Battlefield Tarihi #3

Haziran 2012 | Ahmet Elitaş, Satış Temsilcisi

+ Türkiye’de Battlefield Serisi
Türkiye’de Battlefield oynayanları incelemek için oyunun ilk çıkış tarihine gitmemiz gerekiyor. O dönemde Türkiye’de eSpor nedir henüz bilinmezken belli bir kitle topluluk kurma aşamasına gelmişti bile.

İlk inceleyeceğimiz Türk topluluğu BF42tr. Com. Yanlış hatırlamıyorsam 2003 yılı itibariyle sağlam temeller üzerine kuruldu. Abartısız ve kısaca konuşmamız gerekirse bugüne kadar birbirine bağlı gördüğüm en iyi Türk Battlefield topluluğu olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde hala kapanmamış siteleri ile göz dolduruyorlar. Boş vakitlerinizde siteyi ziyaret ederek seri oyunlarını farklı açılardan inceleyebilirsiniz. Bilindiği üzere Battlefield 2′ye kadar tüm oyunların multiplayer haritaları gerçek mekanları ve dönemleri konu alıyordu. Site yöneticileri gene bu konularda güzel makaleler hazırlamış. Ayrıca Battlefield’ın ilk oyunundan itibaren Türkiye ligleri düzenleyen ilk topluluk olma özelliği taşıyor.

Ve BattlefieldTurkiye. Com isimli Türk topluluğu son dönemde özellikle seri hakkında son dakika haberleri, detay rehberler ve bunun gibi konuları ele alıyor. Battlefield resmi web sitesinde haber olduklarını ve destek aldıklarını belirtmemiz gerekiyor. Her seri oyunuyla ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz, teknik sorunlarınıza çözümler arayabileceğiniz bir topluluk sitesi diyoruz lafın kısası. Battlefield takımları gene bu site üzerinde tanıtım yapabiliyor, diğer takımlara maç davetleri atabiliyor. İlk olarak bu iki siteyi incelerseniz oyunun ne kadar sevildiğini göreceksiniz. Hatta bir oyun için bu kadar emek verilir mi diye soracaksınız. Bundan hiç şüphem yok.

Tabi topluluklara bağlı kalmadan tek başına savaş alanına katılan askerler var. Bugün hala Battlefield oyunlarına özel çıkarılmış modifikasyonları oynayanları görüyoruz. Bunlardan en popüleri Battlefield 2′nin modifikasyonu Project Reality olarak karşımıza çıkıyor. Uzun lafın kısası Battlefield serisi ülkemizde piyasaya sürüldüğü günden beri aktif olarak oynanıyor. Hatta Battlefield 2142′ye kadar ülkemizde satışa sunulmamış veya kısıtlı sayıda getirilmiş ek paketleri ülke dışından özel siparişlerle satın alanları biliyorum. Günümüzde dijital dağıtım platformları Steam ve Origin bu ihtiyaçlarımızı karşılıyor.

+ Ne Kadar Kişi Oynuyor?
Topluluklar düzeyinde incelediğimizde toplamda 20 bin gibi bir oyuncu kitlesine ulaşıyoruz. Fakat Battlefield 3 ile birlikte Battlefield serisini oynayanların sayısı kat be kat artmış durumda. Ayrıca Battlefield 3 ülkemizde ön sipariş durumdayken tükenen ilk Battlefield oyunu oldu. Oyunu Türkiye’ye getiren Aral Game’in çeşitli platformlara yaptığı açıklamalardan anlayacağımız üzere her yeni Battlefield oyunu Türkiye’de bir önceki oyunundan daha fazla kitleye ulaşır duruma geldi. Bugün sunuculara giriş yaptığımızda eski dönemden daha fazla Türk oyuncunun bu seriyi oynadığını görüyoruz. Yani Battlefield serisi ülkemizde artık daha fazla biliniyor, oynanıyor.

