Battlefield Tarihi #2

Haziran 2012 | Ahmet Elitaş, Satış Temsilcisi

I Love Battlefield diyerek başlıyoruz yazı dizimizin 2. bölümüne. Bugün serinin en son ve en çok konuşulan oyunu : bf3:  Battlefield 3‘ü detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağım. Battlefield 2′den hemen sonra herkesin konuştuğu tek konu ana seriye devam oyununun ne zaman geleceği olmuştur. 2010 sonuna kadar herkesin açıklanacak diye beklediği Battlefield 3′ün ilk tanıtım videosu yayınlandığında yüzümün ifadesini arkadaşlarım en iyi şekilde biliyor aslında.

“Oyun Ekim 2011′de piyasaya sürüldü ve aradan bunca zaman geçti. Neden bir inceleme yazısı hazırlama gereği duydunuz? ” sorusu elbet sorulacaktır. Amacım tüm seriyi kapsayacak keyifli bir hikaye hazırlamaktı aslında. Lafı daha fazla uzatmadan serinin en çok ses getiren oyunu hakkında tüm bildiklerimizi aktarmaya başlayalım.

Battlefield

+ Battlefield 3 ( 2011 )
Serinin 11. oyunu Battlefield 3 ismiyle Ekim 2011′de karşımıza çıktı. Oyun Senaryo, Co-op ve Çoklu Oyuncu modu dahil olmak üzere toplam 3 oyun modu ile oynanıyor. Senaryo modu 2014 yılında geçmektedir. Ana karakterimiz Birleşik Devletler Deniz Piyade Birliği’nde görev yapan James Blackburn. Zaten senaryo Blackburn’ün anlattıkları doğrusunda gelişiyor veya geri dönüşler yaşıyorsunuz.

Co-op modunda ise önemli kişileri kurtarmak için operasyonlara katılıyor, yer timlerine havadan destek sağlıyor vb. gibi önemli görevlerde yer alıyoruz. Co-op bölümlerini ilerleyen başlıklarda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Oyunun çoklu oyuncu kısmı ise asıl konumuz olacak. Zira oyunun sadece çoklu oyunculu kısmı için DICE önceki oyundan 3 kat daha büyük bir ekiple çalıştı. Assault, Engineer, Support ve Recon askeri sınıfları ile toplam 13 Frostbite 2 haritasında savaşacağız. Oyun modları ise önceki oyunlardan daha detaylı olmak üzere Conquest, Conquest Large, Rush, Squad Rush, Squad DM ve Team DM modlarını destekliyor.

Ek Paketler: Back to Karkand, Close Quarters, Armored Kill, End Game
Web: battlefield.com
Log: battlelog. Battlefield. Com

Battlefield

+ Battlefield 3′e Giriş ve BATTLELOG
Battlefield 3′ü Alpha Trial versiyonundan beri deniyor ve inceliyorum. Oyunla birlikte bir çok yeni teknolojinin yanı sıra çok özel bir platform olan BATTLELOG ile tanıştı oyuncular. Etkileyici ve sürükleyici savaş ortamının yanı sıra oyun dışında yaratılan log sistemi oyunculara çok özel bir ayrıcalıklar sağlıyordu. Ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’a benzeyen BATTLELOG ile artık sunucularda yaptığımız maçlar anlık olarak kaydediyor, skorlarımız tutuyor, ileti gönderme ve sesli iletişim ihtiyaçlarımız gene web tarayıcımız üzerinden kullandığımız web tabanlı teknolojiler sayesinde karşılanıyor. Tüm bunların yanı sıra kazandığımız madalya ve nişanlara, duvar yazılarımıza arkadaşlarınız Hohaah! tepkisi verebiliyor, yorum yazabiliyor.

