Bebeklerde İshal Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Kasım 2013 | İbebek Co, Çocuk Gelişim Uzmanı
Bebek

Annelerin annesi, bugün sana bebeklerde ishal konusunu anlatmaya çalışacağım. Bebekler neden ishal olur? , bebeklerde ishal tedavisinin nedenlerini bu yazıda okuyabilirsin. Bebeklerde ishal nedir diye soracak olursan anne, günde 3 kez ve daha fazla, 200 gramdan çok, yumuşak sulu kıvama kadar değişen dışkılamaya ishal denir. Biz bebeklerde en çok görülen bebek hastalıklarından biridir. Yenidoğan bebeklerde ve süt çocuklarında, en fazla 6 ay – 2 yaş arasındaki biz bebeklerde görülür. Yeni doğduğumuz zaman anne sütünden dolayı altın sarısı renkte ve günde 6-7 kez dışkılama normal sayılmaktadır. Hepimiz farklı vücut yapısına sahip olduğumuz için bağırsak çalışma düzenimiz farklıdır bu yüzden bizim dışkılamalarımızı gözlemlemeniz çok önemlidir. Dışkımız normalden daha suluysa ve daha sık yapıyorsak ishal olmuş olabiliriz. İshal olduğumuzda ateşimiz, bulantımız, kusmamız, karın ağrımız, iştah kaybımız ve kilo kaybımız olabilir. Ama fazla endişelenmeyin her bebek hastalığının bir çaresi vardır bununda bir çaresi var elbet. Bir de unutmadan anne sütüyle beslendiğimizde ishal olma olasılığımız çok azdır. Çünkü anne sütünde bulunan maddeler ishali oluşturan mikroorganizmaların var olmasını engeller böylece bizde ishal olmayız. Bizim ishal olmamız her mevsimde olabilir. Şunu unutmayalım ki yazları taze meyveleri tükettiğimiz zaman ishal olma olasılığımız daha yüksektir. Bebekler neden ishal olur? Derseniz eğer şu sebeplerden dolayıda ishal olabiliriz. Eğer hastaysak, diş çıkartıyorsak, belirli gıdalara karşı hassasiyetimiz varsa, gereğinden fazla meyve ve meyve suyu tüketiyorsak, bağırsaklarımızda mikrobik enfeksiyonlar varsa, antibiyotik tedavisi oluyorsak biz ishal olabiliriz.
Bebeklerde İshalin Nedenleri Nelerdir?
Anne ishal olmamızın en sık karşılaşılan nedeni el ve ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. Yani bu mikroplar bizim ishal olmamızın en büyük nedenidir. Bazı bakterilerde ishale yol açabilir. Bebeklerde ishali önlemek için bizimle temas kurmadan önce ellerinizi yıkayın ve mikroplardan arının böylece mikropları en aza indirmiş olacaksınız.
Bebek olduğumuzdan dolayı bizler için en önemli besin anne sütüdür. Bunun yanında verilen inek sütü alerji yapabilir. Bu yüzden ishal olma durumumuz olur. Birde sizden anne sütüyle beslendiğimizden dolayı sizin kullanmış olduğunuz süt ve süt ürünlerinden dolayı mikroplar bize geçebilir.
Bebek mamaları kullandığımız zaman onların son kullanma tarihlerine iyi bakın ve taze olmasına özen gösterin aksi takdirde bozuk ve son kullanma tarihi geçmiş mamalar bize zarar verebilir.
Bizler için hazırlamış olduğunuz mamaları bitirmediğimiz zaman onu tekrar bize yedirmeye çalışmayın aradan geçen sürede o mamalar bozulabilir bozulduğu içinde bizim ishal olma olasılığımız artmış olur.
Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra anneciğim, bebeklerde ishal şu şekilde nedenden dolayı olabilir; beslenme hataları, doğuştan kaynaklanan metabolizma hastalıkları, bağırsak hastalıkları, zehirlenmeler, ilaçlar ve özellikle antibiyotikler yer alır.
Bebeklerde İshal Tedavisi
Annelerin birtanesi üzülme bebeklerde ishal geçici bir durum. Biraz rahatsızlanırım hastalanırım ama iyileşirim ben sen üzülme olur mu? Eğer çok hasta olursam ve yüksek ateşim varsa, şiddetli karın ağrısı, kanlı dışkı ve çok sıvı dışkı yapıyorsam hemen beni en yakın bebek doktoruna götürün. Doktor amcalar bana en iyi şekilde bakar böylece bende iyileşebilirim. He bir de unutmadan bazı arkadaşların başına gelmiş eğer bebekler ishal olursa şu durumlarda oluşabilir; ağzımız ve dilimiz kurursa, bıngıldağımız çökerse, gözyaşı dökmeden ağlarsak, kusma ve idrarımızda azalma varsa acilen bizi doktora götürün olur mu?
