Bebek Egzersizleri

Haziran 2013 | Turan Söylemez, Araştırmacı
Bebek Sağlığı
Bebek ilk yaşam aylarında vücudunun anne karnındaki hareketsizli­ğinden kurtulmaya başlar. Kas ve eklemleri gerilir ve hareketlerini kontrol etmeyi öğrenir. İşte “ağacın eğildiği” bu ilk birkaç ayda ya­pılan masajlar gelişimi teşvik eder. Kasların koordinasyonunu ve sert­leşmelerini sağlar ve bu sırada çocuğa hareketlerini kontrol etme şan­sı verirler. Masaj küçük gövdeye destek olur ve onu ilerideki aktivitelere hazırlar.
Bu fiziksel egzersizlerdeki amaç; çocuğun yaşına uyumlu aktiviteler ile fiziksel gelişimini desteklemek, motor ve bilişsel gelişimini sağlamak, sosyal ve duygusal ortamlara uyumunu arttırmaktır.

Bebek Sağlığı
Minik egzersizler örneğin her iki elden de ikişer parmağın birine sıkıca tutturulması gibi dokunma duyusunu geliştirir. Böylece çocuklar kendilerini yukarı çekmeyi öğrenirler, ki bu sırada karın kas­ları gerilir ve zorlandıkları yüzlerinden okunur. Yine de bu egzersiz­den hoşlanırlar.
Bebek Sağlığı
Banyodan ve uykudan önce gün içerisinde yaptırılan egzersiz hareketlerine 5-10 dakika zaman ayrılması çok önemlidir. Çünkü egzersiz 4-5 kez yapıldığında daha yararlı olur. Bebeği rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yaptırılan egzersizler, sağlıklı bir uykuya eşlik eder. Egzersizin yapıldığı zeminin, banyo havlusu ya da battaniye serilmiş düzgün bir alan olması gerekir. Yapılan hareketler sırasında bebek ya çıplak olmalı ya da üzerinde rahatsızlık vermeyecek hafif bir giysi (zıbın) bulunmalıdır. Ortam ısısının da iyi ayarlanması önem taşır. Sıcaklığın 22 ile 24 derece arası olması yeterlidir. Egzersiz programına bebeği yoran, vücudun tüm eklem ve kaslarını çalıştıran, ağır ve zor hareketlerle başlanmaması önem taşır. Yaklaşık iki hafta hafif hareketlerle başlanıp, yavaş yavaş kas ve eklemleri çalıştıran egzersizlerle devam edilir.

Bebeklere yapılabilecek bazı egzersizler:
Bebeklerin boyun ve kol kaslarını çalıştırmak için paraşüt refleksi denilen hareketler yaptırabilirsiniz. Her kolu kendi tarafına yana ve yukarı doğru, sonra tam tersi istikamete açın.

Bebek Sağlığı

Bacaklarının birini karnına diğer bacağını ise ileriye doğru uzatın. Bu hareket günde 4-5 kez tekrarlanabilir. Bebekler 6. aydan sonra destekli ya da desteksiz oturabilir. Ancak egzersiz yaptırılan bebeklerde bu durum biraz daha erken 5. ayda gerçekleşir. Genelde düzenli olarak egzersiz yaptırılan bebekler 6-7. ayda desteksiz olarak oturmaya başlar. Egzersizlerin annenin rahat ve sakin olduğu bir zamanda, hafif müzik eşliğinde yaptırılması idealdir.

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı
Bebek Sağlığı
Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebeklerde Egzersiz Yapmanın Faydaları
 • Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi hızlanıyor.
 • Jimnastik/egzersiz sırasında bebeğin eklem ve kasları gelişiyor.
 • Anne ile bebek arasındaki psikolojik gelişimi olumlu etkiliyor.
 • Jimnastik/egzersiz, bebeğin cesaretlenmesine ve sosyal gelişiminin ilerlemesine de yardımcı oluyor.
 • Jimnastik/egzersiz bebeğin kendine güveni ve becerileri artıyor.
 • Bebeklik döneminde başlanan egzersizler, kasları güçlendirdiği ve kas gelişimi sağladığı için, çocukluk çağında spora yöneliş ve sporu yaşam biçimi olarak benimseyen bireyler yetişiyor.
 • Spor ya da egzersiz yapan çocukların okul döneminde özgüvenleri ve okul başarıları artıyor.
 • Bebeklerin vücut yapıları daha sağlam ve şekilli oluyor.
 • Bebeklikte ve ileride oturma bozukluğu olmuyor.
 • Jimnastik/egzersiz önceden güçlenmiş olan kaslar, eklemleri ve kemikleri destekliyor. Bu çocuklarda omurga şekil bozuklukları ya da eklem deformiteleri daha az görülüyor.
Bebek Sağlığı
Dikkat edilmesi gerekenler:
 • Jimnastik yaptırılan çevrenin koşulları uygun olmalıdır. Her şeyden önce oda iyi havalandırılmalıdır. İklim koşullan uygunsa, bazı manevralar açık bir pencere önünde uygulanabilir, iklim sertse, odanın önceden havalandırılması gerekir. Böylece çocuğun egzersiz sırasında temiz hava soluması sağlanır.
 • Bebeğin günlük egzersizlerini aç karnına yapması yararlı olur. Tok karnına yapılan hareketler kusmaya ya da başka sindirim bozukluklarına neden olabilir.
 • Bebek çıplak olmalıdır. Hafif giysiler bile hareketlerini kısıtlayabilir, sıkışmasına neden olur, onu rahatsız edebilir ya da canım yakabilir.
 • Alıştırmalarda başlangıç pozisyonu yataydır. Bebek yüzüstü ya da sırtüstü yatırılabilir, ama mutlaka yatay konumda olmalıdır. Yatırılması için, yumuşak ama sağlam bir zemin hazırlanmalıdır. Örneğin, bir masanın üstüne plastikten yapılmış döşek ya da sünger bir örtü serilebilir.
 • Son derece dikkatli ve yavaş hareket edilmeli, bebeği yormamaya ve rahatsız etmemeye özen gösterilmelidir. Basit jimnastik hareketleri bebek için eğlenceli bir oyun olmalı, uluslararası bir yarışma kazanmak için yapılan ağır bir antrenman haline getirilmemelidir. Bebek bazı hareketleri yapmak istemezse ya da başka hoşnutsuzluk belirtileri, örneğin ağlama gibi tepkiler verirse, fazla ısrar etmemek gerekir. Bütün hareketler bir arada yaptırılmamalıdır. Önce tek bir hareket yaptırılır ve bir süre yinelendikten sonra başka bir harekete geçilir. Jimnastiğin mutlaka sonuna değin yaptırılması gerekmez.
 • Bebeğin davranışları göz önüne alınmalıdır. Eğer eğleniyor ve herhangi bir yorgunluk ya da hoşnutsuzluk belirtisi göstermiyorsa jimnastik sürdürülür. Ama isteği gittikçe azalıyorsa, ara vermek daha yerinde olur. Bebeği bir bezle sararak, birkaç dakika hareketlere ara verdikten sonra gene jimnastiğe başlanabilir.
 • Bebek bedensel olarak sağlıklı değilse jimnastik yapılmamalıdır.
 • Yapılacak çeşitli hareketler konusunda mutlaka hekimin de görüşü alınmalı, hangi hareketlerin yararlı, hangilerinin zararlı olabileceği konusunda birlikte karar verilmelidir.


Bebek Sağlığı