+ Oyun İçi Server Browser Tarih Oldu
Battlefield serisinin tüm oyunlarında yer alan oyun içi menüler ve sunucu listesi bölümü Battlefield 3 ile tarih oldu. Henüz Battlefield 3 ile tanışmamış oyuncular için belirtmekte yarar var. Artık bu işlemlerin tamamı BATTLELOG üzerinden yapılıyor. İlk kez bir Battlefield oyununda internet zorunlu hale getiriliyor. Oyunun senaryo, co-op ve çoklu oyuncu modlarından oluştuğunu söylemiştik. BATTLELOG’da EA Origin hesabınızla oturum açtıktan hemen sonra Campain, CO-OP veya Multiplayer sekmelerinden herhangi birini seçerek oyun modları arasında dolaşabilirsiniz. Quick Match butonuna tıkladığınızda ise BATTLELOG sizin için en uygun sunucuyu buluyor ve oyuna bağlanmanızı sağlıyor. Yani web tarayıcınız, Origin ve Battlefield 3 için bermuda şeytan üçgeni oluşturulmuş. Üç uygulamadan biri olmazsa oyuna hiç bir şekilde bağlanamıyoruz. Tabi tüm bu işlemler için alt kısımda bulunan Game Manager sekmesine tıklayıp web tarayıcınız için gerekli eklentiyi kurmanız gerekmekte.

+ Veteran Status
Veteran Status serüvenimiz pek önemli olmasa da Battlefield 3 ile devam ediyor. Serinin oyunlarından herhangi birine sahipseniz profilinizde sahibi olduğunuz seri oyunları rozetler şeklinde gösterilmeye devam edecek. Battlefield serisinin takipçileri kendi aralarında şu kadar Battlefield oyununa sahibim diyerek yarışmaya devam edecek.

Battlefield

+ Biri Voice Channel Mı Dedi?
BATTLELOG’un bir diğer önemli özelliği de Voice Channel özelliği oldu. Genel olarak TeamSpeak veya Mumble’ın web tarayıcı üzerinden çalıştırılabilen versiyonu olarak tanımlanabilir. COM CENTER butonuna tıklayın ve arkadaşlarınızı kurduğunuz odalara sürükleyin. Bas konuş veya ses aktif özelliği ile arkadaşlarınızla anlık olarak konuşabilir, iletişim kurabilirsiniz. Eğer butonların işlevleri hakkında bir fikriniz yoksa toplam 5 işlevsel butonun açıklamalarını paylaşmış olalım.

CREATE CHANNEL– Kanalınızı yaratmak için butona tıklayın.
DROP ZONE– Görüşme yapacağınız online arkadaşlarınızı Drop Zone bölgesine sürükleyin.
SETTING– Konuşma ayarlarını değiştirebilirsiniz.
PPT KEY– Bas konuş tuşu varsayılan olarak LSHIFT’dir. Ayarlar bölümünden yeni tuş yetkilendirebilirsiniz.
LEAVE– Yarattığınız kanalı iptal etmek ve kaldırmak için kullanabilirsiniz.

+ BATTLELOG Sözlük
BATTLELOG isimli sitede sürekli olarak karşılaşacağınız sözcük ve terimlerin anlamlarını sizler için derledik. İşlevlerini aşağıdan öğrenebilirsiniz.

