Berlin Duvarı Hakkında Bilgiler

Şubat 2014 | Koray Bozkurt, Görsel İletişim Tasarımı Öğrencisi
Berlin duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında yapımına başlanan, 46 km uzunluğundaki yapıdır. Bu duvar 'Utanç Duvarı' olarak anılmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında Doğu Almanya’dan Batı’ya kaçışlar artmıştı çünkü ekonomik rahatlık istemeleri, tutukluluk duygusu ve akrabalarını özlemişlerdi. İlk başlarda sadece basit bir tel çekilerek bu ayrım yapılmaya başlandı daha sonra meclis kararı ile duvar örüldü. Ancak bu denetime rağmen 5 bin insan yine Batı Almanya'ya kaçmayı başarmıştır. Bu kaçışlar sırasında hayatını kaybeden insanlarda olmuştur.

3091

9 Kasım 1989'da Doğu Almanya'nın, isteyen vatandaşların Batı'ya gidebileceğini açıkladı. Polonya, Çekoslavakya, Macaristan, Yugoslavya gibi ülkelere gidip, buralarda bulunan Amerikan, İngiliz, Fransız büyük elçiliklerine sığındılar. Burada yaşayan insanlar artık bu şekilde zaten Doğu Almanya'dan çıkabiliyorlardı herkes de bu yolu deniyordu, duvarın bir anlamı kalmadığı için duvarı yıkma kararı aldılar. 13 Ekim 1990´da duvar tamamen sona ermiştir.

Bugün Berlin duvarının bazı kalıntıları ve konuyla ilgili müzeler bulunmaktadır. Bu olay hakkında filmler yapılmıştır.

Berlin duvarının Doğu kısmı beyaz renkliydi böylece kaçanlar daha kolay gözlenebiliyordu. Batı tarafı ise grafitilerle süslenmişti. 3091