Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar

Şubat 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Erkek ve kadın arasındaki cinsiyetler arasındaki savaş farklılıklar ile ilgilidir. Cinsiyet eşitliği ve çatışmaları sıklıkla ilişkilerde, evlilikte ve iş yerinde görülür. Kadınları erkeklerden ayırmak gibi bir durum yoktur. Bu ortamlarda kadınları erkeklerden ayıran durumlar yoktur ve olmamalıdır. Sadece farklılıklar vardır. Karşı cinse karşı olan anlayışımızı yükseltmek için erkek ve kadın beyninin iç mekanizmasına dalmak gereklidir. Ancak bunu yapmak hiç te kolay değildir. Şimdi aradaki farklara gelecek olursak;
  • İlk olarak erkekler kadınlarda daha büyük beyinlere sahiptirler. Ancak bu onların daha fazla düşündüklerini göstermez. Sadece kitle olarak daha büyük bir beyin vardır. Bu büyüklüğün nedeni beden kitlesiyle alakalıdır. Çünkü erkeklerde kas grupları daha geniş bir yer kaplar bunu kontrol etmeyi sağlamak için daha büyük bir merkeze ihtiyaç vardır. ( Kadınlarda daha çok yağ dokusu yer alır. )
  • Beyin iki yarım küreden oluşur. Kadın bu yarım kürelerin sağ ve sol kısmını dengeli bir şekilde kullanırken, erkeklerde sol yarım küre daha dominanttır. Bunun sonucundan kadınlar, erkeklerden daha iyi iletişim kurabilme, konuşabilme ve sezgi gibi duygulara daha çok sahiptir. Erkeklerdeki sosyal yarımkürenin baskınlığı onları iletişim konusunda daha az usta yapar. Ayrıca kadınların her iki küreyi de iyi kullanmaları dil öğreniminden erkeklerden daha iyi olmalarını sağlar. Sosyal ve sözel yönden daha iyi bir zeka gösterirler.
  • Erkekler ise matematiksel alanlarda kadınlardan daha iyidir. Geometri, fizik ve matematik alanında başarı oranı her zaman erkeklerde daha fazla görülür.
  • Kadınlarda erkeklere göre derin ve daha kapsamlı bir sistem vardır. Bu nedenle kadınlar duygusal bir yapıya sahiptir. Depresyona girmeye daha fazla duyarlıdırlar.
  • Kadınlardaki derinlik algısı, mekansal ve görsel algı gibi durumlarda erkeklerden daha az işlev gösterir. Yol farkındalığı ve bilgisayar oyunlarında erkeklerin daha iyi olması bu yüzdendir. Kadınlarda parietal bölge yoğunluğu daha fazladır bu da bu tür durumlara neden olur.

Erkekler