Bebekler İçin Masaj

Mart 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Bebeklere masaj yapmak onları hem sakinleştirir hemde gaz nedeniyle uyuyamadıklarında da masaj yapıp rahatlatır. Bebeğin rahat edeceği uygun zemini ve sıcaklığı ayarlayıp masaj yapabilirsiniz. Bebeğin cildinde daha rahat hareket olması ve bebeğin cildi için uygun bebe yağı kullanabilirsiniz.

En iyi zaman banyo sonrasıdır. Bu arada bebeğinize hiç bir kokulu şampuan, ıslak mendil ve sabun kullanmayın. Bu ürünler ne kadar köpürüyor ve güzel kokuyorsa o kadar kimyasal içeriklidir.

Yüz masajı : Parmaklarınızı bebeğin alnının ortasına koyun ve şakaklara, oradan da yanaklara doğru masaj yapın. Parmak uçlarınızla yanaklarına basınç uygulayın ve yerinde daireler çizin. Kulakların arkasına geçin ve yerinde daireleri tekrar edin. Çenesine burnuna iki parmağınızla hafifçe masajlar yapabilirsiniz.

5629

Kol ve bacak masajı: Omuzdan bileğe doğru önce bir elinizle, sonra da ötekiyle sıvazlayarak masaj yapın. Aynı hareketi bu kez de bilekten omuza doğru tekrarlayın. Avuç içlerinizle kollarını yukarıdan aşağı doğru yuvarlayarak hafifçe ovuşturun. Bacağı her iki elinizle yukarı kaldırarak tutun ve ellerinizi birbirine ters yönlerde çevirerek bacağını ovun, kalçadan bileğe doğru ellerinizin bu hareketini sürdürün. Aynı hareketi bilekten kalçaya doğru tekrarlayın. Ayaklarına ellerine ve parmak aralarına yapılan ufak masajlar çok hoşlarına gider.

5629

Sırt Masajı: Her iki elinizde başın tepesini tutarken, parmaklarınız bir arada olarak, parmak uçlarına kadar ovun. Ellerinizi yavaşça sırtta aşağı ve sonra yukarı doğru kaydırın.

5629

Göğüs ve Karına masaj yapmak: Göğsün ortasına ellerinizi yerleştirin ve elleriniz göğüsün her iki tarafında koltuk altları hizasına gelene kadar dışa doğru düzleştirin. Karın için; kaburga kemiklerinin altına ellerinizi yerleştirin. Parmaklarınız bir arada iken, önce bir elinizde ve daha sonra diğeri ile karın üzerinde saat yönünde daire çizen hareketler uygulayın. Dizleri karnına doğru çekin ve daha sonra serbest bırakın, bacakları tutun ve gevşemesi için hafif sallayın. Bu masaj bebeğin sindirimine, gaz çıkarmasına ve kabızlığın iyileşmesine de yardımcı olur.

5629

5629