Battlefield

+ Hangi Yaş Grubuna Hitap Ediyor?
Aslında bu yazımın en dikkat çekilmesi gereken başlığı bu. İlk oyunu piyasaya sürüldüğünden beri oynayan biri olarak biliyorum ki yaş ortalaması 20′nin altına hiç düşmedi. Tabi bunun belirli sebepleri var. Birincisi ilk oyundan bu yana çoklu oyuncu moduna korsan tabir edilen sürümlerle erişemiyorsunuz. Bir süre önce Youtube’da çok geniş izleyici kitlesine ulaşan Avrupalı bir amcamız PlayStation 3′ünde Battlefield: Bad Company 2 oynarken görüntülenmişti ve izleyenlerin yüzünde güzel bir tebessüm bırakmıştı. İlk olarak o görüntüleri hatırlayalım.

Ülkemizde bu profilde Battlefield 3 oyuncusu aşırı derecede fazla. Belki inanmayacaksınız fakat 2002 yılında Battlefield 1942 oynayarak savaşa katılmış oyuncuların tamamı şuan evlenmiş, çocuk yapmış ve hayatını mütevazi şekilde sürdüren kişilerden oluşuyor. Belki benden yana oyunu özel yapan güzelliklerden biri buydu. Savaş oyunu birde takım oyunu özelliği taşıyorsa eğer birçok Türk erkeğini o işin içinde görmek mümkündür. İşte birazda bu yüzden güzeldir Battlefield.

+ Battlefield: Bad Company Öncesi – Sonrası
Bir diğer önemli başlığımızı Bad Company serisi oluşturuyor. Özellikle bu seriye yoğunlaşmayacağız. Aslında dikkatinizi çekmek istediğim konu oyunun grafiklerinde yapılmış anlık değişim. Bad Company serisi ve birlikte tanıştığımız Frostbite oyun motoru bir devrimi başlattı. Dönemin diğer oyunlarında göremediğimiz yıkım etkileri, efektleri bu seri ile birlikte gördük. İlk oyunun sadece konsollara özel çıkması bir çok Battlefield taraftarı tarafından öfkeyle karşılanmıştı. Çünkü Battlefield serisi sadece PC platformlarına özel bir oyun özelliği taşıyordu.

Battlefield

Tam bu noktada oyunun konsollara kayacağını düşünenler büyük bir yanılgının içerisinde olduklarını bilmiyorlardı. Ben bile o dönem seriyle bağımı koparma noktasına gelmiştim ki Battlefield: Bad Company 2′nin duyurulması yeniden dikkatimin toplanmasına yetti. Bad Company serisi öncesi çıkan oyunlarda aynı grafik motorlarının kullanılması, oyunun tek düze yapısı, oynayış mantığının değişmemesi gibi konular tamamen unutulmuştu. Çünkü Bad Company 2 ileri düzey grafikler, yıkım etkileri ve eşsiz efektleri karşımıza çıkarmıştı.

Battlefield

Hal böyle olunca büyük bir kitle yeniden Battlefield serisine kazandırılmış oldu. Güçlü oyun motorunun getirdiği artılarla o dönemde Battlefield: Bad Company, Battlefield: Bad Company 2, Battlefield 1943 oyunlarıyla tanışmış olduk. DICE ise gizliden gizliye yeni oyunu için hazırlıklara başlamıştı. Frostbite oyun motoru geliştirilerek ikinci versiyonu oluşturuldu ve Battlefield 3 tasarlanmaya başlandı. Henüz incelememiş olanlar buradanikinci bölüme giderek Battlefield 3′ün detay anlatımına ulaşabilirler. Battlefield serisinde savaş alanında olmak, uçak ve helikopter sürmek, tank ve diğer savaş araçlarını kullanmak bir ayrıcalıktır. Kendinizi bu keyiften mahrum etmeyin.

+ Sands of Fire – Bir Battlefield Filmi
Evet bu başlığımızın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bir ekip 5 yılın üzerinde bir çalışmanın ardından Battlefield 2′de çekilmiş 43 dakikalık bir film hazırladı. Davy Staelens ve Daniele Ciccone tarafından oluşturulan bu film, Irak savaşında hayatta kalma mücadelesinin içinde olan Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadelerinin hikayesini anlatıyor.

