battlefield

+ Kamuflaj Seçenekleri
Battlefield: Bad Company 2 oyuncuları hatırlayacaklardır. Geçtiğimiz yıllarda çıkan bir DLC paketi ile birlikte kamuflaj seçenekleri oyunculara sunulmuştu fakat bu pekte etkili görsellikte değildi. Battlefield 3’le bu seçenekler oyuna entegre halde geldi ve 10’un üzerinde sayıyla karşımıza çıkıyor. Tabi çeşitli promosyonlardan reedem kodu kazandığınız taktirde 3 adet daha kamuflaj sahibi olabiliyorsunuz. Çatışma sırasında avantaj sağlamak istiyorsanız kesinlikle kullanmanız gerekiyor kamuflajları.

Battlefield

+ Karakter Yönetim Sekmeleri
Karakter yönetim sekmeleri diğer Battlefield serisi oyunlarına göre oldukça ayrıntılı ve güzel olarak tasarlanmış. Menüler içinde dolaşarak askeri sınıfınızı assault, engineer, support veya recon olarak seçebilir (deploy), manga seçiminizi yapabilir (squad), yöneteceğiniz karakterinizi düzenleyebilirsiniz (customize). Gene aynı şekilde takımların puan durumunu, harita üzerinde takımınızın anlık takibini ve görev listenize erişebilirsiniz. Deploy butonuna basarak spawn noktanıza ışınlanabilirsiniz. Karakter yönetim menülerine öldükten sonra spawn süreniz dolana kadar erişebilirsiniz. Silah özelleştirme sekmesi de aynı şekilde çok daha detaylı. Tüm parçaları açın ve silahınızı en detayı ile donatın. Tüm olanaklar emrinizde!

+ Rütbeler, Madalyalar ve Nişanlar
Battlefield 3′te erişebileceğiniz toplam 100 rütbe bulunuyor. Rütbe 45 seviyesine kadar klasik askeri rütbeleri atlıyoruz. Sonrasında Colonel Star olarak belirlenmiş 55 uzmanlık rütbesi bulunuyor.

Çeşitli görevler üzerine verilen madalyalar bulunuyor ve bu madalyaların sayısı 40’ın üzerinde. Eğer madalya görevlerini öğrenmek istiyorsanız buradandetaylıca öğrenebilirsiniz. Çoklu oyuncu kısmında yaptığımız güzel işlerle anlık olarak kazanılan nişanlarda bulunmakta ve sayısı gene 40’ın üzerinde. Eğer nişanları nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız buradandetaylıca öğrenebilirsiniz.

+ Ve Son Olarak Oynayış
Bu konu hakkında uzun uzadıya bir yorum yapmaya ihtiyaç duymuyorum. Yeni nesil Battlefield oyunları ( BF2142 sonrası ) oyuncular için daha iyi bir oynayış sunuyor bu bir gerçek. Son yıllarda first person shooter oyunlarda gerçekçiliğin esas alındığını biliyoruz. Medal of Honor, Battlefield bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Battlefield 3’de uçak sürerken gerçek anlamda oyunun sizi kontrol altına aldığını hissediyorsunuz. Helikopteri arkadaşınızla kullanırken keyif alıyorsunuz. Düşmanı vurduğunuz anda oyunu sesli de oynuyorsanız eğer vuruculuk hissini alıyorsunuz. Karşınızdaki adamı vurduğunuzu anlamak önemlidir ve oyun bunu bize sağlıyor.

Bana göre son yılların demeyeceğiz, çünkü gelmiş geçmiş en iyi takım oyununu Battlefield 3 oyunculara sunuyor. Unutmadan söylememiz gereken bir şey daha var. Battlefield oyunları sadece first person shooter kategorisinde değerlendirilmemeli. Tüm yönleri ile bir simülasyon oyunu aslında. Eğer hala Battlefield serisinin sürükleyici dünyasına katılmadıysanız hemen şimdi bir teknoloji mağazasına giderek oyunu gözünüz kapalı satın alın.

eSpor dünyası için bir yorum yapmamız gerekirse önümüzdeki güncellemede izleyici modu da dahil olmak üzere ESL organizasyonları için gerekli bir çok özellik oyuna eklenmiş olacak. Artık Counter-Strike ve Call of Duty gibi oyunların yanında Battlefield serisi de eSpor dünyasındaki yerini alacak. Bu vesileyle tüm Türk takımlarına başarılar diliyorum.

+ Üçüncü Ve Son Bölümde Neler Var?
Yazımızın üçüncü bölümü yakında sizlerle olacak. İçeriğinden kısaca bahsetmek gerekirse Türkiye’de Battlefield serisi ne kadar oynanıyor, hangi kitleye hitap ediyor, bugüne kadar neler yapıldı, dünyada battlefield serisi ve bunun gibi konulara değineceğiz. Ayrıca çeşitli videoları beğenilerinize sunacağız. Son olarak birinci bölüme bir kaç yeni ekleme yaptım ve yeniden incelemenizde yarar var. Bizleri takip etmeye devam edin…

Yazımızın son bölümünde Türkiye’de Battlefield serisi ne kadar oynanıyor, hangi kitleye hitap ediyor, bugüne kadar neler yapıldı, dünyada battlefield serisi ve bunun gibi konulara değineceğiz. Ayrıca çeşitli videoları beğenilerinize sunacağız. Yazının genel içeriği ise sizlerle sohbet havasında olacak. Değerli yorumlarınızı lütfen esirgemeyiniz.

Geçtiğimiz bölümlerde Battlefield serisini oluşturan oyunları, ortaya çıkma hikayelerini, büyük ses getiren Battlefield 3′ü ve bir çok konuyu gözler önüne serdik. Peki ya bu değerli oyun serisi ülkemizde nereden nereye geldi?