Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Kasım 2013 | İbebek Co, Çocuk Gelişim Uzmanı
Bebek Bakımı
Melaba Anneciğim, bugün sana “bebekler neden uyumaz? ” sorusunun cevabını vereceğim. Biliyorum anne bazı zamanlar sizi çok üzüyorum hatta geceleri sizi uykunuzdan bile ettim. Ama ne yapayım bende bir bebeğim benimde sorun oluyor bende o yüzden ağlıyorum.
Bebeğim neden uyumuyor?
dediğin anda gel burada yazdıklarım aklına gelsin olur mu? Beni en iyi buradan dinleyebilirsin şimdi başlıyorum bak anlatmaya sakın hiçbir yeri atlama dikkatlice oku olur mu anneciğim? : ) Bebeğime uyku düzeni kazandıracağım diye yapmış olduğunuz en büyük yanlış beni odaya bırakıp saatlerce ağlatıp sonra susmamı beklemeniz. Bu yaptığınız davranış yanlış anneciğim. Beni odaya bırakıp ağlayarak uyumamı beklemeyin lütfen bunu yapmayın çünkü ileride ben hep susmayı öğrenmiş olacağım ve bu benim psikolojim için çok kötü bir şey. Beni yanınıza alında uyutun olur mu? Tek başıma odaya koymayın ben orada korkarım hem. Bu yaptığınız davranıştan vazgeçin yoksa ağzınıza acı biber sürerim.
Benim yattığım yere önem verin rahat olsun bazen tam uyurken belim ağrıyor ondan uyuyamıyorum zaten konuşmadığım için size de bunu anlatamıyorum ancak ağlayarak size anlatabilirim. Yemekten sonra gazımın çıktığından emin olun. Gazım varsa ben duramam ki yerimde hep ağlayım. Yattığım yer kışın soğuksa sıcak olsun, yazın sıcakta ılık olsun bende insanım anne. Güneşli havalarda beni dolaştırın biraz yorulayım yorulduktan sonra rahatça uyuyabilirim. Ama yorun dediysem fazla yormayın şimdi hani orta dereceli yorulayım eğer fazla yorulursam biliyorum ben kendimi bir yerimi incitirim bu sefer hiç uyuyamam buna dikkat et.
Geceleri yatmadan önce bana bebek maması yedirmeyin! Çünkü gece beslenirken eğer sık sık uyana bilirim, reflü olabilirim, üst solunum yollarımda sorun olabilir. Birde gece beslendiğim için sabahleyin fazla yemek yiyemeyebilirim buda benim bebek gelişimim için kötü bir şey. Bu yüzden anneciğim uyku saatime 1 saat kala bana yemek yedirmeyin. Son öğünüm ise tahıllı bebek mamalarını tercih edin. Böylece tahıllı bebek mamalarını yersem gece boyunca tok kalacağım, sindirim sistemimim çalışması kolaylaşacak ve miss gibi rahat bir uyku uyuyacağım…
Lütfen! Beni televizyon karşısında ayağınızda sallamayın televizyon izlerken uyuyamam ki ben eğer böyle uyuduğumu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben televizyonda izlediklerimi rüyamda görebilirim böylece korkarım aniden geceler bağırarak ağlarım o zaman daha kötü olur. Sessiz bir oda da beni uyutmaya çalışın insan sesleri olsa sorun olmaz ama böyle televizyon, gürültülü müzik gibi sesler olursa ben uyuyamam.
Bana uyku düzeni kazandırırken lütfen sabırlı olun anne ve baba olur mu? Sabırlı olursanız size her uyanışımda bol kokulu bir öpücük hediye edeceğim. Yukarıdaki anlatmış olduğum bebeklere uyku düzeni sağlamakla ilgili yapılacakları yapın bana bunları yaparsanız eğer bende uyku düzenine kavuşmuş olabilirim. Bir de son olarak size önereceğim bir kaç şey var onları da yapın tamam mı?
Bebekler Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?
Geçen gün bu konuyu komşumuzla konuşurken duydum sizi çok yoruyorum sanırım uyku düzenim olmadığından dolayı şimdiden özrü dilerim : ( Beni uyutabilmeniz için size birkaç tüyo vereyim onları uygularsanız ben susarım sizde rahatlarsınız.
Sağlıklı bir uyku düzenini bana alıştırmak istiyorsanız uykudan önce bazı davranışları bana tekrar etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde ben uykunun geldiğini anlarım. Benim en erken üç aylıkken bana uyku düzeniyle tanışmam gerekiyor. Mesela ben yatmadan önce bana bunları yapabilirsiniz. Yatmadan yarım saat önce beni yıkayın, pijamalarımı giydirin, biraz oyun oynatın, benimle biraz konuşun lütfen benimle çok konuşun. Loş ışıkta sessiz gürültüsüz bir ortamda bana ninni söyleyin. Böylece ben yatacağımı anlayabilirim ve yatma zamanının geldiğini anlayacağım. Her akşam ya da belirli aralıklara bunu tekrar ederseniz ben belirli bir süre sonra yatma vaktini iple çekeceğim ve sizi de yormayacağım.
Bir hastalığım yoksa uyku düzenini sağlamak sizin elinizde anne ve babacığım. Yukarıda yazanların hepsi yaptıktan sonra ben hala uyumuyorsam ve ağlıyorsam beni doktora götürün olur mu? Bir yerlerim ağrıyor olabilir, bebek hastalıklarından herhangi birini kapmış olabilirim. En yakın doktora beni götürün o beni muayene eder ve iyileşirim ama sakın üzülmeyin bu bebek neden ağlıyor diye bebeğim anne konuşamam ki anca ağlarım ağlaya ağlaya derdimi anlatmak zorundayım size.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere anne kendine iyi bak seni seviyorum arada sırada yazdıklarımı okumak için tekrardan gel olur mu? Buradaki arkadaşlarla sizin bizi anlamanız için önemli konuları konuşup yazıyoruz. Sizde bizi anlayın. Hadi arkadaşlar bizi bekler öptüm.
Kaynak: Bebeklerde Nasıl Uyku Düzeni Oluşturulur?