Bebeklerde Bronşit

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Bebeğinizin bronşit olup olmadığını nasıl anlarsınız? Sürekli kuru öksürükler, nefes zorlukları, hırıltılar, iştahsızlık, nefes alırken tuhaf sesler çıkarma bazı belirtiler arasındadır. Erkek bebeklerin bronşite yakalanma olasılığı daha fazladır. Ayrıca anne sütü içmeyen bebekler de hastalığa daha yatkındır. Bronşiti geliştiren diğer bir durumsa bulunan havanın kirliliği ve dumanlı olmasıdır. Bebeğinizin bronşit olmasından şüpheleniyorsanız aşağıdakileri yapmalısınız:
  • Bebeğinizi acilen bir doktora götürün. Bebeklerde bronşit dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Doktor, bebeğinizin durumuna göre ona en uygun ilacı yazmalıdır. Doktora danışmadan önce bebeğinize ilaç vermeyin.
  • Bebeğinizi temiz bir havada, doğru nem miktarı olan ortamlarda tutun. Bu ortamın olabildiği kadar tozsuz olmasına özen gösterin. Eğer gripseniz, başka birisi bebeğinize göz kulak olmalıdır. Yoksa sizdeki gribin ona geçmesi tehlikeli olabilir. Odada sigara içilmemesine ve kimyasal kokular kullanmamaya dikkat edin.
  • Bebeğinizin iştahı azalsa da, onu her zamanki miktarlarda beslemeye devam edin. Bu onun iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Doktorun verdiği ilaçlara ve zamanlarına sadık kalın. Bebeğinizin iyileştiğini düşünseniz bile doktorun onayı olmadan ilaçları kesmeyin.
  • Bebeğinizin iyileşme sürecini gözlemleyin. En küçük detaylara bile dikkat edin ve bebeğinizin iyiye veya kötüye gittiğini anlamaya çalışın. Durumun kötüye gittiğini gösteren bazı belirtiler kusma, yüksek ateş, halsizlik ve hızlı nefes alıp vermedir.
Unutmayın ki bebeklerde bronşit zatürre ya da diğer ciddi hastalıklara neden olabilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Ama sayenizde bebeğiniz bu durumu atlatabilir.

Bronşit