Beyin Geliştirici 3 Basit Yol

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
  1. Mouse pad'inizin tarafını değiştirin. Bunu yapmak zayıf olan elinizi kullanmanızı sağlayacak. Zamanla beyninizin sağ ve sol tarafları arasında bağlantı güçlenecek. Bilimsel araştırmalara göre her iki elini de kullanan insanların beyinlerinin iki tarafındaki sinir lifleri %10 daha güçlü. Zayıf olan elinizi ne kadar çok aktivitede kullanırsanız o kadar iyi. Ama diş fırçalamak gibi önemli aktiviteleri, sağlığınız için güçlü olan elinizde yapmanızı tavsiye ederim. Mouse'u diğer tarafta kullanmak hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz bir şey. İlk başlarda biraz garip gelebilir ve tıklamakta zorluk yaşayabilirsiniz ama biraz zaman geçtikten sonra eliniz buna alışacak.
  2. Kendinizi bir şeyleri hatırlamaya zorlayın. Bazen duyduğunuz bir şarkının adını hatırlamak isterseniz. Aslında söylemeye çok yakın olursunuz ama söyleyemezsiniz. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Muhtemelen yanınızdaki birine sorarsınız ve "Evet, doğru ya!" dersiniz. Böyle bir durum olduğunda o ismi kendiniz hatırlamaya çalışın ve buna kendinizi zorlayın. Beyin bu şekilde canlanır ve tıpkı vücudumuzdaki kaslar gibi daha fazla egzersizle güçlenir. Bu konuda kendinizi sınırlamayın. Amcanızın numarasını almak için annenizi mi arayacaksınız? Bunun yerine bir kalem ve kağıt alın, kendiniz hatırlamaya çalışın. Bunu yaparken telefonun tuşlarına bakmak size yardımcı olacaktır.
  3. İçinde düşünme olan oyunlar oynayın. Beyninizi güçlendirmek için matematik olimpiyatlarına katılmak zorunda değilsiniz. Sudoku ve bulmaca gibi basit oyunlar bile beyin performansınızı arttırır. Burada önemli olan istikrardır. Bu tarz oyunları günlük hayatınızın bir parçası haline getirin. Bir bulmacayı her yere götürebilirsiniz. Bense satrancı tercih ederim.