Biberonlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Cam Mı Plastik Mi?
Bebeğinizin cam biberonu mu plastik biberonu mu sevdiğini test etmeniz gerekir. Plastik biberonlar daha hafiftir ve kırılmazlar. Ama cam olanlar kadar uzun kullanılamazlar. Anne babalar genellikle cam biberonları tercih ederler çünkü plastik biberonlarda bisphenol adında tehlikeli bir madde kullanılmış olabilir.
Ebeveyn

Biberonun Ucu
Biberon uçları genelde lateks yada silikondan yapılır. Deliklerinin büyüklüğüne bağlı olarak akış hızları değişiklik gösterir. Yine bebeğinizin hangi türden hoşlandığını gözlemlemeniz gerekir. Ayrıca biberonun ucunun yırtılıp yırtılmadığı ara sıra kontrol edin ki bebeğinize rahatsızlık vermesin.

Ebeveyn

İlk Kullanımdan Önce Biberonu Sterilize Edin
Biberonu ilk aldığınızda sıcak suyla sterilize edin. Daha sonra her kullandığınızda bulaşık makinesinde yada elinizde yıkayabilirsiniz.

Hangi Karışımı Seçmelisiniz?
Çoğu anne baba inek sütüyle başlar. Ayrıca bazı karışımları da seçebilirsiniz. Bu karışımın demir içerdiğinden emin olun. Doktorunuza da danışarak daha iyi bir seçim yapabilirsiniz.

Ebeveyn

Ilık Mı Oda Sıcaklığında Mı?
Biberonun soğuk yada oda sıcaklığında olması daha iyidir. Eğer bebeğiniz sütü ılık içiyorsa, dolu biberonu ılık suyun içinde 1-2 dakika bekletin. Sakın mikrodalgada ısıtmayın.

Bebeğinizin Doyduğunu Nasıl Anlarsınız?
Bebeğiniz doyduğunda mutlaka belli edecektir. Emmeyi bırakabilir, başını çevirebilir, biberonu itebilir. Kararını değiştirebilmesi için ikinci bir şans verebilirsiniz ama biberonu istemiyorsa zorlamayın.

Ebeveyn