Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Ocak 2014 | Devrim Güren, Psikiyatr
Yeni anne babalar veya anne baba adayları bebek bezi değiştirme konusunda bir telaş içinde olabilirler. Bu yazımızda bir bebeğin basitçe nasıl altının değiştirileceğini ve ufak detayları anlatacağız.
Neler Gerekli?
Öncelikle bebeğinizin aylık durumuna göre bir bebek bezi gerekiyor. Ayrıca pisliği ciltten temizlemek için sağlıklı bir temizleme mendili ve düz bir yüzey. Eğer bebeğinizde pişik varsa veya henüz bir ayını doldurmamışsa ılık su, havlu ve pişik kremi lazım olabilir.
Nasıl Yapılır?
 1. Önce elinizi sabunla güzelce yıkayın. Bebeğinizi düz bir yüzeye yerleştirin. Bir elinizle sürekli bacağından tutun, on saniye bile gözetimsiz bırakmayın. Aşırı hareketliyse eline oyuncak verebilirsiniz. Temizleme sırasında çocuğunuz ne kadar hareketli olursa o kadar hem sizin hem bebeğiniz için rahatsızlık olacaktır. Bir elinizle bacağından tutarken diğer elinizle kirli bezi aşağı doğru çekin. Hemen bebeğin altından çıkarmayın (Yoksa popoyu temizlerken zemine pislik düşebilir) .
  Bebek Sağlığı
 2. Temizleme mendilini alın ve bebeğinizi önden arkaya doğru silin. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için silme yönünü bu şekilde yapmanız önemlidir. Pisliği kaba olarak temizledikten sonra ikinci bir mendille cildi iyice temizleyin.
  Eğer bebeğiniz pişikse temizleme mendiliyle birlikte ılık su kullanın.
  Bebek Sağlığı
 3. Bundan sonra kirli bezi bebeğin altından çıkarın ve temiz bezi koyun. Bezin yapışkan bantları poponun altına gelecek şekilde olsun. Bebeğiniz erkekse penisi aşağı bakar şekilde olsun. Şimdi bezi açın ve iki tarafı da bantlayın. Bantlarken bebeği çok sıkmamasına dikkat edin.Bebek Sağlığı
 4. Bezin bebeği sıkmaması önemlidir. Bu nedenle bezi kapattıktan sonra iki parmağınızı birleştirerek göbek kısmından bez içine sokun. Eğer parmaklar içeri giriyor ve bez göbeği iyi bir durumda sarmış şekildeyse sıkılık ayarlıdır.Bebek Sağlığı
 5. Son olarak bebeğinizin üstünü giydirin ve ellerinizi yıkayın.