HOME– Anasayfa kısmına erişmeniz için tıklayın. Campain, CO-OP ve Multiplayer oyun modlarına hızlı erişim için kullanabilirsiniz.
MULTIPLAYER– Server Browser ve Leaderboards sayfalarından oluşur. Server Browser’a tıklayarak oyun için aktif edilmiş tüm sunuculara ulaşabilir, filtre sistemi sayesinde istediğiniz özelliklerde sunuculara ulaşabilirsiniz. Leaderboards sayfasından arkadaşlarınızın ve sizin istatistiklerini takip edebilirsiniz.
NEWS– Oyun için yazılmış tüm duyurulara ve haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz.
FORUMS– Oyunla ilgili görüşlerinizi yazabilir, oyunda keşfettiğiniz hatalarla ilgili geri bildirimde bulunabilirsiniz.
ADD FRIENDS– Arkadaşlarınızı listenize ekleyebilirsiniz.
PROFILE– Profil sayfanıza erişebilirsiniz.
STATS– İstatistiklerinize ulaşabilirsiniz.
ACTIVE SOLDIER– Aktif olan askerinizi takip edebilirsiniz.
SIGN OUT– BATTLELOG hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz.
COM CENTER– Com Center gene BATTLELOG’un nimetlerinden. Arkadaşlarınızla sohbet edebilir, çevirimiçi arkadaşlarınızı görebilir, oyunda oldukları taktirde bulundukları sunuculara slot müsait olduğu sürece ulaşabilirsiniz. Sesli sohbet odaları ise projenin ilerleyen ayağını oluşturuyor.
GAME MANAGER– Game Manager bermuda şeytan üçgeni dediğimiz yapının doğru çalıştığını öğrenmenizi sağlar. Oyunu ve Origin’i web tarayıcınıza bağlar. Tarayıcı eklentisinin “Plugin is up to date. ”, Oyun eklentisinin ise “Game is up to date. ” olarak yeşil onay tiki ile görüntülenmesi gerekir. Her iki eklentide sorunsuz yüklenmişse oyuna giriş yapabilirsiniz. Şuan için Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome destekler.
UPTADES– Duvarınızda veya profilinizde gerçekleşmiş güncellemeleri görebilir, arkadaşlarınızın yaptığı aktiviteleri takip edebilirsiniz.
BATTLEFEED– Duvarınıza yazdığınız her yazı BATTLEFEED olarak adlandırılır.
FRIENDS BATTLEFEED– Arkadaşlarınızın duvarlarına veya duvarınıza yazdığı her yazı FRIENDS BATTLEFEED olarak adlandırılır.
VETERAN STATUS– Serinin diğer oyunlarına sahipseniz Veteran Status bölümünde gözükecektir. Bunda önemli olan nokta tüm Battlefield oyunlarınızın aynı mail adresine kayıtlı olmasıdır. Eğer aynı olmasına rağmen bu bölümde göremiyorsanız lütfen EA Support aracılığı ile yardım alın.
STATS & PROGRESSION– İstatistiklerinizi görebileceğiniz sayfadır.
WEAPONS & EQUIPMENT– Silah ve Ekipmanlarınızı bu sayfadan görebilirsiniz. Unlock seviyelerini takip edebilirsiniz.
VEHICLES– Kullanabileceğiniz araçları bu sayfadan görebilirsiniz. Unlock seviyelerinizi takip edebilirsiniz.
AWARDS– Sahip olduğunuz Madalya, Nişan ve Achievementleri bu bölümden takip edebilirsiniz.
DOG TAGS– Oyun içinde bıçakla öldürdüğünüz ve künyelerini ele geçirdiğiniz tüm askerleri bu bölümden takip edebilirsiniz.
RANK– Rütbe seviyenizi bu bölümden takip edebilirsiniz. Bir sonraki rütbeye ulaşmak için ne kadar skor yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.
SERVICE STARS– Kazandığınız skorları bu bölümden görebilirsiniz.
TIME PLAYED– Oyunu oynadığınız toplam süreyi görebilirsiniz.
SCORE / MIN– Oyunu oynadığınız süre içinde yaptığınız skoru bu bölümden görebilirsiniz.
CO-OP MISSION– CO-OP görevlerin kaçta kaçını tamamladığınızı bu bölümden görebilirsiniz.
TIME / KIT– Hangi kiti ne kadar süre kullandığınızı bu bölümden görebilirsiniz.
ACCURACY– Düşmanı ne kadar iyi bir şekilde (az mermi) öldürürseniz doğruluk oranınız o şekilde yüksek seviyelere ulaşır.
K/D RATIO– Ölüm / Öldürme oranınız ne kadar iyi ise K/D RATIO oranınız o şekilde yüksek seviyelere ulaşır.

+ Platoon Sayfanızı Oluşturun!
Bir eSpor takımınız veya oyun grubunuz mu var? O halde platoon seçeneği tam size göre. Bir platoon sayfası oluşturabilir, mevcut bir sayfaya üye veya fan olabilirsiniz. Bu size sadece gösteriş sağlamaz. Takım halinde sunuculara giriş yapabilir, parti ve sesli konuşma desteği ile oyunda eğlenceyi üst sınırlara çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu sıralar tüm platoon sayfaları kendilerine yaratıcı logolar hazırlıyorlar. Gene Edit Platoon sekmesinden bilgilerinizi güncelleyebilir, logonuzu oluşturabilirsiniz. Takım halinde bir sunucuya girmek istiyorsanız bir parti oluşturun ve oyuna girecek arkadaşlarınızı partiye sürükleyin. Ardından bir sunucuya Join With Party yaptığınız an takımınızla sunuculara bağlanabilir, aynı squad gruplarında savaşabilirsiniz.

