Bira İnsanı Daha Zeki Yapıyor

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Chicago'daki Illionis Üniversitesi'nde yapılan araştırma biranın insanı daha zeki yaptığını açıkladı.

İki bira içmiş olan insanların, hiç bira içmemiş insanlara göre zeka oyunlarında daha başarılı olduklarını buldular. Bu ilginç sonuca varmak için araştırmacılar barda bir oyun düzenlediler. Oyuna 40 erkek katıldı ve her birine üç kelime verildi, bu kelimelere dayanarak uyumlu bir dördüncü kelime türetmeleri istendi. 20 erkeğe iki büyük bardak bira, diğer 20 erkeğe ise hiç bir şey verilmedi. İçen grup içmeyen gruba göre %40 oranında daha fazla kelime bildi. Aynı zamanda içenler kelimeyi ortalama 12 saniyede söylerken, içmeyen grubun cevap vermesi ortalama 15.5 saniye sürdü.

Beyin ve Davranış İlişkileri Federasyonu'nun web sitesinde psikolog Jennifer Wiley şu açıklamada bulundu: "Kanında 0.07 seviyede alkol bulunanların hafıza gerektiren görevlerde başarısız ama yaratıcı problem çözmede çok başarılı olduklarını tespit ettik.

Wiley, yapılan bu araştırmanın alkolün sanılanın aksine analitik düşünceyi engellemediğini ve aklı bulanıklaştırmadığını kabul ettiğini söyledi ve bunları ekledi:

"Öyle sanıyoruz ki bir problemi çözmek için o konuda uzman olmak yada probleme odaklanmak gerekiyor. Ama bu tam olarak doğru değil. Yeni fikirler insanlar bir şeylere çok fazla odaklanmadıklarında ortaya çıkabilir. Bazen dikkatin dağılması iyidir."

Belki de bu Charles Bukowski, Ernest Hemingway ve John Cheever gibi alkole düşkün yazarların nasıl inanılmaz eserler ortaya koyduklarını açıklıyor.

Wiley: "Bazen en yaratıcı düşünceler yemek yedikten sonra içilen bir bardak şarabın ardından, bazen de duş alırken ortaya çıkabiliyor."

Araştırmalar aynı zamanda gösteriyor ki insanlar iki kişilik gruplardansa üç kişilik gruplarla çalıştığında, problem çözmede daha başarılı oluyor. Jennifer Wiley bu konuda şöyle söylüyor:

"İki kişilik bir grupta, soru sorarak yüzleşmekten kaçınırız ve daha kibar davranırız. Ama üç kişilik bir grupta bir cevap verdiğimizde, herhangi biriyle yüzleşir gibi hissetmeyiz, bütün gruba konuşma yaparız."

Bira