Bilginin Sesi (Don Miguel Ruiz) Duygular Gerçektir.

Şubat 2015 | Valit Aslankol, NLP Ve Kişisel Gelişim Uzmanı
İnsanlar bazen bilginin, bildikleri şeyin kurbanı olurlar. Bilginin sesi duygusal bedene kötü muamele eder. Gerçek olmayanın, geçek olana müdahalesidir bu. Etki, bir yalana inanmaktır; tepki ise duyusal acı hissidir. Duyusal beden o sesi algılar, ona tepki gösterir ve tıpkı bir kaplan gibi saldırır. Biz kontrolümüzü yitiririz ve aslında yapmak ya da söylemek istediğimizi yapar veya söyleriz. İşte o zaman bilginin sesi o tepkiden korkar. Tepkimizi yargılar ve kendi duygularımızdan utanmamıza neden olur.


87O zaman da utanç duygusunu algılar ve duygunun nedenini bulmak için yine bilgiyi kullanırız. Bu da bilginin içimizdeki sesinin hissettiğimiz duygu hakkında konuşması anlamına gelir. O ses, duygularımız hakkında yalanlar söylemeye başlar, hatta hissettiğimiz şeyi yabancılaştırmaya çalışır. O zaman o sesi ve yargıyı algılar, bir başka duygusal tepki hissederiz. Şimdi de duygusal olarak tepki gösterdiğimiz için suçluluk hissederiz. O zaman bilgi, suçluluk duygusunu açıklamaya çalışır. Duygusal acı büyümektedir ve bir döngü başlamıştır artık. Olası depresyon hali de bu duruma pek geç kalmaksızın eşlik edecektir.

Bizi asıl inciten şey, kafamızın içinde bize nasıl olmamız gerektiğini, ama öyle olamadığımızı da söyleyip duran yalancının sesidir. Biz artık o sese inanmadığımızda duygularımız değişecektir. Çünkü duygular neden değil sonuçtur.

Okurken dinlendirici bir müzik eşlik etsin isteyenlere;