Battlefield

+ Senaryo Modu
Senaryo modu çoğu oyuncuyu tatmin etmese de önemli bir nokta unutuluyor. Battlefield oyun serisi hiç bir zaman senaryo moduna önem veren bir seri olmadı. Bu yüzden senaryo modunda yaşanan aksaklıkların tamamını görmezden gelmek gerekiyor. Yaklaşık 5 saat sürecek bu modun yanlızca ana hatlarını paylaşacağım sizlerle. Onun dışında bomba gibi bir senaryo sizleri bekliyor olacak.

Paris, Tahran ve New York, Süleymaniye ve Irak Kürdistanı senaryonun geçtiği mekanlar arasındadır. Metropol ve şehir alanları oyunda çoğunluğu oluşturmaktadır. Ana karakterimiz Birleşik Devletler Deniz Piyade Birliği’nde görev yapan James Blackburn Rus ajanlarına yardım etmek ve üst rütbeli bir Amerikan askerini öldürmekten suçlanıyor. Bunun akabinde Orta Doğu’da faaliyet gösteren ve çeşitli terör eylemlerine karışan PLR adlı örgütün lideri olan Süleyman’ın (Solomon) New York’ta bir nükleer saldırı yapacağını düşünüyor ve CIA ajanlarını ikna etmeye çalışıyor.

Ayrıca oyunla birlikte aynı gün piyasaya sürülen Battlefield 3: The Russian isimli kitabı temin edebilirseniz kesinlikle okumanızı isterim. Battlefield 3 senaryosunun yanı sıra daha detaylı ve sürükleyici bir maceraya gideceksiniz.

Battlefield

+ CO-OP Modu
Battlefield serisine yeni bir soluk geldi. Evet CO-OP görevlerden bahsediyoruz. Arkadaşlarınızla uzun soluklu bir maceraya katılabilirsiniz. BATTLELOG üzerinden CO-OP sekmesine tıklayın ve bir bölüm seçin. Ardından bölümü hangi arkadaşınızla oynayacaksanız davet gönderin. Kolay, Orta ve Zor olmak üzere 3 zorluk seviyesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Arkadaşlarınızla veya Public Matchmake seçeneği ile eğlence sizleri bekliyor. Gelin kısaca bu görevleri brifing tarzında inceleyelim.

Operation Exodus
Yüksek önemdeki bir kaç savaş esiri belirlenmiş bir ABD kampında gözaltında tutulmaktadır. Henüz olmuş bir deprem kampın savunmasını azaltmış ve PLR saldırılarına karşı savunmasız hale getirmiştir. Bu şekilde kampın tahliyesine karar verilmiştir. Siz ve bir avuç deniz piyadesi, tüm personeli bölgeden uzaklaştırana kadar kampı savunmakla yükümlüdür.

Fire From The Sky
Bir Amerikan konvoyu görevine doğru ilerlerken pusuya düşürülmüştür ve etkisiz hale getirilerek bir köyde esir tutulmaktadır. Onu kurtarmak üzere gönderilmiş askerlere yakın hava desteği sağlayacaksınız.

Exfiltration
Kapsamlı bir istihbarat çalışması sayesinde EL Zakir’i bulmak mümkün oldu. El Zakir Bağdat’ın varoşlarında bir apartman kompleksi içerisinde çıkarma bekliyor. 20′ye yakın asker ise binanın içine konuşlanmış durumda. Onu ilk olarak bulunduğu delikten çıkartarak yeşil bölgeye geri getirmeniz gerekiyor.

Hit And Run
El Zakir’in araştırıldığı şirket Levin Cooperative. Paris’in merkezinde yer alıyor. Gidip ofisteki tüm ihtiyaç duyulan delilleri ele geçirin. Ofisin özel ve silahlı bir güvenlik ekibi var ve geleceğinizi biliyorlar. Dikkatli olun ve görevi tamamlayın.

Drop ‘Em Like Liquid
Paris’te bir rehine durumu gelişti. Ebu Muhammed, bu rehine operasyonunu bizzat düzenlediğini sitesinde doğruladı. Fransız polisi bu konuda bizden yardım talep ettiler. Biz ise onlara yardımcı olmak için ikinizi gönderiyoruz. Belirli bölgelerde keskin nişancı desteği sağlayacaksınız ve rehineleri kurtardıktan sonra Ebu Muhammed’i nötralize edeceğiz.