İlk dakikalarda bu filmin bir oyundan yaratıldığına inanmayabilirsiniz. 720p çözünürlükte karşımıza çıkan filmde her sahne özenle çekilmiş ama özellikle 20. dakikadan sonra başlayacak hava operasyonu çok ama çok hoşunuza gidecek. Böyle bir filmin Battlefield 2 gibi kısıtlı bir oyunda hazırlanması ise ayrıca şok etti beni. Sadece film için onlarca modelleme ve özellik kazandırılmış oyuna. Yani kısaca bu film için bir modifikasyon paketi oluşturulmuş.

+ Türkiye’de Düzenlenmiş Battlefield Etkinlikleri
Birde 2002 yılından beri ülkemizde düzenlenmiş Battlefield etkinliklerine göz atmazsak eksik kalırdı doğrusu. Evet ilk oyundan bu yana Türkiye’de bir çok turnuva, organizasyon düzenlendi.

Toplamda 2 sezon süren BF42tr Ligi oynanan maçlarla birlikte son bulmuştur. 8 takımın katılımıyla gerçekleşen bu toplam 56 maçlık maraton başarıyla sonuçlandı. Ayrıca Mini Turnuva, Bayram Turnuvası, Caen Turnuvası, Afrika Turnuvası, Secret Weapons Turnuvası, Road to Rome Turnuvası, Çöl Fırtınası Turnuvası, Rus Cephesi Turnuvası, Eve Dönüş Turnuvası, Dostluk Maçları ile BF42tr topluluğunun Battlefield camiasına geçmiş dönemde büyük katkılarını görüyoruz.

Aynı şekilde Battlefield Türkiye topluluğunun geçmiş dönemde bir çok dostluk maçı ve özel turnuvalarıyla Battlefield camiasına destek olduğunu görüyoruz. Battlefield 2′den beri ESL üzerinde düzenlenen 4on4, 8on8 ladder ve kupaların önemi de çok büyüktür. O dönemde ülkemizde benimle birlikte çok kısıtlı sayıda oyuncu bu ladderlara katılsa da Battlefield 3 ile birlikte Türkiye’de bir çok takım ve oyuncu ESL üzerinde bu organizasyonlara katılıyor. ESL Türkiye olarak Battlefield 3 için yaptığımız çalışmalar ise sürüyor.

+ Her Battlefield Oyuncusu Askerdir!
İncelememiz gereken konulardan biri buydu. Seri oyunları askeri koleksiyon yapan kişiler için eşsiz materyaller içerir. Kendi adıma konuşmak gerekirse ARES AEG M4 Serisi AR-014 sahibi, askeri kamuflajı bulunan ve tüm Battlefield oyunlarına sahip biriyim. Airsoft silahları hakkında arama motorlarında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hatta arıza çıkarana kadar bir RC Askeri Helikopterim ( teknik lisede okuduğum dönemde elektronik tabanlı bir proje için satın almıştım ) bile vardı. Bunun yanında elime askeri ürünler geçse hemen odamdaki yerini alıyor. Asker ve merchandise setleri, posterler gene koleksiyonumun içerisinde.

Battlefield

Tüm bunlardan sonra Battlefield oynayanlara ne oluyor sorusu kafanızda oluşmuştur. Bir konuyu netleştirmek gerekiyor. Battlefield oyuncusu savaş taktiklerinde gelişmiştir, silahları iyi tanır, eline gerçek bir silah geçse nasıl kullanacağını biliyordur ve geçmiş tarih dönemlerine meraklıdır / hakimdir. Geçmişte yaşanan savaşları incelemeyi sever ve bu konuda bilgilidir. Tabi bu olaya bakış açınızla alakalı bir şey. Oyunu birlikte oynadığım bir kaç arkadaşımın benim gibi olduğunu gördükçe delirmiş olabileceğim seçeneği aklımdan çıkıyor bir anda. Eğer sizde bu konulara meraklıysanız Airsoft ve Paintball sporlarını kesinlikle öneriyorum. Hatta net olarak taktik sporlara yönelmeniz en iyisi. İnsanı başka yerlere götürüyor emin olun. Savaş dizileri ve filmlerini de unutmamak lazım. Kardeşler Takımı, Pearl Harbor, Kapıdaki Düşman, Piyanist, İnce Kırmızı Hat, Er Ryan’ı Kurtarmak, A Bridge Too Far, Navaron’un Topları, Stalingrad ve 12 Kahraman Haydut bir anda aklıma gelenler. Hala izlemeyen var mı?

