biri bana okusun!

Temmuz 2012 | Gökhan Örün, Girişimci
ihtiyaç şu; araba kullanırken, koşarken, temizlik yaparken ya da başka gibi durumlarda aynı anda bir taraftan da her zaman takip ettiğiniz gazete haberlerini, blog yazılarını ya da aklınıza gelebilecek türkçe ya da yabancı haber kaynaklarını nasıl okursunuz?

benim düşündüğüm senaryo şu milliyet.com'da bir haber açtınız, tarayıcı çubuğunda "bir bana okusun'a gönder"'e bastığınız anda link birbanaokusun.com'a (isim ve web alanı uydurmadır!) gönderilir ve sitede daha önce birisi bu içeriği sesli olarak okumuş ise direk sesli olarak içerik okunmaya başlar. Eğer daha önce okunmamışsa bekleyenler listesine alınır ve birisi okuduğu zaman size haber verilir. Bu şekil de daha sonra dinlenecekler listesi oluşturabilir liste tamamlandığında da listeyi toplu olarak dinleyebilirsiniz. Ör. bir haftadır biriktirdiğiniz teknoloji haberleri listesi tamamlandığında koşuya çıktığınız bir zamanda radyo ya da muzik dinlemek yerine okumayı arzuladığınız içerikleri bir taraftan dinleyebilirsiniz.

gelelim gelir modeline, sistem belli bir kota'da sesli içerik dinleyebilmenize olanak veriyor. Daha fazlası için ücretli üyelik gerekiyor. Sesli içerik üreten kişiler de ürettikleri içeriğin kullanılması oranında ücretli üyelikten gelen gelirlerden para kazanabilecekler.

Ayrıca içerik üretenler için bir puanlama sistemi oluşturularak, bir uzmanlık mertebesi de atanacak. Bu sayede uzman okuyucular kurumsal müşteriler için ayrıca sunulacak model ile daha fazla kazanabilirler. ör : milliyet. birbanaokusun.com milliyetin en çok okunan haberlerinin en iyi seslendiriciler tarafından oluşturulmuş içeriklerine ulaşabileceğiniz bir resmi servis olacak.

neyse fazla detaylandırmıyorum, fikir ve önerilerinizi bekliyorum :))

Not: fikiri istediğiniz gibi eleştirebilir, iyileştirebilir, uygulayabilirsiniz.

teşekkürler.