Bazı konular

Aralık 2014 | Sertaç Kunduz, Girişimci
Bu konuda oldukça fazla şey yazma isteğim olmasına rağmen, birden fazla nedenden ötürü bunu yapmamaya karar verdim. Aranızdan herhangi birisi; soru-cevap ve tecrübe paylaşımı üzerine büyük bir platform kurup yönetmedikçe, onbinlerce kullanıcı ile temasa geçip, yüzlercesi ile sayısız kez günün herhangi bir saatinde konuşamadığı sürece, onlarca gönüllü moderatörün tamamen gönüllü olarak sistemin ayakta kalması için nasıl uğraşabildiğini görmediği ve böylesine büyük bir sistemdeki problem ve süreçleri ilk elden yaşamadığı sürece kesinlikle bu tartışmada/tartışmalarda sonuca varamayacağımızı net bir şekilde anladım. Bu durumdan dolayı sizlerden özür diliyorum. Sizler kullanıcılarımızsınız; ve dünya elbette ki sizlerin etrafında dönecek. Elbette ki sistemde eksik olduğunu düşündüğünüz bir şeyin düzeltilmesini ya da açıklanmasını ACİLEN isteyeceksiniz ve aslında karşınızdaki çok çok küçük ekip (hele ki böyle büyük bir platformu ayakta tutan) de elbette ki robot olduğu için, size hemen, çok hızlı, ne kadar kısa zamanda olursa, hayatlarında o an ne olursa olsun dönecek ve ne istiyorsanız onu hemencecik yapacaklar. Elbette ki onlar da aslında insan değil ve bugüne kadar sürekli olarak hızlıca çözebildikleri birçok konu yanında; böyle basit bir konuyu, yaşadıkları herhangi bir dönemde hemen çözememişlerse asıp keseceksiniz. Elbette ki bunu kendinizin iyiliği için değil, platformun iyiliği için isteyeceksiniz. Elbette ki bu konularda bir şeyler yazacaksınız, tartışmak isteyeceksiniz ve o güne kadar küçük bir ekip olarak ne kadar büyük işler çıkardığını takdir ettiğiniz ve desteklediğiniz inploid ekibine, o anda “bu kadar büyük bir şirket, paranın da dibine vurdular heral, soruları görüyorlar ama yanıt vermiyorlar inanılmaz, bu nasıl iştir, bunlar şucu olmuş, yok bunlar hatta bucu olmuş, bunlar devlet olmuş, hatta faşizan olmuş, vb.” demeye hakkınız olacak. Elbette ki bu platform ile değil tamamen Google’ın etkisi ile sayfanızda görülen bir reklamdaki kadın figürlerini de espri ile karışık inploid platformuna maledeceksiniz (şaka mı gerçek mi ayırt edemedim, benim algı hatam da olabilir elbet)... Bunların hepsi bizim için kabul edilmiş durumlar.Yazdıklarımın hiçbirine hiçbirinizin alınmasını istemem. Açıkçası ben şahsen yazılanlara alınmıştım ama şu an bu konuda içim çok rahat çünkü bugün bir şeyi farkettim. Sizlerin kullanıcı olduğunuzu unutmuşum oldukça uzun bir süredir :). Bunu farkettim ve o andan beri de iyi hissediyorum.Sizleri kullanıcıdan öte olarak gördüğümüz çok uzun bir sürecin iki taraflı bir etkisi tüm bunlar. Sizleri sadece birer kullanıcı olarak görse idik bunların hiçbirisi olmazdı. Aramızda yeniler var, eskiler var, çok büyük ya da çok az olsun, sayısız emek var elbette ki (tüm bunlara inanılmaz saygı duyduğumuzu zaten her fırsatta dile getirdim) … Ama işin içinde insan olduğu sürece bunlar hayatın da platformun da bir parçası. Size yaşamdaki bu olaylarla
ilgili birkaç örnek vermek de isterim hatta. Bazen sorularınız silinebilir mesela, ya da yanıtlarınız silinebilir, ya da sorularınız anlamsız olduğu düşünüldüğü için elden geldiğince değiştirilebilir de ve belki de anlamı tamamen değişmiş olur. Bunların hepsini de aslında birer insan olan ve hayata karşı kendi bakışı, duruşu da olan, yani objektifliğinden de şüphe edebileceğiniz moderatörler tarafından da yapılabilir hatta. Elbette ki onların da hataları olur, ancak bu sistemin ayakta kalması için yaptıkları sayısız doğrunun yanında çok az sayıda hata yapıyorlar ve ben göğsümü gere gere onları sonuna kadar savunacak kadar iyi tanıyorum ve gözlemliyorum onların iş süreçlerini. Bu konudaki sorunlarınızı benimle zaten uzunca bir zamandır konuşuyordunuz ancak bundan sonra bunu da bir sisteme oturtmak istiyorum. Herkes için daha faydalı olacağına eminim de. Sistemle ilgili herhangi bir dilek, düşünce ve isteğinizi inploid’in info @ inploid.com adresine iletebilirsiniz. Yine ben göreceğim hepsini ve sizlerle temasa geçeceğim elbette ki ancak bu konudaki tek temas noktası bu adres olsun isterim. Maillerinizi hemen yanıtlayamayabiliriz ancak mutlaka döneceğimizden emin olun.