The Eleventh Hour
Saldırı resmen başladı. Biz bu saldırının El Zakir tarafından belirtilen ana saldırı olduğundan eminiz. Görgü tanıkları ve kameralar Metro ve Paris Menkul Kıymetler Borsası’na bırakılmış bombalar olduğunu doğruluyor. Abdul Rahman, bu saldırının arkasında ise bunu bir kaç yıl önce Londra’da gerçekleşen saldırının benzeri bir şekilde bekliyoruz. Bombayı bulmak ve kişileri silahsızlandırmak için bu son şansımız. Rahman’ı nötralize edip Fransız polisine yardımcı olacağız.

Kim bilir ileride bizlere sunulacak harita paketlerinin yanında CO-OP içinde bir şeyler yapılır. Şöyle bir baktığımız zaman oyun çıkmadan önce 10 adet senaryo seçeneği olacağı belirtilmişti. Fakat bu sayı 6 farklı senaryo ile sınırlı kaldı.

Battlefield

+ Çoklu Oyuncu Modu
Çoklu oyuncu modunun serinin diğer oyunlarından farklı olmadığını en başta belirtmekte fayda var. Conquest Large, Conquest, Rush, Squad Rush, Squad DM ve Team DM olmak üzere toplamda 6 oyun modu bulunan oyunda şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya güçleri karşılaşıyor. İleride çıkacak DLC paketleri ile yeni ülkelerin gelip gelmeyeceği konusu bilinmezliğini korusa da çoklu oyuncu kısmında savaşın Amerika’ya sıçrayacağını biliyoruz.

Askeri sınıflardan bahsetmek gerekirse Assault her zamanki gibi görevleri yerine getirmek ve ön cephede savaşmak için yaratılmış bir sınıf. Engineer sınıfı düşman araçlarını yok ediyor veya dost araçları tamir ediyor. Support sınıfı savaş hattına ağır veya hafif makineli tüfeklerle diğer askerlerin ilerlemesini sağlıyor. Recon sınıfı ise uzak mesafeden düşmanın yerini belirleyerek, keskin nişancı tüfeği ile savaş hattına destek veriyor.

Silahlar ve Ekipmanlar
Battlefield 3′te silahlar daha ayrıntılı. Ve tabi her askeri sınıfın daha fazla ekipmanı bulunuyor. Her silaha takabileceğiniz 3 eklenti takma hakkınız bulunuyor. 52 silahın yanı sıra tüm askeri sınıflarla birlikte kullanabileceğiniz 28 genel maksat silahı bulunmaktadır.

Toplamda 80 silahı tek tek açıklamak anlamsız olacaktır fakat askeri sınıflara göre en çok tutulan silahları belirtmeden geçmeyelim. Buna göre Assault’ta M16A3,  F2000ve FAMAS, Engineer’da M4A1,  AKS-74uve G53, Support’ta M249,  M27 IARve RPK-74M, Recon’daM40A5ve L96en çok tutulan silahlar olarak gözümüze çarpıyor.

Silah Eklentileri, Mermiler ve Fişekler
Eklentileri tek tek açıklamayacağım fakat sırasıyla isimlerini ve en önemli parçaların etkilerini aktaralım istiyorum. Bu eklentiler sırasıyla Kobra (RDS),  Extended Mag,  PKA-S (HOLO), Tactical Light,  PSO-1 (4x),  Laser Sight,  IRNV (IR 1x),  PKS-07 (7x),  PK-A (3. 4x),  Flash Supp,  Reflex (RDS),  Holographic (HOLO),  ACOG (4x),  Rifle Scope (6x),  M145 (3. 4x)isimleri ile karşımıza çıkıyor. Birde kısaca en önemli eklentileri açıklayalım. Tactical Light ve Laser Sight ile çatışmalarda düşmanınızın dikkatini dağıtabilirsiniz. Flash Supp silahınızın ucundan çıkan ateşi en aza indirger ve savaş alanında dikkat çekmezsiniz. Holographic (HOLO) ise tüm özel tim filmlerinde ve oyunlarda karşımıza çıktığı üzere en iyi nişangah eklentisi. Son olarak IRNV (IR 1x) ise ısı algılayıcılı 1x zoom yapabilen dürbündür ve savaş alanında düşmanların yerlerini anlık olarak tespit edebilirsiniz.

