Bisiklet Çeşitleri

Mart 2014 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
DAĞ BİSİKLETLERİ


Tüm dağ bisikletlerinin jantları 26 inçtir.

XC Yarış Bisikletleri:
Adını 'Cross Country' deyiminden almıştır. Genel olarak zor arazi şartları için tasarlanmıştır. Bizikletin hafif olması amaçlanır çünkü tamamen performansa yönelik oluşturulurlar. Bu nedenle karbon parçalarına sık sık rastlayabilirsiniz. Gövde kısmı karbon malzemelerden oluşturulur.

10699


Zorlu Koşul Dağ Bisikletleri: Daha fazla esneme yapabilen bisikletlerdir. Disk frenli.

10699

XC Çift Süspansiyon Bisikletleri: Dağ bisikleti dendiğinde akla gelen ilk isimlerdendir ve en çok tercih edilendir. Önde ve arkada süspansiyon barındırır. Kalın dişli lastiklere sahiptir. Tepe inişi denilen yerlerde en çok kullanılan modeldir.

10699

Serbest Sürüş Bisikletleri: Yüksek tepelerden atlayabilmek için tercih edilen bir model. Bu modelin açıları genellikle arkaya doğru yatıktır. Yokuş aşağı inme performansı ne kadar yüksek ise, yokuş yukarı çıkma performansı da bir o kadar düşüktür.

10699
10699
ŞEHİR BİSİKLETLERİ


Asfalt için çok uygun olan bu bisikletler genellikle 28 jant ebadına sahiptir.

Hibrid Bisikletler: Şehir içi kullanıma uygundur. Bisikletteki tasarım amacı rahatlıktır. Selenin açısı, gidon gibi bölümleri buna göre tasarlanır. Hafiflik olarak yarış bisikletlerine benzese de onlardan ayıran nokta konforlu olmasıdır.

10699

Komfor Şehir Bisikletleri: Tamamen konfor amaç edilmiştir. Sele borusunun altında amortisör seçenekleri mevcuttur. Geniş seleleri ve yukarı eğimli gidon genel özellikleridir.

YARIŞ BİSİKLETLERİ


Triatlon Bisikletleri( Zamana Karşı) : Aerodinamik unsurlar ön plandadır. Sürücü özel kıyafetler giyer. Tüm bileşenleri hız için uygun hale alması için test edilerek oluşturulmuştur.

10699

Yol Bisikleti: Aerodinamik unsurlar ön plandadır. Birçok farklı geometrisi mevcuttur ama temel amaç yine hızdır.

10699

Veledrome Bisikleti( Salon) : Bu bisikletler tamamen vitessiz ve frensizdir. Sürebilmek için çok fazla güç ve kondisyon gerektiriyor.

10699