Konuyu fazla uzatmadan; yukarıda daha çok sıradan insan Serkan KÖSE kimliğim ile yazdığımı farkettiğim duygusallaşmış paragrafımı sonlandırarak, inploid platformundaki bir yönetici olarak, bu konudaki yanıtımı siz sevgili kullanıcılarımıza daha resmi olarak iletmek istiyorum şimdi.

Aşağıdaki durumlarda karar hakkı tamamen moderatörlere ve yöneticilere aittir. Bu kurallara uymayan herhangi bir içerik ilgili yönetici ve moderatörler tarafından silinebilir, değiştirilebilir ya da şikayet edilebilir.
 1. İmla kurallarına uymayan veya soru için gerekli olan “doğru ilgili konu başlığı, doğru noktalama, doğru soru cümlesi olma” gibi kriterleri içermeyen sorular.
 2. Kullanım şartlarındaki herhangi bir kuralı ihlal eden sorular, yanıtlar, alt yorumlar veya her türlü paylaşım.
 3. Sadece geyik maçlı olarak açılmış paylaşım, soru, yanıt veya içerikler.
 4. Sisteme daha önceden eklenmş olan sadece kişisel düşünce içeren ve “Düşünce” konu başlığına dahil edilerek kullanıcıların fikir beyanlarını da kurtarmaya yönelik daha önceden yaptığımız çalışma bugün itibarı ile sonlandırılmıştır. Eski içerik, indeks yapısından dolayı kalacaktır ancak yenilerine izin verilmeyecektir.
 5. Yukarıdaki maddelere ragmen ilk aşamada silinmemiş ama moderasyonda işlemi süren sorular için; moderasyon süreci tamamı ile sonlanmamış herhangi bir içerik bu süreçte silinebilir, ya da düzenlenebilir. Moderasyonun çok adımlı teknik yapısı nedeni ile bu soruların ne kadar süre moderasyonda kalacağı tamamen sistemdeki online moderatör sayısı ile ilgilidir, bu süre değişebilir ancak bugüne kadar mümkün olan en kısa sürede bu süreç işlemiştir. Moderasyon süreci tamamlanmış olan içerik silindiği takdirde yanıt sahiplerine ya da soru sorana mesaj ile bildirilecektir. ÖNEMLİ bir not olarak; sistemde moderasyonu tamamlanmadan once sorunun hiçbir yerde görüntülenmemesi ve tüm süreçlerin tamamlandıktan sonra yanıta açılması daha önceden inploid içerisinde varolan bir özellik olmasına ragmen, kullanıcıların aşırı aceleci tavırları nedeni ile sorusu yayınlanmadığı için aynı soruyu defalarca sorması ve sayısız şikayetin oluşması üzerine kaldırılmıştır.
 6. Soruların benzerleri sistemde var ise silinebilir, birleştirilebilir, değiştirilebilir.
 7. Tamamı büyük harfle yazılan sorular veya paylaşımlar ile tüm kelimelerin büyük harfle başladığı sorular ve yazılar silinebilir ya da düzeltilebilir.
 8. Sistemde moderatörlerin kim olduğunu öğrenmeye yönelik sorular, yazılar, tartışmalar açmak veya paylaşımlarda bulunmak yasaktır. Moderatörler inploid’in garantörlüğünde faaliyet gösteren gönüllü inploid ailesi üyeleridir. Onlar da insandırlar ve hata yapabilirler. Kullanıcılar yapılan hataları yönetime mail vasıtası ile bildirebilirler. Yönetim gereken çalışmayı yapacaktır.
 9. Yanıtı sadece “var/yok, evet/hayır, isterim/istemem, vb.” olabilecek tüm paylaşımlar silinebilir.
 10. Sadece anket amaçlı olarak sorulan veya şık da belirtilerek girilen her türlü içerik (anket için bu işi çok iyi yapan platformlar var).
 11. Sadece geyik amaçlı olarak girilen ve sistemdeki hiçbir kullanıcıya faydası olmayacak her türlü içerik silinebilir.
 12. Reklam amaçlı olarak girildiği düşünülen her türlü içerik silinebilir.
 13. SEO amaçlı olarak girilen her türlü içerik (bu tarz içerikler için inploid’in başka bir özelliğinin devreye alınması planlanıyor, süresi net değil ama o zamana dek bu kural geçerli) silinebilir.
 14. Bir soru, sonunda soru işaretini bile hak etmeyecek şekilde, soru niteliğinde değilse silinebilir.
 15. Öğrencilerin sordukları ödev soruları ve net olarak anlaşılmayan tüm içerik silinebilir.
 16. inploid platformu bu kurallara uymamasına rağmen, teknik yapının elvermediği durumlarda, içeriği sistemde tutma hakkına sahiptir.
 17. INPLOID platformundaki kuralları değiştirme ve yeni kurallar ekleme hakkı saklıdır ve inploid yönetimine aittir.
Şimdi bu kuralları okuyunca, bu kuralları destekleyici bazı inploid yazılım geliştirmelerinin yapılması gerektiğini söyleyebilir ya da isteyebilirsiniz. Bunu da saygı ile karşılıyorum ancak bu konuda size şu tarihte bunu ekliyoruz gibi bir söz verecek durumda değiliz teknik olarak. Bunu da mazur görmenizi dilerim.Buna ek olarak; sistemde hali hazırda varolan ve silinmemiş, kurallara da uymayan içerikleri de görebilirsiniz. Bunlar teknik olarak silmiyoruz ama kullanıcılarımızın önüne bu soruların düşmesini engelliyoruz. Bunu da adım adım yapıyoruz ve bu da zaman alabilir. Bunu da belirtmek isterim.