Fişekler ise sırasıyla 12G Flechette,  12G Frag,  12G Slugisimleri ile karşımıza çıkıyorlar. 12G Flechette isimli fişek içinde şarapnel ismi verilen ufak çiviler barındırıyor ve hasar oranı en düşük seviyede. 12G Frag isimli fişek ise düşmana veya düşman aracına çarptığı anda bomba gibi patlıyor ve yüksek hasar veriyor. Ayrıca uzak mesafelerden etkili. 12G Slug isimli fişek ise içerisinde büyük bir metal çekirdek barındırıyor. Gene yakın mesafeden düşmana yüksek hasar verebilirsiniz.

Silah ve Karakter Özelleştirmeleri
Silah özelleştirmeleri toplam 14 adet. Karakterinize hızlı koşmak, ekstra şarjör, ekstra el bombası, bombaların patlayıcı etkilerinin geliştirilmesi ve bunun gibi bir çok özelliği gene oyun içinde spawn olmadan önce ilgili sekmeden ayarlayabilirsiniz.

Araçlar
Battlefield 3′te araçlara baktığımızda gene geçmiş Battlefield oyunlarından daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Savaş uçaklarından tanklara, zırhlı personel taşıyıcılardan deniz araçlarına çok geniş bir yelpaze mevcut. Ayrıca bu oyunda detaylı şekilde anti hava araçlarına yer verildiğini söylemekte fayda var.

Toplam 30 aracın bulunduğu Battlefield 3′te tanklardan M1 Abrams ve T-90A, savaş uçaklarından F/A-18E Super Hornet ve SU-35BM FLANKER-E, helikopterlerden AH-Z1 Viper gibi araçların en çok kullanılanlar listesinde olduğunu söylemek mümkün.

Araç Özelleştirmeleri
Araçların yanı sıra bu araçları özelleştirmek için kullanabileceğiniz toplamda 76 araç özelleştirmesi de kullanılmak üzere bizleri bekliyor. Bu özelleştirmeler sayesinde havadan karaya füzeleri aktifleştirebilir, tanklara gece görüşü ve kızıl ötesi görüş özellikleri kazandırabilir, ekstra zırh özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Bu özellikleri kullanmanız savaş alanındaki etkinliğinizi ve sağlık durumunuzu doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden spawn olmadan önce menüler arasında araç özelleştirmeler sekmesine gelerek bu özellikleri ayarlamanız gerekiyor.

Battlefield

+ Battlefield 3 Multiplayer’a Yabancı Olanlara
Battlefield 3’ün multiplayer modları PC’de 64 kişi olarak destek vermektetir. Conquest, Rush ve Team DM isimli 3 ana mod bulunuyor. Diğer modlar ise ana modların farklı varyasyonları olan Squad DM, Squad Rush ve Conquest Large olarak karşımıza çıkıyor.

Rush modunda takımlar saldıran ve defans olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ve saldıran takım düşmanın 2 M-COM istasyonunu yok etmek için çalışıyor. Bad Company 2’den farklı olmak üzere M-COM istasyonu C4’ler veya bombalarla hasar almıyor. İllaki yanına gidip E tuşuna basmanız ve bombaları kurmanız gerekiyor. Savunan takımın ise M-COM istasyonlarını karşı takımın ticketları bitene kadar koruması gerekli. Her öldüğünüzde takımınızın ticket havuzundan yediğinizi unutmayın ve buna göre strateji geliştirin. Ölmek yerine takım arkadaşınız tarafından canlandırılırsanız ticket kullanmayarak takımınıza zarar vermiyorsunuz. Burada Battlefield serisinin takım oyunu yönü bir kez daha karşımıza çıkıyor. Kötü strateji takıma zarar veriyor.

Conquest modunda düşmanın ticketlarını bitirmeye çalışıyorsunuz. Ve en çok bayrağı elinde bulunduran takım karşı takımın ticketlarını en hızlı tüketmesine neden oluyor. Bu yüzden oyun boyunca o bayrak senin bu bayrak benim koşturarak arı gibi çalışmanız gerekiyor. Yeri geliyor yoğun saldırı altında bayrak koruyorsunuz, yeri geliyor haritanın diğer ucundaki bayrağı geri almaya gidiyorsunuz.

