Bir garip insanlık hikayesi

Ocak 2016 | Siran Camgöz, Turizmci
Yogun bir gunu ardimda birakarak is yerinden ayriliyorum. Istiklal Caddesinin havasina birakiyorum kendimi. Puslu, soguk ve kasvetli hava moralimi ve dengemi bozmaya yetiyor. Yolum uzerinde Elmadag var Istiklal Caddessinin havasini geride birakarak biraz da aksam yuruyusu bahanesi ile yurumeye karar veriyorum. Insan ve araç trafiği her zaman ki gibi muazzam. Elmadaga gelince once yangin var diye düşünüyorum itfaiye aracini gorunce sonra orada toplanan kalabaligin kafalarini yukari diktigini fark ediyorum. Anlıyorum yangin degil, intihar. Genc bir adam daire camina cikmis, intihar edecek.

Toplanan kalabalık ise seyir peşinde. Ellerinde telefonlar ile çekim yapiyorlar. Demek ki bu kadar elektronik beyin olduk, gördüğümüz her seyi fotoğraflamak ilk amaç olmuş diye düşünüyorum.

Intihar etmeyi düşünen adam kimsenin umrunda değil. Ne oldu da intihari cozum olarak goruyor diye kimse dusunmuyor acaba hangi hayallerinin yikildigi, evi, esi var ise cocuklari hic onem teskil etmiyor toplanan kalabalik icin. Onlar eğlencenin peşinde. İnsanlar ölümden besleniyor ya bu kalabalıkta seyirden besleniyor demek ki, netice de isin sonunda ölüm, kan ve gözyaşı olabilir. Belki de dusunuyorlar acaba oyun mu diye.

Onlar intihar etmek isteyen genci fotograflardan ben de onları fotografliyorum. Üzülüyorum bu hallerine, aymazliklarina ve duyarsizliklarina. Kızıyorum içten içe. Her seyi öyle kaniksamisiz ki ölümler bile bizi kendimi getiremiyor. Hala nefes aldigimiz icin hile sukretmiyoruz.Binbir düşünce içindeyim hali ile bir an evvel evime ulaşmak isteği ivme kazanıyor ruhumda. Biliyorum evde beni bekleyen oldugunu. Bunun mutlulugunu yasiyorum o an biri intihar etmek isterken ben mutlulugun doruklarindayim.

Elimden birsey gelmiyor, bencil duygularin esiri olarak hızlı adımlar ile uzaklasiyorum oradan. Adamı düşünceleriyle kalabalığı da seyirleri ile başbaşa bırakarak.


Ne olduğunu bilmiyorum. Intihar etti ise sadece 3. Sayfa haberi niteliğinde haber değeri olacak, etmedi ise ikna mi edildi yoksa oyun peşinde miydi bilinemeyecek. . .