Unutmadan söyleyeyim anne ishal olduğumuzda sakın komşularımızın söylediği ilaçları kullanma beni doktora götür onun verdiği ilaçları kulan olur mu? BEBEKLERDE İSHAL DURUMU OLURSA KESİNLİKLE KULLANACAĞINIZ İLACI DOKTOR VERSİN! Sizin kullanacağınız ilaçlar bizim sağlığımız tehliye atabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde ilaç kullanalım. Bol bol dışkılama yapacağımız için anneciğim altımızı tahrişten korumanız gerekmektedir. Her dışkılama sonrasında altımızı değiştirin, pişik merhemi sürün altımızı güzelce temizleyin.
Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?
Anneciğim benim, ishal olduğumuz zaman sıvı kaybımız çok olacaktır bu yüzden bize bol bol sıvı verebilirsiniz. İçme suyumuzu kaynatarak bize içirirseniz içerisindeki mikropları arıtmış olabilirsiniz. Bize her zamankinden daha fazla su içirin. Bu ishal olduğumuzda alabileceğiniz ilk önlemlerden birtanesi; ishali durdurmak için değil, kaybolan suyu yerine koymak içindir. Akut ishal durumunda vücudun kaybettiği su ve tuzu yerine konması tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır.
Eğer anne sütüyle beni emziyorsan, yapabileceğin en iyi şey az az ve sık sık beni emzirmektir. Katı besinlere başlamışsam eğer doktor tavsiyesi ile ishal mamalarını kullanabilirim. Ayrıca bebekler ishal olduğunda pirinç lapası, kuru ekmek, patates ve muz püresi gibi nişastalı yiyecekleri bize yedirebilirsiniz. İnek sütüyle besleniyorsak eğer bunu ishal olduğumuzda kullanmayıp bize yoğurt verebilirsiniz. 1 yaşında değilsem henüz ishal kesici ilaç sakın kullanmayın. Doktoruma danışmadan kesinlikle bana ishal kesici ilaç verme anne olur mu?
Bebeklerde ishal durumu olduğu zaman altımız tahriş olabilir bu yüzden anneciğim bol bol altımızı temiz tutmanız gerekmektedir. Altımızı temizleyin, bebek kremleri sürün, pişik merhemi sürün altımız devamlı olarak temiz kalsın.
İshal olduğumuzda bize anne sütüne veya hazır mamalara ilave olarak her eczanede bulabileceğiniz ishal için hazırlanan rehidrasyon karışımları verebilirsiniz. İki veya üç dakikada bir kaşık, bardak veya biberon ile birkaç yudum verilmesi uygun olabilir. Tatlandırılmış besin ve meyve suları vermeyiniz bu ishali daha da şiddetlendirebilir.
Anneciğim, bize ne kadar çok besin verirseniz ishalin etkisi o kadar az olur. Yukarıda da dediğim gibi muz püresi, pirinç, patates ve makarna gibi nişastalı gıdalar bebekler ishal olduğunda onların sağlıkları için iyi gelebilir.
Bitanecik annem, eğer kusma durumum varsa katı gıdaları kusma durana kadar verme olur mu? Süzülmüş ve seyreltilmiş meyve sularından verebilirsin. Eğer yaşım biraz daha büyükse sulandırılmış meyve suyu ile karışık gazoz verebilirsin. Ama yaşım uygun değilse sakın verme olur mu?
Eğer bir veya iki kere sulu dışkı yapıyorsam bu pek önemli sayılmaz ama bu durum devam ediyorsa ve bunun yanı sıra ateşim ve kusmam varsa beni doktora götürün olur mu? Doktor amca bana iyi bakacaktır.
Annelerin annesi bebeklerde ishal olma durumunu arkadaşlarla tartışıp konuşup anlattık bize neyin iyi geldiğini neyin kötü geldiğini hep birlikte düşüdük yazdık. Yazdıklarımızı iyice oku olur mu? Sakın panik olma sakince iyileşmemi bekle. Dediklerimi yap ve benimle bol bol konuş olur mu? Bir de bu bebek hastalığımdan sonra aklında kalanları diğer annelere paylaşmayı unutma olur mu? Aşağıdaki yorum yaz bölümünden yorum yazarak başından geçen durumu diğer annelere de anlatabilirsin onlarda senin bu tecrübelerinden yararlanabilir. Seni seviyorum annelerin birtanesi sakın üzülme ben iyiyim

Bebeklerde İshal Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?