Gelelim birkaç teknik açıklamaya. Merak edilen bazı konularda da zihinleri berraklaştırmak iyi olacak sanıyorum. Sorularınızın moderasyon işlemi tamamlandıktan sonra, "indeks problemi nedeni ile silinmemesini" emsal göstererek silinen soruların "nasıl oluyor da silindiğini" sormuşsunuz. Moderasyon işlemi tamamlanma süreci bittikten sonra indekse alınıyor da ondan. Yani bizler her sorulan soruyu hemen indeks işlemi için dizinimize eklemiyoruz. Bu yüzden bazı sorular silinebiliyor ama işlemi tamamlanmış sorular silinmiyor/silinemiyor. Bu duruma rağmen silinen sorular varsa bunları bize bildirebilirsiniz ve nerede hata yapmışız bulmaya çalışırız. Bir soru ve yanıt üzerinde; kurallara uyduğu sürece, birçok kullanıcının emeği olduğu için, moderasyon işlem süreci sonunda faydalanacaklara iletiliyor bu soru.

İkinci konu, kurallar ile ilgili yöneticilerle temasa geçen sevgili Şaman’ın yanıt alamaması konusu. Bu konuyu özellikle yazmak istiyorum çünkü bu gerçekten kişisel olarak beni rahatsız etti (mesajı bana attığı için). Sevgili üstadım; şunu söylemek isterim ki, mesajı iki ya da üç hafta önce attın sanıyorum ve listeye eklediğimizi söyledim, bu ara çok yoğun olduğumuzu ve listede çok fazla iş olduğunu da ekledim sana. Bunun üzerine bir konuşma yaptığımızı ben hatırlamıyorum (yaptıysak da atlamışım demektir). Sen ise istediğini alamadığını yazmışsın. Tam olarak istediğin şey; “şu gün ve saatte kurallar açıklansın” idi sanırım ama malesef şu an geçtiğimiz süreçte bu mümkün değil ve bu konuda elimizden gelecek bir şey de şu anda yok (bu şekilde kesin bir tarih beklentisi ile bir isteğin olmasını da sağlıklı bulmuyorum zaten eğer öyle ise). Yukarıda belirlediğim kurallara ek bazı eklemeler olması gerekiyor mesela ancak konu buralara kadar geldiği için ve gerçekten bu yazıyı yazmaya zamanım bu aralar olmamasına rağmen, kendimi zorlayarak, aldığım bazı notlardan faydalanarak taslak olarak oluşturduğum bazı kurallar ile sınırı çizmeye çalıştım. Bence sağlıklı değil ama (bu konudaki tutumu da genel olarak sağlıklı görmediğim halde) bunu yine de yapıyorum. Amacım asla olayı büyütmek değil, bunun altını çiziyorum ama bakış açımı da belirtmem gerekiyor. Bugün herhangi bir devlet dairesine SADECE BİLGİ ALMA amaçlı olarak dilekçe yazsanız bile 30 iş günü bekleme süreniz var (o da yanıt gerçekten alabilirseniz). Biz elbette ki devlet değiliz ama mübalağa yaparak verdiğim bu örneğimi de mazur görün.

