Binicilik

Temmuz 2014 | Zeynep Kerse, Öğrenci
Biniclik atalarımızdan gelen bir spordur. Kısaca ata binme becerisidir. İki canlıyla yapılan bu spor fiziksel olarak hem de ruhsal olarak insanı düzenler. Atla uyum çok önemlidir. Binici atını anlamalı, onunla bağ kurabilme özelliğine sahip olmalıdır. Bu sporu yapmanın ilk kuralı başta atları sevmektir.

Ata sol taraftan binilir ve sol taraftan inilir. Atların doğal yürüyüş biçimlerinin yanında, onlara sonradan öğretilen yürüyüş biçimleri de vardır.

Her atın 3 doğal yürüyüş biçimi vardır. Adeta, süratli (tırıs) ve dörtnal doğal yürüyüş biçimleridir. Ata sonradan öğretilen yürüyüş biçimleri arasında rahvan, eşkin gibi yürüyüş biçimleri vardır. Dünyada atlarla birlikte yapılan birçok aktivite vardır. Türkiye'de yapılan aktiviteler; engel atlama, at terbiyesi, pony müsabakaları, üç günlük yarışlar, cirit, atlı dayanıklılık ve düz yarış. Dünya üzerinde yapılan birkaç aktivite; horseball, atlı araba, polo, voltij.

Bu benim ilk yazımdı. Kısa kesmek istedim. Çünkü diğer yazdığım yazılarda bölüm bölüm lerleyeceğim. Bir sonraki yazımda engel atlama, at terbiyesi, atlı dayanıklılık gibi olan bütün dalları ayrıntılı olarak anlatacağım.

Umarım yazdıklarım faydalı olur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.