"Bir günaha ortak olmak"-1

Şubat 2012 | Tailchute, Mühendis
İnsan İlişkileri

"Bir günaha ortak olmak" demiştim; evet bir günahdı ona sevmek, bir ayıptı. Senin, onun,öbürünün her geçen gün gitgide alışkanlıga dönüştürdüğü o şey,onun ayıbıydı. Oysa iyi niyetli, saf çocuklugu yaralı,fedakar, biraz biraz çekingen biriydi o,sırları vardı.ağlayışlarını gizlediği gibi hep,üzüntüleri de saklardı yorganının altına usul usul. Korkuları belli etmek değildi işi,güçlüydü ve saklamaktı onun gücünün tükenmek bilmeyen kaynağı,susmak,içine atmaktı.

Sevmeyi hiç öğrenmemişti, zaten sevginin öğretisi olmazdı. çevredeki mutluluklara hayret etmekle geçirdiği yıllarda,sorasında,ondan sorasında yalnızlığı iyice öğrenip, sevgilere yabancı kalmıştı. Bir gün evden de ayırmıştı bu yalnızlık sever halleri onu,çok uzaklarda bir odanın sol köşesinde tek kişilk hayata terketmişti. Zamanla onada alıştı.

Bazen eksikliğini hissediyordu sevmelerin,bu kadar güç omuzlara fazlaydı ama çocukluğunun su görmemiş kuraklıklarında, çatlakları oluk oluk sevgisizlik doluydu ve bu yüzden yalpalıyordu böylesine. İnanmıştı,denemişti ve fedakarlık hat safhalardaydı onu tanıdığında,belki çok becerememişti sevmeyi ama yalnızlığının soğukluğunda ;orda, o sol köşede onu ısıtabiliyordu bazen. Büyüdüğüne inancı fazlaydı,bazen çok da yaşlı hissediyordu hatta, deneyimsizlik diye bir sey yoktu,kendine inanmak vardı. Yalnızlığa dahil ettiği o ufacık sevgi kırıntıları ona bir ümit olmuştu ve Sahra'da su arıyordu. Bilmiyordu. Yanıldığını sonra sonra anladı, sevilmemişti ve zaten habersizdi tek kişilik sevmelerin,sevgilerin imkansızlığı oluşundan.

İncindi ama zor olmadı vazgeçişler. Zaten alışıktı o böylesine yanlızlıklara,sadece inancını kaybedişleri eklendi birde -çirkin parmakları arasında sımsıkı avuçlarına-.o parmaklar başka birlikteliklerde başka parmaklara kenetlenecekti belki,yada hepsinden öte bir sigarayı tutucaktı misal, bir dua sonrası yüze sürülecekti.Büyük işler yapıcaktı ama sevmeye niyet edememişti ondan sonra,aynı nehirde 2 kere yıkanılmazdı belki de gerçekten.


...ve sonrasında: "sevgisizliğine eklediği vazgeçişleri, alışkanlıkları olacak, sevmeyecek, güvenmeyecek ama bir kitap arasında astigmata yenik düşecekti gözleri, belki artık görmeyecekti altı çizili sevgileri."