Diğer bir konu da inploid ile ilgili siz sevgili kullanıcılarımızın istekleri. Bugüne kadar yüzlerce istek aldık. Birbirine benzeyenleri birleştirerek, platform kullanıcılarının genel yönelimlerini gözeterek ve aramızda konuşup tartışarak da karara bağlayıp gerçekleştirdik. Buna devam da ediyoruz. Ne var ki bazı istekler tamamen kişisel olarak o kullanıcının daha çok ihtiyacı olan şeyler oluyor ve genel kullanımda önceliği olmadığını farkettiğimizde bunu ya “daha sonra yapılacaklar” listesine ekliyoruz ya da “bir daha konuşmamız gerek” olarak işaretliyoruz yeniden dönebilmek için. Şunu eklemeliyim ki dünyadaki hiçbir platformda her istediğiniz gerçekleşmez ve sizin için çok mantıklı gelen bir iyileştirme herkes için de öyle olmaz. Bunu denemesi de bedava hatta. Bu akşam facebook’a üst menüyü değiştirmeleri için mesaj atın mesela. 1 milyarın üzerinde kullanıcısı olan facebook bu değişiklik isteğini ancak yüzdelik dilimde daha fazla yer kapladıkça hayata geçirmek için daha çok çaba sarfedecektir ya da dikkate alacaktır. Sistem büyüdükçe ve kullanıcı sayısı arttıkça istekleriniz genelin içinde matematiksel olarak küçülüyor malesef (ancak biz yine de hepsini değerlendiriyoruz buna emin olun). Yapacağız dediğimiz her şeyi mutlaka yaparız, yapmamıza engel bir durum oluşursa da o durum oluştuğu anda bilgilendirme yaparız. İsteklerinizi değerlendiriyoruz ama makine değiliz. Kaldı ki; inploid’in geçirdiği sayısız değişikliğe ve geliştirmeye bakarsanız aslında sizlere ne kadar kulak verdiğimizi de anlamış olursunuz.

INPLOID, platform olarak elinden geleni en iyi şekilde yaptı, yapıyor ve yapacak. Hepinizin memnun olmayacağını elbette ki biliyoruz. Herkes memnunsa zaten yeterince iyi bir iş yapmıyoruz demektir.

Sizlerle karşılıklı olarak platformun yararına bir sonuç çıkardığımız bir süreç yaşadığımızı düşünüyorum. Bunun ötesindeki her şey kişiselleştirmeye açık olacaktır. Buna ise gerek yok.

Unutmayalım… İnsanın olduğu her yerde hata da vardır.

Sevgiler,