Son ana mod ise Team DM. Adından da anlaşılacağı gibi bu moddaki tek amaç tüm düşmanlarınızı öldürmek. Oyunda canın 100 olduğu normal modun dışında, birde Hardcore modu bulunuyor ki burada kafanızı düşmana göstermek dahi kritik bir hal alıyor. Çünkü bu modda canınız 60’a düşüyor. Yani çok daha kolay ölüyorsunuz. Kolay ölmenin bir yoluda kafanıza kurşun yemek. Normal modlarda 100 cana sahip biri vücuduna tek kurşun yediğinde ölmüyor. Yani birini kafasından vurmazsanız isterseniz keskin nişancı olun genede tek kurşunla indiremiyorsunuz.

Sınıflara ayrıntılı bir şekilde deyinmeden önce hızlıca geçecek olursak Assault taze ölüleri kaldırabiliyor ve etrafa sağlık paketi bırakabiliyor. Engineer tamir kitine, roketlere, mayınlara ve yoldan giden robota sahip. Support sınıfının C4’leri, hareket algılayıcı patlayıcıları, havan topu ve ağır / hafif olmak üzere makineli tüfekleri bulunuyor. Recon ise hareket algılayıcı dedektörler, uçabilen ve uzaktan kontrol edilebilen bir araca ve bolca keskin nişancı tüfeğine sahip.

Şimdi sınıfların biraz daha detayına inelim. Battlefield 3’te her şey takım oyununa göre tasarlandığı için sınıfları olması gerektiği gibi yansıtacağız. Siz kendi ekibinizle veya tek başınıza başarılı şekilde oynuyor olabilirsiniz. Öncelikle Assault oyunun sağlıkçısı konumunda. Yani oynarken önceliğiniz adam vurmak değil yanınızda can çekişenleri kaldırmak olmalı. Takımınızın ticketlerı azalmasın ve o an bölgedeki asker sayısı azalmasın. Bu nedenle canı azalmış bir asker gördüğünüzde yanına sağlık paketi atın veya yoğun çatışma olan bir bölgede takım arkadaşlarınızın dibine bırakın. Böylece bol bol puan kazanabilir ve fazla efor sarf etmeden çatışmaya devam edebilirsiniz. Ölen birini gördüğünüzde hemen yanına gidip kaldırın fakat uzakta ise kendinizi riske atmayın. Artık onun için yapılabilecek bir şey kalmıyor. Diğer sınıfları oynarken de tam tersi geçerli. Cengaverlik yapıp düşmana yaklaşmayın ve mümkün olduğu kadar sağlıkçıların yanında durun. Bu hem size ulaşmalarını sağlayacak hemde canınız sağlık paketleri nedeniyle normalden iki kat daha hızlı dolacak. Normalde canınızın artması için zarar görmeden 15 saniye civarı beklemeniz gerekiyor. Fakat etrafta sağlık paketi varsa hiç beklemeden saniyede 10 can toplarsınız. Ha birde Assault ile oynarken kendinizi de düşünün. Kritik şekilde vurulduğunuzda yere yatıp kendinize sağlık paketi atın ki canınız hızlıca dolsun.

Silah eklentileri bizim için çok önemli. Örneğin Foregrip yatay tepmeyi yarıya indirir. Dikey tepmeyi ( Support sınıfı için ) 1/3 azaltır. Bipod dikey ve yatay tepmeleri yüksek oranda azaltır. Heavy Barrel kurşunların yayılmasını azaltır ve dikey tepmeyi arttırır. Flash Suppressor silahın alevini gizler. Kurşunların saçılmasını arttırır. Laser Sight yakınlaştırma yapmadan isabet oranını arttırır. Düşmanın az da olsa dikkatini dağıtır. Extended Magazine silahın maksimum mermi sayısını %50 – %100 arttırır. Tüm bunların yanında sayamadığımız bir sürü eklenti bulunuyor.

