Bilgisayarın Kısa Tarihi

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
En büyük icatlardan birisi kuşkusuz bilgisayarlar. Dünyada milyarlarca insan günlükhayatlarında bilgisayarı kullanıyor. Bilgisayar, çok pahalı ve yavaş çalışan makinelerden, inanılmaz gücü olan akıllı makineler haline geldi. Bilgisayarın icadı tek bir kişiye indirgenedi ama çoğu kişiye göre Konrad Zuse'un icat ettiği makine Z1, bugünkü bilgisayarlara bizi yaklaştıran icattı. Konrad Zuse, 1936 yılında ilk programlanabilir mekanik aleti icat etti. Bu makine, hesap makinelerinde kullanılan bazı temel elementlerle yaratıldı. Konrad Zuse daha sonra Z2 ve Z3'ü de geliştirdi.

Bilgisayar

Harvard'ta geliştirilen Mark serisi bilgisayarlar için 1944 yılında çalışmalara başlandı. MARK I, bütün bir odayı kaplıyordu. 16 metre uzunluğunda ve 2 metre yüksekliğindeydi. Geniş çaplı hesaplamalar yapabiliyordu. Amerikan donanmasında başarıyla kullanıldı. 1959 yılına kadar kullanılmaya devam etti.

ENIAC bilgisayarları ise bilgisayar dönemindeki en önemli başarılardan biriydi. İkindi Dünya Savaşı döneminde yine Amerikan ordusu tarafından kullanıldı. Elektrikli motorlar yerine vakumlu tüplerle yapıldı. O zamanlar var olan diğer bütün hesaplama makinelerine göre bin kat daha fazlaydı. ENIAC da çok büyüktü ve 500,000$ değerindeydi. 1955 yılına kadar kullanıldı.

Bilgisayar

1964 yılında RAM, yani Random Access Memory ortaya çıktı.

Bilgisayar

ENIAC'ı geliştirenler,The UNIVAC yani Universal Automatic Computer'ı geliştirdi. UNIVAC zamanının en hızlı ve en çok hesaplama yapabilen makinesiydi.

Bilgisayar

IBM, çoğu kişinin karşılayabileceği, ilk kişisel bilgisayarı üretti. IBM 701 bunlardan ilkiydi. Daha sonra bunu IBM 704, IBM 7090 takip etti. 1980'lerde IBM, PC dediğimiz bilgisayarlardan üretmeye başladı. Bugün kullanılan bilgisayarlara büyük katkısı oldu.

Bilgisayar

Daha sonra Apple Mackintosh üretildi.

Bilgisayar

1980'lerdeki kişisel bilgisayar pazarlama döneminde, şirketler kullanıcıların GUI yani Grafiksel Kullanıcı Arayüzü'nü sevdiklerini farketti. Bu da Windows işletim sisteminin kurulmasına neden oldu. Bugün bilgisayarlar inanılmaz işler yapıyor ve fiyatları da herkesin karşılayabileceği kadar. Geleceğin bilgisayarlarını ise hayal bile edemiyorum.

Bilgisayar