Bıldırcın Yumurtası ve faydaları

Kasım 2012 | Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı
Meğer ne çok marifetleri varmış bu bıldırcın yumurtasının! Bu doğa harikası sağlık hazinesinin değerini tıp bilim adamları da biliyor artık.Bunlardan biri de Dr. Aytekin Ertuğrul...

Uzun süre yaşadığı öksürük rahatsızlığını atlatabilmek için gittiği uzmanların verdiği ilaçları kullandığını, ancak iyileşemediğini belirttikten sonra bir arkadaşının tavsiyesiyle bıldırcın yumurtasını sütle karıştırıp kullandığını ve faydasını gördüğünü anlatan Dr. Ertuğrul, Avrupa'da da astım, öksürük ve alerji gibi rahatsızlıkların bıldırcın yumurtasıyla tedavi edildiğinin bilindiğini söylüyor.

DOĞAL ANTİBİYOTİK
Bıldırcın yumurtasında bir tavuk yumurtasına göre 5 kat fazla fosfor, 9 kat fazla demir, 6 kat fazla B1 vitamini, 15 kat fazla B2 vitamini ve 9 kat fazla protein bulunduruyor. Bu özelliklerle uzmanlar, bıldırcın yumurtasının doğal bir antibiyotik olduğunu söylüyorlar.
Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde, çocukların gelişiminde ve iştahlarının artırılmasında, kansızlık ve anemi tedavisinde de bıldırcın yumurtası öneriliyor.
Vitamin ve mineral değeri yüksek olan bıldırcın yumurtasının insan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici özelliği yanında yüksek derecede afrodizyak özelliği de içeriyor.

PROTEİN DEPOSU
Bıldrıcın yumurtasının faydalarını anlatan bir diğer bilim adamı da Selçuk Ünv Profesöörlerinden Dr Yılmaz Bahtiyarca. O da özellikle çocukların gelişiminde ve astım ve bronşit gibi üsr solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiğini bildiriyor.

Bıldırcın yumurtasının en iyi yenme biçiminin rafadan yenmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bahriyarca, çiğ tüketilmemesini tavsiye ediyor ve "Çünkü rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden çocuklara içirilebilir.


NASIL KULLANILIR?
Uzmanlar, bıldırcın yumurtasının nasıl kullanılacağı konusunda ise şu bilgileri veriyor:
Bir adet bıldırcın yumurtası bir bardağın içine kırılır. Bir kaşık balla karıştırılır. iyice çalkalanır. bu karışım bir bardak sütle tamamlanır.. Süt oda koşullarında veya buzdolabından çıkarıldıktan 10 dakika sonra içilmelidir.BU kür ,15 gün süreyle sabah aç karnına uygulanmalıdır.
Öksürük ve alerjik kullanımlar için ise işlemi yaparken iyileşseniz dahi 3 ay boyunca ayda 5-10 adet yumurta içmeye devam etmelisiniz.