Her sınıfın en çok dikkat çeken silahlarına deyinmeden önce birkaç ön bilgi geçelim. Öncelikle kullanacağınız silahın geri tepmesi çok önemli. Çoğu silah yukarı ve aynı zamanda yanlara doğru teper. Tetiğe ne kadar çok basarsanız hedeften o kadar çok şaşarsınız. Eğer kullanacağınız silahın nasıl teptiğini öğrenirseniz ateş ederken bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca silahı gez, göz, arpacık yaptığınızda hareket hızınızı farklı etkiliyor. Silah seçimlerinizde buna da dikkat ederek oyun stilinize göre doğru seçimi yapmalısınız. Mesela M16A3 KH2002’ye göre çok daha yavaş kalıyor ki aradaki fark dikkate değer.

Şimdi ise en iyi silahlara bir göz atalım. Assault sınıfının birkaç silahına bakalım. Oyundaki en hızlı atıcılardan biri AEK-971. Hatta Back to Karkand paketi ile birlikte FAMAS gelmemiş olsaydı Assault’un en hızlısıydı. Ayrıca geri tepme oranları da çok düşük. Yakın ve orta mesafede oldukça etkili, uzak mesafede ise seri atış yapmazsanız iyi sonuçlar veriyor. En büyük dezavantajları ise şarjör değiştirme süresinin en yavaşlardan biri olması ve yanlara doğru tepmesi. Fakat bu sorunu Foregrip silah eklentisi kullanarak aşabilirsiniz.

F2000 tam vur / kaç silahı. Silahın ilk kurşundaki tepmesi çok yüksek. Hatta gez, göz, arpacık yaptığınız zaman kurşunlar çok saçılıyor fakat yakınlaştırma yapmayıp ateş ettiğinizde diğer silahlara göre çok daha başarılı. Eğer yakınlaştırma yapmadan kullanacağım diyorsanız üzerine Laser Sight takarak silaha hızlı bir şekilde kurşun kusturabilir hem de rakibinizin dikkatini dağıtmış olursunuz.

Hızlı şarjör değiştirme, hızlı kurşunlar ve düşük tepme M16A4 ve kardeşi M16A3’ü çekici kılıyor. Aslında bu silah tüm özellikleri ile iyi bir orana sahip olduğu için gayet tercih edilebilir. Kendine ortalamanın üzerinde yer edinirken ne eklentisi taksam diye düşünmenize gerek kalmıyor.

Eğer Engineer olduysanız haritalar sizden soruluyor. Takımınızın kullandığı tüm araçları ve elektronik cihazları tamir edebilir veya düşmanın araçlarını yok edebilecek tüm donanıma sahipsiniz. Şöyle ki arkasında iki Engineer ile gelen bir tankı durdurmak son derece zor bir iş. Uçarken helikopter dahi tamir edebilirsiniz. RPG mi Javelin mi konusuna girmeye hiç gerek yok. RPG ile daha özgür oluyorsunuz. Javelin ile tam 12’ye atıyorsunuz. Bu sınıfta birde mühimmat taşıyabilen ve bomba kurup imha edebilen uzaktan kumandalı botlar bulunmakta. Engineer’da öne çıkan silahlar M4A1, A91, SCAR-H olarak karşımıza çıkıyor. A91 atış hızı, düşey geri tepme oranları ve diğer silahlara göre yakınlaştırmadan isabetli atış oranıyla tam Laser Sight takmak üzere yapılmış. Şarjör değiştirme süresini hesaba katarak dar alanlarda terör estirebilirsiniz. Bu silahı uzak mesafe için kılıfından çıkarmayın. SCAR-H ise hasar ve isabet oranıyla hareket etmeden düşman avlamanız için dizayn edilmiş.

Support sınıfı daha detaylı olmak üzere göze çarpıyor. Ağır ve hafif makineli tüfekleri, C4′leri ve Claymore’ları ile asıl yıkıcı etkiyi bu grup yapıyor. En iyi silahları M27 IAR ve RPK-74M. Bu silahları eklentilerle birlikte kullanarak daha güzel işler çıkarabilirsiniz.

Recon sınıfında bulunan SOFLAM ve uzaktan kumandalı gözlem mekaniği sayesinde düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz. Ayrıca haritalara göre kamuflaj seçerek gizlendikten sonra düşmanlarınızı avlamaya başlayabilirsiniz. Klasın en iyi silahları M40A5 ve L96 olarak göze çarpıyor.