+ Türkçe Battlefield Yakın Mı?
Bir diğer merak konusu Battlefield serisinin yeni oyunlarının Türkçe olup olmayacağı. Bu konuda Türkiye’de büyük bir baskı kurulmaya başlandı yapımcı firmalara karşı. Hala aktif olarak yürütülen kampanyalarda bulunuyor. Son dönemde özellikle Sony PlayStation platformu oyuncuları için Türkçe oyunları ardı ardına satışa sunmaya başladı. Crytek’te elinde tuttuğu gücü ile Crysis’i ve devam oyunlarını Türkçe olarak karşımıza çıkarmış oldu. Aral Game’de Türkçe oyunlar için çalıştığını her fırsatta dile getiriyor.

Battlefield serisinin satış rakamları her yeni oyunla birlikte artıyor bu bir gerçek. Yeniden tekrarlamak gerekirse Battlefield 3 henüz ön sipariş aşamasında tükenen ilk Battlefield oyunu oldu ülkemizde. Toplulukların sesleri de her geçen gün güç kazanarak yükselmeye devam ediyor. Bizde bu oyunları orjinal alarak desteklediğimiz taktirde yapımcı firmalar bu gerçeği gözardı edemeyecek duruma gelecek ve Türkçe oyunları peşi sıra karşımıza çıkaracaklar. Bilindiği üzere ülkemiz korsanla mücadelede çok yol kat etti. İnsanlar çeşitli platformlar sayesinde bilinçleniyor. Bugün popüler oyunlar korsan fiyatından daha ucuza temin edilebiliyor. Uzun lafın kısası sektöre verdiğiniz desteğin karşılığını çok yakın bir zamanda alacağız. Sadece Türkiye ismini her yerde duyurmamız gerekiyor.

Son olarak hatırlatmadan geçmeyelim Battlefield 3′ün senaryo modunda Irak görevini hatırlayalım. Olayın Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgede geçmesi nedeniyle Türkçe konuşmalar duyuyoruz. Bu cümleler “Ahmet neler oluyor böyle? ”, “Ben nerden bileyim? ”, “Tamam! Tamam! ” gibi repliklerden oluşuyor. Belki daha fazla cümle var fakat benim dikkat ettiklerim bunlar. Sadece ufak bölümlerde bile bu ayrıntıları görmek güzel ve yeni gelecek seri oyunlarına daha bir güzel bakmamızı sağlıyor.

+ Ve Son…
Son olarak üç bölümden oluşan yazı dizimizi bıkmadan okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Sizlere bir Battlefield forumundan kopyaladığım alıntıyı biraz değiştirerek aktarıp veda etmek istiyorum. Yazıyı yazan arkadaş eski zamanlarda topluluğuyla oynadığı oyunların etkisi altında kalmış ve Battlefield 3′ün çıkmasıyla birlikte eski dönemi hatırlamak babında bir cümle kuruyor. Bu oyunu oynayanların seriye ne kadar bağlı olduğunu buradan göreceksiniz. İnanarak oynuyor denir ya, en güzel örneğidir bu cümleler.

“İsimsiz ihbar mektuplarını gönderen bendim.
Wake Island adasına gömülen askeri mühimmatları
ve bir çok Japon askerinin gene orada
faili meçhule gönderilişini gördüm…”
Bir Battlefield Askeri – 23/8/2010, 08: 27

+ Battlefield Serisi Tarihi Belgeselini İzlemeyi Unutmayın!

Lütfen Dikkat: Ahmet ‘Synche’ Elitaş tarafından ESL Türkiye için hazırlanmıştır. İzinsiz hiç bir sitede yayınlanamaz. Yazı içerisinde bulunan görselleri buradan downloadedebilirsiniz.